Այսօրվա դրությամբ ձյան ծածկույթը Արագածում 234սմ է, Ամբերդում՝ 107սմ, Ջերմուկում՝ 101սմ, մյուս լեռնային մարզերում՝ 30-80սմ
16/03/2026 15:17
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ միջերկրական ծովից հզոր ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված վերջին 2 օրերին հանրապետության ողջ տարածքում դիտվել են առատ տեղումներ։
Տեղումները հատկապես շատ առատ են եղել Ամբերդի, Ապարանի, Հրազդանի, Ֆանտանի, Հանքավանի հատվածում։ Ամբերդի հատվածում 2 օրում թափվել է 107մմ տեղում, ինչը կազմում է ամսական նորմայի կրկնապատիկը։
Այսօրվա դրությամբ ձյան ծածկի բարձրությունը Արագած բարձրլեռնային օդերևութաբանական կայանում կազմում է 234սմ, Ամբերդում՝ 107սմ, Ջերմուկում՝ 101սմ, մյուս լեռնային մարզերում՝ 30-80սմ։
Մարտի 16-ի ցերեկը և 16-ի լույս 17-ի գիշերը հանրապետության ողջ տարածքում տեղումները կշարունակվեն, մարտի 17-ի ցերեկը, 18-19-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Մարտի 19-ին ուշ երեկոյան և մարտի 20-ին կրկին Միջերկրական ծովի շրջաններից ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված տեղումները երկրի ողջ տարածքում կվերսկսվեն։
Օդի ջերմաստիճանը մարտի 16-18-ին ցերեկային ժամերին աստիճանաբար կբարձրանա 4-6 աստիճանով։

Высота снежного покрова на Арагаце достигла 234 см, в Амберде — 107 см, в Джермуке — 101 см
За последние два дня на всей территории республики наблюдались обильные осадки, вызванные проникновением мощного циклона из районов Средиземного моря. Об этом сообщили в Центре гидрометеорологии и мониторинга.
Особенно интенсивные осадки были зафиксированы в районах Амберда, Апарана, Раздана, Фантана и Анкавана. В районе Амберда за два дня выпало 107 мм осадков, что вдвое превышает месячную климатическую норму.
По состоянию на сегодняшний день высота снежного покрова на высокогорной метеостанции Арагац составляет 234 см, в Амберде — 107 см, в Джермуке — 101 см, в других горных регионах — от 30 до 80 см.
Днём 16 марта и в ночь с 16 на 17 марта осадки на всей территории республики продолжатся. Днём 17 марта, а также 18–19 марта ожидается погода без осадков.
Поздно вечером 19 марта и 20 марта, в связи с очередным проникновением циклона из районов Средиземного моря, осадки вновь возобновятся на всей территории страны.