Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պարտադրված հրաժարականի շուրջ ստեղծված իրավիճակը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում. «Գիտուժ»
«Գիտուժ»-ը հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պարտադրված հրաժարականի վերաբերյալ։
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանի պարտադրված հրաժարականի շուրջ ստեղծված իրավիճակը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում գիտական հաստատությունների ինքնավարության և ինստիտուցիոնալ անկախության տեսանկյունից։
Հանրային գիտահետազոտական հաստատության ղեկավարը քաղաքական պաշտոնյա չէ և չի կարող գնահատվել ընթացիկ ներքին կամ արտաքին քաղաքական նպատակահարմարության չափանիշներով։ Եթե գիտական հաստատության ղեկավարի մասնագիտական գործողությունները ներկայացվում են որպես «արտաքին քաղաքականությանը հակասող» կամ «սադրիչ», ապա ստեղծվում է վտանգավոր նախադեպ, ըստ որի՝ գիտական և, տվյալ դեպքում նաև, հիշողության ինստիտուտների գործունեությունը կարող է ենթարկվել քաղաքական վերահսկողության։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ոչ միայն պետական, այլև համազգային և միջազգային հեղինակություն ունեցող գիտական կառույց է։ Նրա ղեկավարության նկատմամբ քաղաքական միջամտությունը հարվածում է հաստատության վստահելիությանը, միջազգային հեղինակությանը և Հայաստանի գիտական միջավայրի անկախությանը։ Այս մտահոգությունն արդեն հնչեցվել է նաև քսանից ավելի հեղինակավոր միջազգային ցեղասպանագետների կողմից։
Եթե գիտական հաստատության ղեկավարը կարող է հեռացվել իր մասնագիտական աշխատանքի բովանդակության համար, ապա վտանգի տակ է հայտնվում ոչ միայն մեկ տնօրենի պաշտոնը, այլև Հայաստանի գիտական հաստատությունների մասնագիտական ինքնավարության սկզբունքը։ Հետևաբար, անհրաժեշտ է կամ ներկայացնել լիարժեք, հրապարակային և իրավաչափ հիմնավորում, կամ վերականգնել տնօրենի լիազորությունները՝ թափանցիկ ընթացակարգով»,- ասվում է հայտարարությունում։

Ситуация вокруг вынужденной отставки директора Музея-института Геноцида армян вызывает серьёзную обеспокоенность — «Гитуж»
Инициатива поддержки развития науки «Гитуж» выступила с заявлением по поводу вынужденной отставки директора Музея-института Геноцида армян.
«Ситуация, сложившаяся вокруг вынужденной отставки директора Музея-института Геноцида армян Эдиты Гзоян, вызывает серьёзную обеспокоенность с точки зрения автономии научных учреждений и их институциональной независимости.
Руководитель государственного научно-исследовательского учреждения не является политическим должностным лицом и не может оцениваться исходя из текущей внутренней или внешнеполитической целесообразности. Если профессиональная деятельность руководителя научного учреждения представляется как «противоречащая внешней политике» или «провокационная», создаётся опасный прецедент, согласно которому деятельность научных институтов — а в данном случае также институтов исторической памяти — может быть поставлена под политический контроль.
Музей-институт Геноцида армян является не только государственным, но и общенациональным научным учреждением с международным авторитетом. Политическое вмешательство в вопрос его руководства наносит удар по доверию к учреждению, его международной репутации и независимости научной среды Армении. Эта обеспокоенность уже была озвучена более чем двадцатью авторитетными международными геноцидоведами.
Если руководитель научного учреждения может быть отстранён из-за содержания своей профессиональной деятельности, то под угрозой оказывается не только должность одного директора, но и сам принцип профессиональной автономии научных институтов Армении. В связи с этим необходимо либо представить полноценное, публичное и юридически обоснованное объяснение произошедшего, либо восстановить полномочия директора посредством прозрачной процедуры», — говорится в заявлении.