Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու միջնորդությունն անհիմն է. Վարդևանյան
Հակակոռուպցիոն դատարանում շարունակվում է  «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը երկարաձգելու միջնորդության քննությունը։
Դատարանի բակում հավաքված են մնում Սամվել Կարապետյանի և «Ուժեղ Հայաստանի» բազմաթիվ համակիրները, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, որոնք իրենց սատարումն են հայտնում ազգային բարերարին։
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը քիչ առաջ դուրս եկավ դատական նիստերի դահլիճից ու հայտնեց, որ Ժամը 12-ից սկսված քննությունն ընդմիջվել է, կշարունակվի ժամը 20։00-ին։
«Տնային կալանքը երկարաձգելու միջնորդության հիմքերն ու հիմնավորումները նույն բովադակությունն ունեն, ինչ կալանքի միջնորդության քննության ժամանակ էին, ուղղակի վերջում տնային կալանք բառն են օգտագործել»,-ասաց փաստաբանը՝ հավելելով՝ թե՛ յոթ ամիս տևած կալանքը, թե՛ երկու ամիս տևած տնային կալանքը ոչ մի հիմնավորում չունեն։
«Այն, որ այս քրեական վարույթը պետք է կարճվի, ակնհայտ է։ Այս քրեական վարույթը պրիմիտիվ քաղաքական հետապնդում չէ, այս միջնորդությունն այլևս վերաբերում է Հայաստանում քաղաքական գործընթացների հավասարությանը, արդարությանը կամ դրա խաթարմանը։ Այն ժամկետը, որով խնդրում են երկարաձգել տնային կալանքը, ուղիղ միջամտություն է քաղաքական պրոցեսներին»,-նշեց Վարդևանյանը։

Ходатайство о продлении домашнего ареста Самвела Карапетяна необоснованно — Вардеванян
В Антикоррупционном суде продолжается расследование ходатайства о продлении домашнего ареста председателя партии "Сильная Армения", народного благотворителя Самвела Карапетяна.
Во дворе суда по-прежнему собралось множество сторонников Самвела Карапетяна и «Сильной Армении», общественно-политических деятелей, выражающих поддержку народному благотворителю.
Адвокат Арам Вардеванян некоторое время назад вышел из зала суда и сообщил, что допрос, начавшийся в 12:00, отложен и продолжится в 20:00.
"Основания и обоснования ходатайства о продлении домашнего ареста имеют то же содержание, что и при рассмотрении ходатайства об аресте, просто в конце употребили слово "домашний арест", - сказал адвокат, добавив, что ни семимесячный арест, ни двухмесячный домашний арест не имеют никакого обоснования.
"То, что это уголовное производство должно быть прекращено, очевидно. Это уголовное производство не является примитивным политическим преследованием, это ходатайство касается равенства, справедливости или нарушения политических процессов в Армении. Срок, на который просят продлить домашний арест, является прямым вмешательством в политические процессы", - заявил Вардеванян.