Փորձությունները պիտի ընկալենք որպես հնարավորություն. հավատքով ամուր լինենք՝ կհաղթահարենք ամեն իրավիճակ. Տեր Միքայել (տեսանյութ)
14/03/2026 14:13
Այս կիրակին Մեծ Պահքի հինգերորդ՝ Դատավորի կիրակին է, որը հիշեցնում է՝ անկեղծ աղոթքը պիտի դառնա մեր կյանքի անբաժան մասը: Որքան էլ դժվար և անելանելի թվա դրությունը, չպետք է հուսահատվել, այլ անդադար, անտրտունջ, հարատև աղոթել և վստահ լինել, որ Տերը կլսի մեր աղոթքը:
Աստված այն մարդկանց պաշտպանն է, որոնք զոր ու գիշեր աղոթքով դիմում են Նրան, ապավինում Նրան, ապրում Աստծո պատվիրանների համաձայն, ունեն խոնարհ սիրտ:
Մրգավանի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ՝ Արժանապատիվ Տեր Միքայել քահանա Նուրիջանյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշում է՝ պահեցողության ընթացքը լավագույն հնարավորությունն է մեզ՝ ինքնապատրաստության շրջանի, փորձությունները հաղթահարելու շրջանի, և հարության տոնից հետո շարունակական հոգևոր ընթացքը ունենալու։
«Հիմա մենք գտնվում ենք հոգևոր փորձությունների շրջանում, որը պայմանավորված է Մեծ Պահքով, ինչո՞ւ, ոչ միայն առկա խնդիրները, իրավիճակները, որոնք կան այսօր, այլ, առհասարակ, Մեծ Պահքի ընթացքում մենք հավատացյալների հետ, երբ խոսում ենք Պահեցողության ընթացքի մասին, միշտ ասում ենք, որ փորձությունները էլ ավելի են լինելու Պահքի ընթացքում, քան մինչև այդ կամ դրանից հետո ու պիտի կարողանաք խաղաղությամբ հաղթահարել այդ ամենը, հավատքի ամրությամբ, զորությամբ, եկած փորձությունները պիտի ընկալենք որպես  հնարավորություն, որոնք պետք է զորացնեն մեր հավատքը»,- ասում է Տեր Միքայելը։
Տեր Հոր խոսքով՝  մենք ոչ թե պիտի փորձությունը շրջանցելու մասին մտածենք, այլ՝ հաղթահարելու, պատվով հաղթահարելու, ինչպես որ մեր Տերը հաղթահարեց անապատում փորձությունները, այդպես և մեզ օրինակ տվեց փորձությունները հաղթահարելու. «Կյանքի բոլոր իրավիճակների մեջ կարող են փորձություններ լինել, որոնցից մենք պետք է հաղթանակած դուրս գանք՝ չհուսահատվելով, չընկրկելով, չտկարանալով, չթուլանալով, որովհետև Պողոս առաքյալն ասում է. «Ամեն բան կարող եմ ինձ զորացնող Քրիստոսով», ուրեմն՝ զորանանք Քրիստոսով ու հավատքով ամուր լինենք, կհաղթահարենք ամեն իրավիճակ»։
Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին այս օրերին փորձությունների միջով է անցնում, հավատավոր հայ ժողովուրդը ցույց տվեց, որ կանգնած է եկեղեցու կողքին, Տեր Միքայելը, սակայն, ասում է՝ պետք է լինենք ոչ թե եկեղեցու կողքին, այլ՝  եկեղեցու մեջ։
«Եթե եկեղեցին մեր մեջ չունենք, եկեղեցու կողքին չենք կարող լինել, որովհետև, առաջին հերթին, եկեղեցին մարդն է, մենք ենք եկեղեցին,  հավատացյալների ժողովն է եկեղեցին։ Յուրաքանչյուր ոք, երբ ամուր է հավատքի մեջ Քրիստոսով, ամուր է նաև իր հոգևոր ընթացքը բոլոր տեսակի ալեկոծությունների ժամանակ»,- ընդգծում է Տեր Միքայել քահանա Նուրիջանյանը։
Առաջնորդական նոր տեղապահի՝ Հոգեշնորհ Տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանի նշանակումից հետո Մասյացոտնի թեմը միասնական է հոգևոր մթնոլորտի մեջ, սեր ու համերաշխություն է թեմում տիրում։
«Հայր Սուրբի նշանակվելով՝ մտերմությունը, սերը, ջերմությունը, համերաշխությունը ավելին է, ոչ թե զուտ հոգևորականներիս մեջ, այլ մեր ներքին հարաբերություններում, ընդհանուր թեմական կյանքում ակտիվություն կա, սեր կա, համերաշխություն կա, Աստծո ողորմությունն է սա, թող Աստծո սերն ու ողորմությունն անպակաս լինի»,- ասում է Տեր Հայրը։
Թեմի հոգևորականների նկատմամբ նախկին առաջնորդ՝ կարգալույծ Արման Սարոյանի կողմից ճնշումներ էին գործադրվում, բայց հոգևորականաց դասը հայտարարել է՝ անկախ գործադրվող տարատեսակ ճնշումներից՝ Արման Սարոյանին չեն ընդունում իրենց թեմական առաջնորդ
Տեր Միքայելն ասում է, որ հիմա ճնշումներ չկան, բայց. «Թե ինչ նախապատրաստություններ ունեն, չենք կարող ասել»։

Испытания следует воспринимать как возможность: если будем крепки в вере — преодолеем любую ситуацию — отец Микаел (видео)
14/03/2026 14:50
Это воскресенье является пятым воскресеньем Великого поста — Воскресенье о Судье, которое напоминает о том, что искренняя молитва должна стать неотъемлемой частью нашей жизни. Каким бы трудным и безвыходным ни казалось положение, не следует впадать в отчаяние — необходимо непрестанно, без ропота и с терпением молиться, веря, что Господь услышит нашу молитву.
Бог является защитником тех людей, которые день и ночь обращаются к Нему в молитве, уповают на Него, живут по Божьим заповедям и имеют смиренное сердце.
Духовный пастырь церкви Сурб Акоп в Мргаване — священник, преподобный отец Микаел Нуриджанян, в беседе с Aysor.am отметил, что период поста является лучшей возможностью для человека — временем внутренней подготовки, временем преодоления испытаний и началом непрерывного духовного пути после праздника Воскресения.
«Сейчас мы находимся в периоде духовных испытаний, обусловленном Великим постом. Речь идет не только о существующих сегодня проблемах и ситуациях. В целом, когда мы в период поста говорим с верующими о его смысле, всегда отмечаем, что испытаний в это время будет даже больше, чем до поста или после него. И все это нужно уметь преодолевать с миром в душе, с крепостью и силой веры. Испытания, которые приходят к нам, мы должны воспринимать как возможность, которая должна укрепить нашу веру», — сказал отец Микаел.
По его словам, человек должен думать не о том, как избежать испытаний, а о том, как достойно их преодолеть, так же как Господь преодолел искушения в пустыне и тем самым подал нам пример.
«В любой жизненной ситуации могут возникнуть испытания, из которых мы должны выйти победителями — не впадая в отчаяние, не отступая, не ослабевая. Ведь апостол Павел говорит: "Все могу в укрепляющем меня Христе". Поэтому будем укрепляться во Христе и будем тверды в вере — тогда сможем преодолеть любую ситуацию», — подчеркнул священник.
В эти дни Армянская Апостольская Святая Церковь также проходит через испытания. Верующий армянский народ показал, что стоит рядом с Церковью. Однако отец Микаел отмечает, что важно не просто быть рядом с Церковью, а быть внутри нее.
«Если Церкви нет в нас самих, мы не можем быть рядом с ней. Потому что, прежде всего, Церковь — это человек, это мы. Церковь — это собрание верующих. Каждый человек, который крепок в вере во Христа, остается твердым в своем духовном пути и во времена любых потрясений», — отметил священник.
После назначения нового местоблюстителя предстоятеля — преподобного отца, архимандрита Рубена Заргаряна, в Масиацотнской епархии сохраняется единство, а в епархии царят любовь и согласие.
«После назначения отца Рубена близость, любовь, тепло и согласие стали еще сильнее — не только среди духовенства, но и в наших внутренних отношениях и в общей жизни епархии. Есть активность, есть любовь и взаимопонимание. Это милость Божья, и пусть Божья любовь и милость никогда не иссякают», — сказал священнослужитель.
Ранее в отношении духовенства епархии оказывалось давление со стороны бывшего предстоятеля — лишенного сана Армана Сарояна. Однако духовенство заявило, что, несмотря на различные формы давления, не признает Армана Сарояна своим епархиальным руководителем.
По словам отца Микаела, сейчас давления нет, однако: «Какие у них могут быть дальнейшие планы и подготовка, мы сказать не можем».