Նախարարությունը շանտաժի և տեռորի միջոցով լռեցնում է բժիշկներին. Գևորգ Գրիգորյանը՝ բուժաշխատողների «խուլ բողոքի» մասին
13/03/2026 15:41
Ձևավորվել է բուժաշխատողների «խուլ բողոք»։ Ինչու «խուլ», որովհետև փաստացի Առողջապահության նախարարությունը վարչական լծակներ կիրառելով՝ պարտադրում է բուժհաստատությունների տնօրեններին շանտաժի և տեռորի ենթարկել բուժաշխատողներին, եթե նրանք որևէ ձևով փորձեն ձայն բարձրացնել. Առողջության համընդհանուր պարտադիր ապահովագրության համակարգի խնդիրներին նվիրված խորհրդարանական քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Բժշկի ձայն» նախաձեռնող խմբի անդամ, բժիշկ, առողջապահության ոլորտի կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյանը։
«Նույնիսկ մեկնաբանություն գրելու համար նույն բուժաշխատողին ազատել են աշխատանքից։ Այսօր առավոտ ստացածս վերջին բողոք-դիմումը վերաբերում է նրան, որ անզգայացման ոլորտում աշխատող անեսթեզիոլոգ բժիշկը, որը չափազանց կարևոր աշխատանք է կատարում, վճարվող գումարից ընդամենը 4,7 տոկոս է վարձատրվում»,-ասաց Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ նման խնդիրների պայմաններում ցավալի է, որ ԱԺ քննարկմանն Առողջապահության նախարարությունից որևէ ներկայացուցիչ չի ներկայացել։ Ավելին՝ չեն մասնակցել նաև իշխանական ՔՊ խմբակցության պատգամավորները։
«Ես գնահատում եմ, որ Առողջապահության նախարարը քաղաքական որոշման արդյունքում չի ներկայացել այստեղ, որպեսզի չառերեսվի առկա խնդիրներին։ Այսինքն՝ ԱՆ-ն քաղաքականացնում է բուժաշխատողների բարձրացրած՝ զուտ աշխատանքային պայմաններին առնչվող հարցերը։ Մենք չենք խոսում անձնավորված խնդիրների մասին, որևէ մեկին թիրախավորելով․ խոսում ենք ոլորտի համակարգային խնդիրներից, բայց փաստացի որպես պատասխան ստանում ենք քաղաքական դեմարշ», -ասաց նա։
Գևորգ Գրիգորյանի խոսքով՝ հիմնավոր չէր նաև այն պատճառաբանությունը, թե նախարարությունում սպասում են առաջին եռամսյակի ամփոփմանը և միայն հետո կմասնակցեն ԱԺ քննարկումներին։
«Երեկ կառավարության նիստում հայտարարվեց, որ կա գերծախս, և կառավարության պահուստային ֆոնդից 2,5 մլրդ դրամ են հատկացրել, որպեսզի կարողանան այդ ծախսերը հոգալ։ Այսինքն՝ բժշկական ծառայությունների համար ավելի շատ են վճարել, քան նախապես նախատեսված էր։ Այստեղ հարց է առաջանում՝ ում ձեռքերով է այդ գերծախսը ձևավորվել։ Իհարկե՝ բուժաշխատողների։ Նրանք են այդ ծանրաբեռնվածության տակ մտել, բայց, արի ու տես, պատշաճ չեն վարձատրվել։ Սա էքսպլուատացիա է։ Արտասահմանում դրան նույնիսկ թրաֆիքինգ են ասում, մնում է՝ անձնագրերը ձեռքերից վերցնեն», - ասաց նա։

The ministry is silencing doctors through blackmail and terror: Gevorg Grigoryan on medical workers’ “deaf complaint”
A “deaf complaint” from medical workers has been formed, according to Gevorg Grigoryan, a doctor, healthcare organizer, and member of the Voice of a Doctor initiative group.
Speaking during parliamentary discussions devoted to the universal mandatory health insurance system at the National Assembly of Armenia, Grigoryan said the complaint is “deaf” because, in practice, the Ministry of Health of Armenia allegedly uses administrative leverage to pressure the directors of medical institutions to intimidate and blackmail healthcare workers who attempt to speak out.
“The same medical worker was fired simply for writing a comment. The latest complaint I received this morning concerns an anesthesiologist who performs extremely important work but receives only 4.7 percent of the amount paid for the service,” Grigoryan said.
According to him, given these issues, it was regrettable that no representative of the Ministry of Health attended the parliamentary discussion. Deputies from the ruling Civil Contract faction were also absent.
“I believe the Minister of Health did not appear here as a result of a political decision in order to avoid facing the existing problems. In other words, the Ministry of Health is politicizing issues raised by medical workers that are purely related to working conditions. We are not discussing personalized issues or targeting anyone – we are speaking about systemic problems in the sector. Yet in response we are receiving a political demarche,” he said.
Grigoryan also rejected the ministry’s explanation that it was waiting for the first-quarter results before participating in parliamentary discussions.
“Yesterday, during the government session, it was announced that there had been overspending, and 2.5 billion drams were allocated from the government’s reserve fund to cover these expenses. In other words, more was paid for medical services than originally planned,” he said.
“This raises the question: who generated this overspending? Of course, medical workers. They have been placed under that burden, yet they have not been properly compensated. This is exploitation. Abroad, such situations are sometimes even described as trafficking – only the confiscation of passports is missing,” Grigoryan added.