Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ևս 2 անձի նկատմամբ. նոր մանրամասներ՝ Աջափնյակում տեղի ունեցած միջադեպից
13/03/2026 10:26
2026 թվականի փետրվարի 18-ին Աջափնյակում տեղի ունեցած դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում դատախազը 2026 թվականի մարտի 12-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ևս 2 անձի նկատմամբ, Aysor.am-ին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով (սպանություն), 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերեվ (7 դրվագ) (սպանության հանցափորձ), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանություն) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառություն):
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ դատախազը ևս 17 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել։
Հիշեցնենք՝ Աջափնյակ համայնքում փետրվարի 18-ին կրակոցներ էին հնչել։ Տեղի ունեցած դեպքի հետևանքով հիվանդանոց էր տեղափոխվել 7 քաղաքացի: 1 քաղաքացի մահացել էր։

Возбуждено публичное уголовное преследование ещё в отношении двух человек: новые подробности инцидента в Ачапняке
13/03/2026 10:53
В рамках уголовного производства, инициированного по факту инцидента, произошедшего 18 февраля 2026 года в Ачапняке, 12 марта 2026 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование ещё в отношении двух человек. Об этом Aysor.am сообщили в Генеральной прокуратуре Армении.
Уголовное преследование возбуждено по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса (убийство), по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 44–155 (7 эпизодов) (покушение на убийство), по части 3 статьи 297 (хулиганство), а также по части 1 статьи 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных компонентов, боеприпасов и иных материалов, устройств и предметов).
Ранее мы сообщали, что прокурор возбудил публичное уголовное преследование ещё в отношении 17 человек.
Напомним, 18 февраля в административном районе Ачапняк прозвучали выстрелы. В результате инцидента в больницу были доставлены семь граждан, один человек скончался.