Viva-ի ամպային լուծումներն ամուր հիմք են բիզնեսի զարգացման համար (Տեսանյութ)
Viva-ն ընկերություններին առաջարկում է ամպային ենթակառուցվածք՝ տվյալների մշակման վիրտուալ կենտրոն (ՏՄԿ), որտեղ օգտվողները կարող են ինքնուրույն ստեղծել սերվերներ, տվյալների պահպանման համակարգեր, կարգավորել վիրտուալ ցանցային սարքեր, կոնֆիգուրացնել firewall հարթակներ, ինչպես նաև սահմանել ավտոմատ պահուստային պատճենների ստեղծում՝ հարմար ժամանակացույցների համաձայն։
Ենթակառուցվածքը որպես ծառայություն (Infrastructure as a Service, հապ.՝ IaaS) մեծ պահանջարկ է վայելում, և բազմաթիվ ընկերություններ գնահատում են դրա կարևորությունը բիզնեսի զարգացման, աշխատանքի հարմարավետության, գործառնական արդյունավետության և տվյալների անվտանգության տեսանկյուններից։
Ամպային ծառայությունների առավելությունն այն է, որ դրանք ազատում են կազմակերպությանը թանկարժեք սարքավորումներ գնելու անհրաժեշտությունից՝ թույլ տալով խնայել զգալի միջոցներ։ Ամպային ծառայությունները նաև ճկունություն են ապահովում․ այդ ծառայությունների շնորհիվ ընկերությունը հեշտությամբ կարող է նվազեցնել կամ ավելացնել իր կողմից օգտագործվող ռեսուրսների ծավալը՝ ըստ բիզնեսի կարիքների։
Ենթակառուցվածքը որպես ծառայություն (IaaS) ներդնելով՝ ընկերությունը հիմք է ստեղծում բիզնես-լուծումների համար: Ամպային ենթակառուցվածքը կարող է դառնալ հարթակ՝ մեծ, միջին ու փոքր ձեռնարկություններում տարբեր բիզնես-համակարգերի ու գործիքների ներդրման համար։
Ընդհանուր առմամբ՝ արդյունավետ ենթակառուցվածքն ընկերության մրցակցային առավելություններից է, որը զարգանալու, արժեք ստեղծելու և շուկայում դիրքերն ամրապնդելու հնարավորություն է տալիս։
««Վեբստարտ» ՍՊ ընկերության համար ենթակառուցվածքի որակն առանցքային նշանակություն ունի, քանի որ մեր կողմից ստեղծվող կայքերը, թվային հարթակներն ու ՏՏ լուծումները պետք է հիմնված լինեն հուսալի, ճկուն և անվտանգ տեխնոլոգիական միջավայրի վրա։ Viva-ի ամպային ծառայությունը մեզ հնարավորություն է տալիս մեր հաճախորդներին առաջարկելու ժամանակակից և կայուն լուծումներ՝ անկախ գործունեության ոլորտից, ինչը նպաստում է բիզնեսի արդյունավետության բարձրացմանը, հաճախորդների թվի աճին և կայուն զարգացմանը»,- նշել է «Վեբստարտ» ընկերության տնօրենի օգնական Ռոզիկ Ավետիսյանը:
«Viva-ի համար ամպային լուծումները պարզապես ՏՏ ծառայություն չեն․ դրանք հիմք են, որի վրա բիզնեսը կարող է կառուցել իր հետագա զարգացումը։ Ենթակառուցվածքը որպես ծառայություն լուծումով մենք ընկերություններին տալիս ենք ճկուն և անվտանգ միջավայր՝ իրենց հիմնական գործունեության, նոր լուծումների ներդրման և շուկայում մրցունակ դիրք զբաղեցնելու համար։ Մեր նպատակը բիզնեսի համար կայուն թվային հենարան ստեղծելն է, որը կօգնի ստեղծել արժեք այսօր և աճել վաղը»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Viva-ի ենթակառուցվածքի լրացուցիչ կարևոր առավելություններից մեկը եվրոպական ուղղությամբ միջազգային օպտիկամանրաթելային դիվերսիֆիկացված կապուղիների առկայությունն է։ Տրանսազգային օպտիկամանրաթելային կապուղիները (որոնք անցնում են աշխարհագրորեն չհատվող երթուղիներով), ինչպես նաև սարքավորումների պահուստավորման համակարգերն ապահովում են տվյալների փոխանցման անխափանություն՝ որևէ ուղղությամբ հնարավոր խափանումների կամ սահմանափակումների դեպքում բարձրացնելով ծառայությունների կայունությունն ու անընդհատությունը։
Առանձնահատուկ նշանակություն ունի այն հանգամանքը, որ նշված կապուղիներն ամբողջությամբ կոդավորված են, ինչն ապահովում է փոխանցվող տեղեկատվության պաշտպանության բարձր մակարդակ և համապատասխանում է կիբերանվտանգության ժամանակակից պահանջներին։ Սա հնարավորություն է տալիս կորպորատիվ հաճախորդներին վստահ լինել իրենց բիզնես գործընթացների անվտանգության, գաղտնիության և կայունության հարցում՝ նույնիսկ արտաքին ռիսկերի պայմաններում։

Viva’s cloud solutions are a solid foundation for business development
Infrastructure as a Service (IaaS) is in high demand, and many companies recognize its importance for business development, work expediency, operational efficiency and data security.
The advantage of cloud services is that they eliminate the need for organizations to purchase expensive equipment, resulting in significant cost savings. Cloud solutions also provide flexibility: companies can easily scale resources up or down depending on their business needs.
By implementing Infrastructure as a Service (IaaS), a company establishes a strong foundation for business solutions. Cloud infrastructure can become a platform for implementing various business systems and tools in large, medium-sized and small enterprises.
Overall, an effective infrastructure is a competitive advantage that enables companies to grow, create value and strengthen its market position.
“For “Webstart” LLC, infrastructure quality is of key importance, as the websites, digital platforms and IT solutions we create must be based on a reliable, flexible and secure technological environment. Viva’s cloud service allows us to offer our clients modern and stable solutions, regardless of the field of activity, contributing to greater business efficiency, increasing the number of customers and sustainable development,” said Rozik Avetisyan, Assistant Director of “Webstart”.
“For Viva, cloud solutions are not just an IT service; they are the foundation upon which businesses can build their future growth. Through our Infrastructure as a Service solution, we provide companies with a flexible and secure environment that supports their core operations, the implementation of new solutions, and competitive positions in the market. Our goal is to create a stable digital foundation that helps businesses create value today and expand tomorrow,” Viva’s General Director Armen Avetisian noted.
Another important advantage of Viva’s infrastructure is the availability of diversified international fiber-optic channels connecting to Europe. Transnational fiber-optic channels, running along geographically separate paths, together with equipment backup systems, ensure uninterrupted data transmission and enhance the stability and continuity of services in the event of potential failures or restrictions in any direction.
Of particular importance is the fact that these channels are fully encrypted, which ensures a high level of protection of the transmitted information and compliance with modern cybersecurity standards. This allows corporate clients to remain confident in the security, confidentiality, and stability of their business processes, even in the face of external risks.