Արցախցիների վերադարձի իրավունքը Փաշինյանի կամքից կախված չէ. Բեգլարյան
Արցախցիների վերադարձի իրավունքը անզիջելի ու անօտարելի է, ընդգծում է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Փաշինյանի վերջին օրերի հակարցախյան հերթական անհեթեթությունների մի մասին պատասխանել եմ Ֆրանս 24-ի հարցազրույցումս, թեև դրա գլխավոր նպատակը Ալիևին պատասխանելն էր:
Բայց կուզեի հերթական անգամ մի քանի բան հիշեցնել՝
Արցախյան շարժումը չի կարող փակվել, քանի դեռ Արցախի ժողովուրդն ու նրա իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը գոյություն ունեն:
Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը անզիջելի ու անօտարելի է, առավել ևս, որ կան բազմաթիվ արցախցիներ վերադարձի ցանկությամբ: Իսկ Փաշինյանի կամքից այդ իրավունքը կախված չէ, սակայն, ցավոք, դրա իրացումը դեռևս կախված է:
Գիտակցելով, որ մեր վերադարձն այս ներքին ու արտաքին ժամանակավոր պայմաններում դեռևս անիրատեսական է՝ մենք ունենք մի քանի կոնկրետ ու միջնաժամկետ խնդիր լուծելու՝ մինչև վաղ թե ուշ վերադարձի պայմանների ապահովումը, մասնավորապես՝
Արցախի ժողովրդի արժանապատիվ ու բարեկեցիկ կյանքը Մայր Հայաստանում (բնակարան, աշխատանք ու եկամուտ, կայուն բարոյահոգեբանական վիճակ)՝ ոչ միայն մեր իրավունքների ապահովման, այլև՝ ավելի ուժեղ ու միասնական Հայաստանի համար մեր ներուժի պատշաճ իրացման նպատակով:
Վերադարձի իրավունքի իրավաքաղաքական հիմքերի ամրացումը, այդ օրակարգի վառ պահումը և միջազգային մեխանիզմների ձևավորումը:
Բռնազավթված Արցախի մշակութային ժառանգության ու մեր մասնավոր ու հանրային սեփականության պաշտպանությունը՝ հնարավորինս կանխելու դրանց ոչնչացումն ու յուրացումը ադրբեջանական օկուպացիոն ռեժիմի կողմից:
Բոլոր պատանդառված հայերի վերադարձը Հայրենիք և անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզաբանումը:
Արցախյան պետական ու հանրային ինստիտուտների պահպանումն ու ամրացումը՝ որպես հավաքական պայքարի և ինքնության հենասյուներ:
Միջազգային ու ներքին հետաքննությունների ապահովումը՝ մեր էթնիկ զտման ու հայրենազրկման հարցում մեղավոր արտաքին ու ներքին անձանց ու հանգամանքների բացահայտման ու պատասխանատվության ապահովման համար:
Ինչ վերաբերում է Արցախի ժողովրդի վերադարձի և ադրբեջանցիների «վերադարձի» համեմատության թշնամական թեզին, ապա դա լրիվ սին ու հանցավոր համեմատություն է: Ժամանակին Արցախ Միությամբ հրապարակել ենք համապատասխան փաստերն ու փաստարկները: Իսկ ալիևյան բռնապետական ռեժիմը շարունակելու է իր ցեղասպանական ու օկուպացիոն քաղաքականությունը Հայաստանի պետականության և հայ ազգի գոյության ու ինքնության դեմ՝ անկախ հայաստանյան իշխանությունների զիջումների ծավալից ու «խաղաղության սիրավեպից», որը պարզապես չի կարող դրական ավարտ ունենալ ադրբեջանական հայատյացության, ցեղասպանական ու օկուպացիոն քաղաքականության պայմաններում»:

Право арцахцев на возвращение не зависит от воли Пашиняна — Бегларян
Право народа Арцаха на возвращение является неотъемлемым и не подлежащим уступкам, подчеркнул бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян.
«На часть очередных антиарцахских абсурдных заявлений Пашиняна последних дней я ответил в интервью телеканалу France 24, хотя основной целью этого интервью был ответ Алиеву.
Однако хотел бы еще раз напомнить несколько вещей.
Арцахское движение не может быть закрыто до тех пор, пока существует народ Арцаха и необходимость защиты его прав.
Право народа Арцаха на возвращение является неотъемлемым и не подлежащим уступкам, тем более что многие арцахцы хотят вернуться. Это право не зависит от воли Пашиняна, однако, к сожалению, его реализация пока еще зависит от него.
Осознавая, что наше возвращение в нынешних временных внутренних и внешних условиях пока нереалистично, у нас есть ряд конкретных среднесрочных задач, которые необходимо решить до того, как рано или поздно будут обеспечены условия для возвращения. В частности:
— обеспечение достойной и благополучной жизни народа Арцаха в Матери-Армении (жилье, работа и доход, стабильное морально-психологическое состояние) — не только для защиты наших прав, но и для полноценной реализации нашего потенциала ради более сильной и единой Армении;
— укрепление правовых и политических основ права на возвращение, сохранение этой повестки в центре внимания и формирование международных механизмов;
— защита культурного наследия оккупированного Арцаха, а также нашей частной и общественной собственности — с целью максимально предотвратить их уничтожение и присвоение азербайджанским оккупационным режимом;
— возвращение на Родину всех удерживаемых в плену армян и выяснение судьбы пропавших без вести;
— сохранение и укрепление государственных и общественных институтов Арцаха как опоры коллективной борьбы и идентичности;
— обеспечение международных и внутренних расследований для выявления и привлечения к ответственности внешних и внутренних лиц и факторов, виновных в нашей этнической чистке и лишении Родины.
Что касается враждебного тезиса о сопоставлении возвращения народа Арцаха с «возвращением» азербайджанцев, то это абсолютно ложное и преступное сравнение. Ранее Союз «Арцах» опубликовал соответствующие факты и аргументы.
Алиевский авторитарный режим будет продолжать свою геноцидальную и оккупационную политику против армянской государственности, существования и идентичности армянского народа — независимо от масштаба уступок со стороны властей Армении и их «романа с миром», который в условиях азербайджанской армянофобии, геноцидальной и оккупационной политики просто не может иметь положительного завершения».