Վահե Հակոբյանը դատի է տվել ՔՊ-ական Արմեն Խաչատրյանին
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի։
Վահե Հակոբյանը պահանջել է, որպեսզի Արմեն Խաչատրյանը դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հրապարակայնորեն հերքի իր վերաբերյալ ներկայացված և զրպարտություն հանդիսացող հետևյալ փաստացի տվյալները. «2020 թվականի պատերազմից հետո, օգտվելով երկրում ստեղծված վիճակից, փորձում էր Սյունիքը դարձնել պետության դեմ պայքարի օջախ և պառակտել երկիրը։ Ահա թե ինչու էր Վահե Հակոբյանն արմատական ընդդիմադիր դարձել և կատաղի պայքար մղում պետության դեմ. գիտեր, որ երկրից և ժողովրդից թալանածը հետ պիտի տար, գիտեր, որ պետությունը մեխանիզմներ է ստեղծում, որով բոլոր գողոնները մի օր վերադարձվելու են: Այսօր էլ, հանուն գողացածը պահելու, միավորվում են տեղական և ոչ տեղական օլիգարխիաների ներկայացուցիչներ, ովքեր փորձելու են մեծ գումարներ ծախսել և վերջին ճակատամարտը տալ հայոց պետականության դեմ՝ մի վերջին անգամ հույս փայփայելով, որ կարող են մոլորեցնել կամ խաբել հայ ժողովրդին»։
Վահե Հակոբյանն Արմեն Խաչատրյանից, որպես զրպարտության դիմաց վնասի փոխհատուցում, պահանջել է մեկ միլիոն դրամ։
Գործը դատարան է մուտքագրվել մարտի 13-ին և մակագրվել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գայանե Մազմանյանին։

Ваге Акопян подал в суд на депутата от «Гражданского договора» Армена Хачатряна
Бывший депутат Национального собрания и экс-губернатор Сюника Ваге Акопян подал иск против депутата фракции «Гражданский договор» Армена Хачатряна.
Акопян требует, чтобы Хачатрян в течение пяти рабочих дней после вступления судебного решения в законную силу публично опроверг ложные и клеветнические утверждения о нём, изложенные в следующей форме:
«После войны 2020 года, пользуясь сложившейся в стране ситуацией, он якобы пытался превратить Сюник в очаг борьбы против государства и расколоть страну. Поэтому Ваге Акопян якобы стал радикальным оппозиционером и яростно боролся против государства, зная, что украденное у страны и народа должно быть возвращено, и что государство создаёт механизмы для возвращения всех похищенных средств. Сегодня, ради сохранения того, что было украдено, объединяются представители местной и неместной олигархии, которые попытаются потратить крупные суммы и дать последнюю битву против армянской государственности, надеясь в последний раз ввести армянский народ в заблуждение».
Ваге Акопян также требует от Армена Хачатряна компенсацию в размере одного миллиона драм за клевету.
Дело было зарегистрировано в суде 13 марта и завизировано на имя судьи Гаяне Мазманян в Гражданский суд общей юрисдикции первой инстанции города Ереван.