Նիկոլ Փաշինյանի մեղադրական շինծու վերագրումներով փորձ է արվում արդարացման հիմքեր ստեղծել ծրագրվող հետագա բռնաճնշումների համար. Գերագույն հոգևոր խորհուրդ
13/03/2026 16:15
Մարտի 10-13-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը։
«Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ողջույնի և օրհնության խոսքից հետո ժողովի նիստերը վարելու հրավիրվեց Վանական խորհրդի ատենապետ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։
Ավստրիայի Սանկտ-Փյոլթըն քաղաքում 2026թ․ փետրվարի 17-19-ին գումարված եպիսկոպոսական հավաքի մասին զեկուցեց Դամասկոսի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը։
ԳՀԽ-ն գոհունակությամբ արձանագրեց, որ հավաքին մասնակից եպիսկոպոսները աղոթական միության մեջ քննարկել են Հայոց Եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերները, Եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների ներկա վիճակը, ինչպես նաև Եկեղեցու առաքելության արդյունավորմանն առնչվող հարցեր և ձևակերպել են մի շարք առաջարկություններ՝ ի նպաստ Եկեղեցու կյանքի կազմակերպման ու առկա խնդիրների հաղթահարման։ ԳՀԽ-ը որոշեց կարելին ի գործ դնել հետամուտ լինելու խնդիրների կարգավորմանը՝ ընդգծելով, որ եկեղեցական կյանքում առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես օրինական ու եկեղեցական-կանոնական ճանապարհով։
Մասյացոտնի թեմում առաջնորդի պաշտոնանկությունից հետո ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ փոխանցեց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ․ Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը։ Նշվեց, որ կարգալույծ եղած Արման Սարոյանը իշխանության մարմինների ապօրինի աջակցությամբ խոչընդոտում է թեմի հովվական, կանոնական և վարչական գործունեությունը՝ լարվածություն առաջացնելով հոգևորականների և հավատացյալների շրջանում։ Միաժամանակ արձանագրվեց, որ թեմի հոգևորականների մեծամասնությունը շարունակում է հովվական ծառայությունը՝ հավատարիմ մնալով եկեղեցական կարգաց և կանոնաց։
Եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների համատեքստում օրենսդրական նախաձեռնությունների, ինչպես և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ու ապօրինի ազատազրկված և այլ խափանման միջոցների ենթարկված եկեղեցականների նկատմամբ նախաձեռնված քրեական, վարչական, քաղաքացիական գործերի ընթացքի, կայացված դատական ակտերի և դրանց վիճակագրության վերաբերյալ զեկույցներ ներկայացրեցին ի․գ․դ. տիար Գևորգ Դանիելյանը և փաստաբան, ի.գ.թ. տիար Արա Զոհրաբյանը։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը կարևորելով Եկեղեցու իրավունքների և ինքնավարության, արդարադատության և ժողովրդավարական սկզբունքների հարգման ու պահպանության հրամայականը՝ դատապարտեց ՀՀ իշխանությունների կամայական, խտրական գործողությունները, Հայոց Եկեղեցու և եկեղեցականների նկատմամբ իրականացվող հալածանքները, շինծու մեղադրանքներով ազատազրկումները, ինչպես նաև պետական լծակների գործադրմամբ Եկեղեցու գործունեության արհեստական խոչնդոտների ստեղծման, սահմանափակման և եկեղեցական կյանքին ապօրինի միջամտությունների փորձերը։
Անդրադարձ կատարվեց նաև վերջին շրջանում իշխանությունների կողմից ներկայացված օրինագծերին և ենթաօրենսդրական ակտերին, որոնք սահմանափակում են Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու իրավական կարգավիճակն ու գործունեությունը, ինչպես նաև դրանց արծարծումը դիտվում է իբրև հարմար պատրվակ հակաեկեղեցական թեզերի բարձրաձայնման և անարգել տարածման համար։ Արձանագրվեց, որ նման նախաձեռնությունները խաթարում են Եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների սահմանադրական հիմքերը, մասնավորապես՝ խղճի և կրոնի ազատության իրավունքը։
ԳՀԽ-ն մերժելի նկատեց նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Եվրոպական խորհրդարանում 2026թ. մարտի 11-ի ելույթում Հայոց Եկեղեցու և եկեղեցականության հասցեին հնչեցրած մեղադրական շինծու վերագրումները՝ «օտար ազդեցության գործակալ», «պատերազմի կուսակցություն» և այլն, որոնցով ակնհայտորեն փորձ է արվում արդարացման հիմքեր ստեղծել Եկեղեցու նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների կողմից իրագործված անօրեն գործողությունների և ծրագրվող հետագա բռնաճնշումների համար։
2026թ․ սեպտեմբեր ամսին նախատեսվող Եկեղեցական-ներկայացուցչական ժողովի գումարման, օրակարգի և կազմակերպչական հանձնախմբի ձևավորման վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Տ. Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը։ Վերջինս ժողովականներին ներկայացրեց կատարված նախապատրաստական աշխատանքները և ժողովի կազմակերպմանն առնչվող հարցերն ու առաջարկությունները։ Այս կապակցությամբ տրվեցին համապատասխան հանձնարարականներ։
ՀՀ Զինված ուժերում հոգևոր ծառայության դադարեցման, գնդերեցների նկատմամբ իրականացված ճնշումների, առաջացած խնդիրների վերաբերյալ զեկույց ներկայացրեց Տ. Մովսես վարդապետ Սարգսյանը։ ԳՀԽ հաստատեց, որ Պաշտպանության նախարարի միակողմանի որոշումը հակասում է ՀՀ Սահմանադրության, «Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի դրույթներին, ինչպես նաև կառավարության համապատասխան որոշմանը, որոնցով ամրագրված է հոգևոր սպասավորների ծառայությունը ԶՈՒ-ում։ Կարևորելով գնդերեցների ծառայության նշանակությունը բանակի հոգևոր և բարոյահոգեբանական մթնոլորտի առողջացման գործում՝ անհրաժեշտ նկատվեց, որ քննարկվեն ծառայության նոր կարգավորումները և դրանք օրինական հարթություն վերադարձնելու ուղիները։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հոգևոր-կրթական հաստատություններում ուսումնակրթական կյանքի վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի տեսուչ Տ. Հուսիկ աբեղա Սմբատյանը։
Ժողովականները շնորհակալությամբ ունկնդրեցին զեկույցը։ Կարևորելով հոգևորականների պատրաստության ու հոգևոր կրթության զորացմանն ուղղված աշխատանքները՝ թելադրեցին շարունակել հետևողական քայլեր ձեռնարկել ուսումնական ծրագրերի բարելավման և նոր ուսանողների ներգրավման ուղղությամբ։
Ժողովի ընթացքում ներկայացվեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի 2025 թվականի գործունեության տեղեկագիրը, ֆինանսական տարեկան, Մայր Տաճարի շինարարության ավարտական հաշվետվությունները և Վերստուգիչ հանձնախմբի զեկույցը։ Ներկայացվեցին նաև 2025թ․ Հայաստանում և սփյուռքի համայնքներում իրականացված հոգևոր-քարոզչական, մշակութային, կրթական և սոցիալական ծրագրերը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Посредством ложных обвинительных приписываний Никола Пашиняна предпринимается попытка создать основания для оправдания планируемых дальнейших репрессий — Высший духовный совет
13/03/2026 16:51
С 10 по 13 марта в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Католикоса всех армян Гарегина II состоялось заседание Высшего духовного совета.
«После приветственной речи и благословения Католикоса всех армян председатель Монастырского совета архиепископ Натан Ованнисян был приглашён вести заседания.
О состоявшемся 17–19 февраля 2026 года в австрийском городе Санкт-Пёльтен собрании епископов доложил глава Армянской епархии Дамаска епископ Армаш Налбандян.
Высший духовный совет с удовлетворением отметил, что участвовавшие во встрече епископы в молитвенном единстве обсудили вызовы, стоящие перед Армянской церковью, текущее состояние отношений Церкви и государства, а также вопросы, связанные с эффективностью миссии Церкви, и сформулировали ряд предложений в интересах организации церковной жизни и преодоления существующих проблем. Совет постановил приложить необходимые усилия для урегулирования имеющихся вопросов, подчеркнув, что проблемы церковной жизни должны решаться исключительно законным и церковно-каноническим путём.
О ситуации, сложившейся в Масиацотнской епархии после отстранения её главы, сообщил местоблюститель епархии архимандрит Рубен Заргарян. Было отмечено, что лишённый сана Арман Сароян при незаконной поддержке органов власти препятствует пастырской, канонической и административной деятельности епархии, создавая напряжённость среди духовенства и верующих. Вместе с тем было зафиксировано, что большинство духовенства епархии продолжает пастырское служение, оставаясь верным церковным порядкам и канонам.
В контексте отношений Церкви и государства доклады о законодательных инициативах, а также о ходе уголовных, административных и гражданских дел, инициированных против Первопрестольного Святого Эчмиадзина и подвергнутых незаконному лишению свободы и иным мерам пресечения священнослужителей, о принятых судебных актах и их статистике представили доктор юридических наук Геворг Даниелян и адвокат, кандидат юридических наук Ара Зограбян.
Подчеркнув важность уважения и защиты прав и автономии Церкви, а также принципов правосудия и демократии, Высший духовный совет осудил произвольные и дискриминационные действия властей Армении, преследования Армянской церкви и духовенства, лишение свободы по сфабрикованным обвинениям, а также попытки создания искусственных препятствий для деятельности Церкви, её ограничения и незаконного вмешательства в церковную жизнь посредством использования государственных рычагов.
Также было обращено внимание на представленные в последнее время властями законопроекты и подзаконные акты, ограничивающие правовой статус и деятельность Армянской Апостольской церкви. Отмечалось, что их обсуждение используется как удобный повод для озвучивания и распространения антицерковных тезисов. Было констатировано, что подобные инициативы подрывают конституционные основы отношений Церкви и государства, в частности право на свободу совести и вероисповедания.
Высший духовный совет также счёл недопустимыми обвинительные и, по его оценке, ложные утверждения, прозвучавшие в адрес Армянской церкви и духовенства в выступлении премьер-министра Никола Пашиняна 11 марта 2026 года в Европейском парламенте, где употреблялись такие формулировки, как «агенты иностранного влияния», «партия войны» и другие. По мнению совета, таким образом предпринимается очевидная попытка создать основания для оправдания незаконных действий властей Армении в отношении Церкви и планируемых дальнейших репрессий.
С докладом о созыве намеченного на сентябрь 2026 года Церковно-представительского собрания, его повестке и формировании организационного комитета выступил директор административно-хозяйственного отдела Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Мушег Бабаян. Он представил участникам подготовительную работу и предложения, связанные с организацией собрания. В этой связи были даны соответствующие поручения.
О прекращении духовного служения в Вооружённых силах Армении, оказанном давлении на полковых священников и возникших проблемах доложил архимандрит Мовсес Саргсян. Высший духовный совет отметил, что одностороннее решение министра обороны противоречит положениям Конституции Армении, закону «Об отношениях между Республикой Армения и Армянской Апостольской Святой Церковью», а также соответствующему решению правительства, которыми закреплена служба духовенства в Вооружённых силах. Подчеркнув значение служения полковых священников для духовно-нравственного и морально-психологического состояния армии, совет счёл необходимым обсудить новые механизмы регулирования службы и пути возвращения этого вопроса в правовое поле.
С докладом о духовно-образовательной жизни в духовных учебных заведениях Первопрестольного Святого Эчмиадзина выступил настоятель духовной семинарии «Геворгян», инспектор Вазгенянской духовной семинарии Севанского полуострова  — Преподобный отец иеромонах Усик Смбатян. Участники с благодарностью выслушали доклад. Подчеркнув важность укрепления подготовки духовенства и духовного образования, они призвали к дальнейшим шагам по совершенствованию образовательных программ и привлечению новых студентов.
В ходе заседания также были представлены информационный отчёт о деятельности Первопрестольного Святого Эчмиадзина за 2025 год, годовой финансовый отчёт, итоговый отчёт о завершении строительства Кафедрального собора и доклад ревизионной комиссии. Кроме того, были представлены духовно-просветительские, культурные, образовательные и социальные программы, реализованные в 2025 году в Армении и в общинах диаспоры», — говорится в заявлении.