Անկախության հռչակագիրը կոնֆլիկտի հռչակագիր է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձել է խաղաղության և պատերազմի թեմային՝ նշելով, որ հանրությունը պետք է հստակ ընտրություն կատարի՝ շարունակե՞լ, թե՞ դադարեցնել Ղարաբաղյան շարժումը։
Նրա խոսքով՝ «խոսքն ունի արժեք և հետևանք, խոսքը գործողություն է կամ գործողության պլան», և «Արցախի Հանրապետություն» կամ «Արցախյան հիմնախնդիր» ձևակերպումների կիրառումը, ըստ էության, որոշակի զարգացումների է տանում։
«Չկա պարզապես որևէ տարբերակ, որ այդ արտահայտությունների հնչեցումն ինչ-որ պահի չբերի կոնֆլիկտի։ Ես չեմ ասում վաղը կամ երկուշաբթի, բայց մի պահի դա բերելու է կոնֆլիկտի»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե քաղաքական դաշտը, ըստ էության, բաժանվում է «խաղաղության կուսակցության» և «պատերազմի կուսակցության» միջև՝ ընդգծելով, որ «եթե շարունակում ենք Ղարաբաղի շարժումը, դա նշանակում է նոր պատերազմ, ուրիշ կերպ լինել չի կարող»։
Փաշինյանի խոսքով՝ ժողովուրդն առաջիկա ընտրություններով պետք է կատարի իր ընտրությունը․ «Ժողովուրդը պետք է ասի՝ շարունակո՞ւմ է Ղարաբաղի շարժումը, թե՞ չի շարունակում»։
Նա նաև ասաց, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կողմ է նոր Սահմանադրության ընդունմանը՝ առանց Անկախության հռչակագրին հղման։
««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը միակ ուժն է, որն ասում է՝ նոր Սահմանադրության մեջ պետք է Անկախության հռչակագրի հղում չլինի, ինչո՞ւ, որովհետև Անկախության հռչակագրի տեքստը, ինքը ոչ թե Անկախության հռչակագիր է, ինքը կոնֆլիկտի հռչակագիր է։ Ես հստակ ասում եմ որպես վարչապետ և կուսակցության վարչության նախագահ՝ մենք չպետք է շարունակենք այդ ճանապարհը»,-ասաց Փաշինյանը։

Декларация независимости — это декларация конфликта: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире на своей странице в Facebook затронул тему мира и войны, заявив, что общество должно сделать чёткий выбор — продолжать или прекратить Карабахское движение.
По его словам, «слово имеет ценность и последствия, слово — это действие или план действий», а использование формулировок «Республика Арцах» или «Арцахский вопрос», по сути, ведёт к определённому развитию событий.
«Не существует такого варианта, при котором произнесение этих выражений в какой-то момент не приведёт к конфликту. Я не говорю, что завтра или в понедельник, но в какой-то момент это приведёт к конфликту», — сказал Пашинян.
Он отметил, что политическое поле, по сути, разделяется между «партией мира» и «партией войны», подчеркнув, что «если мы продолжаем Карабахское движение, это означает новую войну — иначе быть не может».
По словам Пашиняна, народ должен сделать свой выбор на предстоящих выборах:
«Народ должен сказать — продолжает ли он Карабахское движение или нет».
Премьер также заявил, что партия "Гражданский договор" выступает за принятие новой Конституции без ссылки на Декларацию независимости.
«Партия "Гражданский договор" — единственная сила, которая говорит, что в новой Конституции не должно быть ссылки на Декларацию независимости. Почему? Потому что текст Декларации независимости сам по себе — это не декларация независимости, а декларация конфликта. Я чётко говорю как премьер-министр и председатель правления партии: мы не должны продолжать этот путь», — заявил Пашинян.