Վերակենդանացման բաժանմունքում Է․ նոր մանրամասներ՝ «Կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ 1 տարեկան երեխայից
«Կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ Արաբկիր ԲԿ տեղափոխված 1 տարեկան 2 ամսական երեխան գտնվում է վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում` բժիշկների հսկողության տակ։ Այս մասին Aysor.am-ին հայտնեցին ԲԿ-ից: Բժշկական կենտրոնից նաև նշեցին, որ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվում է քննություն։
ՆԳՆ ոստիկանությունից էլ  Aysor.am-ին հայտնել էին, որ «Կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ Արաբկիր ԲԿ տեղափոխված 1 տարեկան 2 ամսական երեխայի նկատմամբ սպանության փորձի կասկածանքով ձերբակալվել է մեկ անձ և ներկայացվել նախաքննական մարմին:
Լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ երեխայի նկատմամբ բռնություն է կիրառել նրա խորթ մայրը։
Ավելի վաղ Shamshyan-ը գրել է, որ «Կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ 1 տարեկան երեխային բժիշկները փրկել են․ «Ըստ օպերատիվ տեղեկությունների՝ երեխային ծեծի է ենթարկել ծնողներից մեկը»։

In the intensive care unit: new details about a 1-year-old child diagnosed with “clinical death”
1-year-and-2-month-old child, who was transferred to the Arabkir Medical Center with a diagnosis of “clinical death,” is currently in the intensive care unit under the supervision of doctors. This was reported to Aysor.am by the medical center. The institution also noted that law enforcement agencies are conducting an investigation to clarify the circumstances of the incident.
The Police of the Ministry of Internal Affairs also informed Aysor.am that one person has been arrested on suspicion of the attempted murder of the 1-year-and-2-month-old child who was taken to the Arabkir Medical Center with a diagnosis of “clinical death.” The suspect has been presented to the body conducting the preliminary investigation.
Information is circulating in the media suggesting that the child’s stepmother allegedly used violence against the child.
Earlier, Shamshyan wrote that doctors saved a 1-year-old child who had been admitted with a diagnosis of “clinical death.” “According to operational information, one of the parents beat the child.”