«Իրավունքը պետք է գերակայի». Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու որոշումը բողոքարկվելու է
Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը սեղմ ժամկետներում բողոքարկվելու է, հայտնել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Այսօր ստացանք Դատարանի որոշումը Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքը (տնային) մեկ ամսով երկարաձգելու վերաբերյալ: Դատական ակտը որևէ կերպ չի բխում իրավունքից և օրենքից ու շատ սեղմ ժամկետներում բողոքարկվելու է: Դատական նիստի ընթացքում, նույնիսկ հղում տալով գործադիր իշխանության ղեկավարի հրապարակավ խոսքին, խնդրեցի, որ դատարանը ուղիղ արձանագրի տեսաուղերձների հրապարակման կամ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի թույլատրելիությունը: Դատարանի դիրքորոշումից հետևում է, որ բոլոր այն պաշտոնատար անձինք, որոնք պնդում էին, որ Սամվել Կարապետյանի կողմից տեսաուղերձներ հրապարակելու սահմանափակում չկա, ուղիղ ստում էին: Իհարկե, այս վարքագիծը նորություն չէ: Ցավով եմ արձանագրում այս ամենը: Դատարանն ակնհայտ ոչ իրավաչափ դատական ակտով արձանագրել է, որ այդ հարցով թույլտվություն տրամադրող մարմինը քննիչն է (այն նույն Քննչականը, որը մեր դիմումները մերժել էր): Դրա մասին խոսում ենք դեռևս 2026 թվականի փետրվարի 12-ից, և հենց վաղը կրկին կդիմեմ քննիչին: Միաժամանակ նման, մեղմ ասած, անհարիր և տգեղ մանիպուլյացիաները մեկ նպատակ ունեին` քաղաքական հետապնդման ինտենսիվացման, ուրիշ ոչինչ: Ցանկանում եմ բացահայտել նաև, որ Պրոբացիայի ծառայությունն այդպես էլ ինձ չտրամադրեց դիրքորոշում, որ Սամվել Կարապետյանը կարող է տեսաուղերձներ հրապարակել: Ի դեպ, Դատախազությունն օժտված է բացառիկ լիազորությամբ՝ վերացնելու Դատարանի կիրառած խափանման միջոցը, ավելին՝ կարող է ընդհանրապես դադարեցնել այս ապօրինի քաղաքական հետապնդումը:

«Право должно верховенствовать»: решение о продлении ареста Самвела Карапетяна будет обжаловано
Адвокат Арам Вардеванян сообщил, что решение суда о продлении ареста Самвела Карапетяна будет обжаловано в кратчайшие сроки.
«Сегодня мы получили решение суда о продлении (домашнего) ареста Самвела Карапетяна на один месяц. Судебный акт никоим образом не соответствует праву и закону и будет обжалован в кратчайшие сроки.
Во время судебного заседания я даже ссылался на публичные заявления руководителя исполнительной власти и просил суд прямо зафиксировать разрешение на публикацию видеовыступлений или прямых эфиров в Facebook. Из позиции суда следует, что все должностные лица, утверждавшие, что Самвел Карапетян может публиковать видеовыступления без ограничений, прямо лгали. К сожалению, это поведение не ново.
Суд, приняв явно неправомерный акт, зафиксировал, что органом, предоставляющим разрешение по данному вопросу, является следователь — тот самый Следственный комитет, который ранее отклонил наши обращения. Мы говорим об этом с 12 февраля 2026 года, и завтра я снова обращусь к следователю.
Одновременно такие, мягко говоря, неуместные и некорректные манипуляции имели одну цель — усиление политического преследования, ничего больше.
Хочу также отметить, что Служба пробации так и не предоставила мне позицию о том, что Самвел Карапетян может публиковать видеовыступления. Между тем, прокуратура обладает исключительными полномочиями — она может отменить меру пресечения, применённую судом, и даже полностью прекратить это неправомерное политическое преследование.