Իշխանության իրական նպատակը երիտասարդ սերնդի գիտակցությունից Հայոց ցեղասպանության հիշողությունը և դրա միջազգային ճանաչման պահանջը ջնջելն է. Արթուր Ղամբարյան
13/03/2026 10:47
Ըստ իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանի՝ խնդիրը զուտ Սահմանադրության նախաբանից Անկախության հռչակագրի հղումը հանելը չէ. այն շատ ավելի խորքային է։
Ղամբարյանն ընդգծում է՝ իշխանության իրական նպատակը երիտասարդ սերնդի գիտակցությունից Հայոց ցեղասպանության հիշողությունը և դրա միջազգային ճանաչման պահանջը ջնջելն է:
«Տեքստերը մի օր կարելի է վերականգնել, բայց մի ամբողջ սերնդի հիշողությունը ջնջելն անդառնալի է:
Ուստի՝ նրանց պայքարը ոչ այնքան տեքստերի, որքան խորհրդանիշերի դեմ է, այլ կերպ ասած` գաղափարական ծրագրի արմատական փոփոխության համար է»,- նշել է պրոֆեսոր Ղամբարյանը։

Истинная цель власти — стереть из сознания молодого поколения память о Геноциде армян и требование его международного признания — Артур Гамбарян
13/03/2026 10:57
По словам доктора юридических наук, профессора Артура Гамбаряна, проблема заключается не просто в исключении ссылки на Декларацию о независимости из преамбулы Конституции. Она гораздо глубже.
Гамбарян подчёркивает, что настоящая цель власти — уничтожить в сознании молодого поколения память о Геноциде армян и стремление к его международному признанию.
«Тексты можно однажды восстановить, но память целого поколения стереть невозможно.
Поэтому их борьба направлена не столько против текстов, сколько против символов, другими словами — против радикального изменения идеологической программы», — отметил профессор Гамбарян.