Շարունակում ենք մեր պայքարի ուղին՝ հանուն որակյալ առողջապահական համակարգի. Գևորգ Գրիգորյան
«Բժշկի ձայն» նախաձեռնող խմբի անդամ, բժիշկ, առողջապահության ոլորտի կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյան ներկայացրել է, թե նախաձեռնող խմբի առաջին կազմակերպած քննարկումից հետո ինչ փուլում են գտնվում։
«1. Առողջապահության նախարարությունը մեր կողմից իրականացված ճնշումների ազդեցությամբ բարձրացրեց վիրաբուժական թիմերի աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսները՝ բուժաշխատողներին տրվող աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսը 30%-ից դարձավ 35%, ընդ որում մինչև մեր կողմից իրականացվող հանրային ճնշումները ավագ բուժանձնակազմին նախատեսված էր այդ 30%-ից 50%-ը, իսկ այժմ՝ նախատեսված է 60%, որը ավագ բուժաշխատողների համար դրսևորվելու է ամեն փոխհատուցումից աշխատավարձին ավելացող 21%-ի տեսքով (վիրաբուժական թիմին), որը մինչև մեր ճնշումների սկիզբը կազմում էր 15%:
2. Առողջապահության նախարարությունը մեր կողմից իրականացված ճնշումների ազդեցությամբ բարձրացրեց անեսթեզիոլոգիական թիմերի աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսները՝ բուժաշխատողներին տրվող աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսը 5%-ից դարձավ 8%, որից ավագ բուժաշխատողը ստանալու է 65%, իսկ միջին բուժաշխատողը 35%: Ավագ բուժաշխատողների համար այս փոփոխությունը դրսևորվելու է ամեն փոխհատուցումից աշխատավարձին ավելացող 5,2%-ի տեսքով, որը մինչև մեր ճնշումների սկիզբը կազմում էր 3,25%:
3. Այս արդյունքը մենք արձանագրել ենք բուժաշխատողների նկատմամբ կիրառվող աննախադեպ վարչական ճնշումների մթնոլորտում։
Ցանկանում եմ արձանագրել նաև, որ՝
1. Առողջապահության նախարարությունը շարունակում է խուսափել ապահովագրական համակարգի ներդրման իրական խնդիրների հետ առերեսվելուց և ավելացնելով վարչական ճնշումների ու տեռորի չափաբաժինը շարունակում է ստեղծել տպավորություն, որ բուժաշխատողների շրջանում առկա է «համաձայնություն» այս իրավիճակի հետ։ Նախարարը համառորեն «չի նկատում» իրեն ուղղված բողոքի նամակները և իր տեսանյութերի մեկնաբանություններում բուժաշխատողների կողմից գրված՝ խնդիրները արձանագրող մեկնաբանությունները։
2. Բուժաշխատողների մի մասը, վախենալով աշխատատեղը կորցնելու վտանգից, համաձայնվում է ճկվել գործող ապահովագրական համակարգի բեռի տակ և աշխատել «մի փոր հացի» համար վարձատրվելով, բայց չի բարձրաձայնում իր ունեցած արդարացի բողոքը։
3. Բուժաշխատողների մի մասը մոռանալով սեփական գիտելիքների, առաքելության և սպիտակ խալաթի նկատմամբ ունեցած հարգանքը, պատրաստ է «վերադառնալ 90-ականներ» և աշխատել «մոխրագույն» եղանակով՝ ստանալ կոպեկներ, որպես աշխատավարձ և չբռնվելու ահը սրտում մուրալ պացիենտից գումար գոյատևելու համար։
Որպես ամփոփում, ասեմ՝
Բուժաշխատողների լայն համախմբման պարագայում, մենք կկարողանանք արձանագրել անհամեմատ ավելի լուրջ արդյունքներ և կկարողանանք այնպես տրանսֆորմացնել ապահովագրական համակարգը, որպեսզի այն սպասարկի բոլոր կողմերի շահերը։
Առողջապահության նախարարության կողմից վարչական ճնշումները շարունակվելու և ուժեղանալու են, ուստի հենց բուժաշխատողը պետք է որոշի՝ միանու՞մ է մեզ այս պայքարի մեջ, թե՞ շարունակում է հարմարվողական գործելաոճը, մինչև կհարմարվի աղքատությանն ու ի վերջո կթողնի իր մասնագիտությունը, որին նվիրել է գիտակից կյանքի զգալի մասը։
Պայքարը երկարատև գործընթաց է և պետք է զինվել համբերությամբ, որովհետև ժամանակը «աշխատում է» ի վնաս համակարգին՝ մի կողմից ի ցույց է դնում գեղեցիկ «փաթեթավորված» համակարգի բոլոր խութերը, որոնք մեր կողմից բարձրաձայնվում են, իսկ մյուս կողմից բուժաշխատողները՝ տառապելով վարկերի, կոմունալ վճարների և առօրյա ծախսերի հոգսի տակ սկսում են գիտակցել, որ պայքարին միանալը միակ ճիշտ որոշումն է։
Մենք շարունակում ենք մեր պայքարի ուղին հանուն որակյալ առողջապահական համակարգի և շարունակելու ենք աշխատել բուժաշխատողների հետ, պաշտպանել բուժաշխատողների իրավունքներն ու շահերը և հանրությանը ի ցույց դնել առողջապահության նախարարության արատավոր և չհաշվարկված գործելաոճը...»,- նշել է Գրիգորյանը։

Мы продолжаем борьбу за качественную систему здравоохранения — Геворг Григорян
Член инициативной группы «Голос врача», врач и организатор здравоохранения Геворг Григорян представил информацию о том, на каком этапе находится работа после первой организованной группой дискуссии.
«1. Под воздействием давления, оказанного нами, Министерство здравоохранения повысило расчётные процентные ставки оплаты труда хирургических бригад: доля, используемая для расчёта заработной платы медицинских работников, была увеличена с 30% до 35%. При этом до начала нашего общественного давления для старшего медицинского персонала предусматривалось получение 50% от этих 30%, тогда как теперь предусмотрено 60%. Для старших медицинских работников это будет выражаться в увеличении заработной платы на 21% от каждой компенсационной выплаты (в составе хирургической бригады), тогда как до начала нашего давления этот показатель составлял 15%.
Под влиянием оказанного нами давления Министерство здравоохранения также повысило расчётные процентные ставки оплаты труда анестезиологических бригад: доля, используемая для расчёта заработной платы медработников, была увеличена с 5% до 8%. Из этой суммы старший медицинский работник будет получать 65%, а средний медицинский персонал — 35%. Для старшего медперсонала данное изменение будет выражаться в увеличении заработной платы на 5,2% от каждой компенсационной выплаты, тогда как до начала нашего давления этот показатель составлял 3,25%.
Эти результаты были достигнуты в условиях беспрецедентного административного давления, оказываемого на медицинских работников.
Хочу также отметить следующее:
Министерство здравоохранения продолжает избегать реального столкновения с проблемами внедрения системы страхования и, усиливая административное давление и фактически террор, продолжает создавать видимость того, что среди медицинских работников существует «согласие» с данной ситуацией. Министр упорно «не замечает» направляемые ей письма с жалобами, а также комментарии медицинских работников под ее видеозаписями, в которых фиксируются существующие проблемы.
Часть медицинских работников, опасаясь потери рабочего места, соглашается сгибаться под бременем действующей страховой системы и работать фактически «за кусок хлеба», не решаясь публично озвучить свои справедливые претензии.
Другая часть медработников, забывая об уважении к собственным знаниям, профессиональной миссии и белому халату, готова «вернуться в 90-е годы» и работать по «серым» схемам — получать копеечную зарплату и, опасаясь разоблачения, фактически вынужденно выпрашивать деньги у пациентов, чтобы выжить.
Подводя итог, отмечу:
В случае широкого объединения медицинских работников мы сможем добиться значительно более серьёзных результатов и трансформировать систему медицинского страхования таким образом, чтобы она служила интересам всех сторон.
Административное давление со стороны Министерства здравоохранения будет продолжаться и усиливаться, поэтому именно медицинские работники должны решить — присоединятся ли они к нам в этой борьбе или продолжат придерживаться приспособленческой позиции, пока не смирятся с бедностью и в конечном итоге не покинут профессию, которой посвятили значительную часть своей сознательной жизни.
Борьба — это длительный процесс, и необходимо запастись терпением, поскольку время «работает» против системы: с одной стороны, оно выявляет все проблемы красиво «упакованной» системы, о которых мы говорим, а с другой — медицинские работники, испытывая давление кредитов, коммунальных платежей и повседневных расходов, начинают осознавать, что присоединиться к борьбе — единственное правильное решение.
Мы продолжаем наш путь борьбы за качественную систему здравоохранения и будем и дальше работать с медицинскими работниками, защищать их права и интересы, а также демонстрировать обществу порочную и непродуманную политику Министерства здравоохранения», — отметил Григорян.