ԵՄ-ն գալիս է «պաշտպանելու» Փաշինյանի իշխանությունը. Սուրեն Սուրենյանց
ԵՄ-ն գալիս է «պաշտպանելու» Փաշինյանի իշխանությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
«Եվրամիությունը Հայաստանի իշխանությունների խնդրանքով պատրաստվում է Երևան ուղարկել արագ արձագանքման խումբ՝ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում հիբրիդային միջամտությունների դեմ պայքարելու նպատակով։ Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Կայա Կալլասը՝ ընդգծելով, որ «Եվրոպան չի թողնի Հայաստանին միայնակ արտաքին միջամտության դեմ պայքարում»։
Պարադոքսն ակնհայտ է։ Հայաստանի ընտրական գործընթացն արտաքին միջամտություններից պաշտպանելու համար իշխանությունը դիմում է մեկ այլ արտաքին դերակատարի օգնությանը։ Այսպիսով, Հայաստանի ընտրական միջավայրի ձևավորման մեջ ներգրավվում է ևս մեկ արտաքին ուժ՝ այն հիմնավորմամբ, թե պետք է կանխել այլ երկրների հնարավոր ազդեցությունը։ Այս իրավիճակում անխուսափելիորեն առաջանում է հարց՝ որտե՞ղ է ավարտվում «պաշտպանությունը» և որտե՞ղ է սկսվում քաղաքական ներգրավվածությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը դիմում է ցանկացած քայլի, այդ թվում՝ ռեպրեսիվ, իր իշխանությունը վերարտադրելու նպատակով:
Փաստացի ձևավորվում է մի իրավիճակ, երբ իշխանությունը փորձում է ընտրությունների շուրջ ստեղծել արտաքին լեգիտիմության պաշտպանիչ շրջանակ։ Եթե ընտրություններից հետո դրանց արդյունքները վիճարկվեն, իշխանությունը կարող է հղում անել միջազգային ներգրավվածությանը՝ ներկայացնելով գործընթացը որպես արտաքին գործընկերների կողմից վերահսկվող և պաշտպանված։
Սակայն նման մոտեցումը ունի նաև վտանգավոր հետևանքներ։ Երբ ընտրությունների լեգիտիմությունը կապվում է արտաքին դերակատարների հետ, անխուսափելիորեն առաջանում է ընտրությունների սուվերենության խնդիր։ Ժողովրդավարական պետությունում ընտրությունների լեգիտիմությունը պետք է բխի քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունից և ազգային ինստիտուտների վստահությունից, այլ ոչ թե արտաքին քաղաքական կենտրոնների աջակցությունից։
Ընտրական գործընթացի «եվրոպականացունը» կարող է խորացնել ներքին քաղաքական բևեռացումը։ Այդ դեպքում ընտրությունները սկսում են ընկալվել որպես աշխարհաքաղաքական մրցակցության դաշտ։ Հայաստանում արդեն կա խոր բևեռացում: Եթե ԵՄ-ի խումբը ընկալվի որպես «Փաշինյանի կողմնակից», ապա հասարակության մեծամասնության մոտ կավելանա անվստահությունը՝ անկախ նրանից, թե որքան «տեխնիկական» է օգնությունը։
Հայաստանի ընտրությունների լեգիտիմությունը կարող է ապահովվել միայն մեկ ճանապարհով՝ ազատ, մրցակցային և երկրի ներսում գործող ինստիտուտների կողմից վերահսկվող գործընթացով։ Եթե ընտրական միջավայրի ձևավորման մեջ մեծ դեր սկսեն խաղալ արտաքին դերակատարները, ապա նույնիսկ ամենալավ տեխնիկական աջակցությունը չի կարող ամբողջությամբ վերացնել այն կասկածները, որոնք անխուսափելիորեն առաջանալու են հասարակության մի հատվածի մոտ։
Այս իմաստով խնդիրն այն չէ, թե արդյոք ԵՄ արագ արձագանքման խումբը կօգնի պայքարել հիբրիդային սպառնալիքների դեմ։ Ավելի կարևոր հարցն այն է, թե արդյո՞ք այդ քայլը չի ստեղծում նոր քաղաքական իրականություն, որտեղ Հայաստանի ընտրությունները աստիճանաբար հայտնվում են արտաքին ազդեցությունների շրջանակում»,- գրել է նա։

ЕС приходит «защитить» власть Пашиняна — Сурен Суренянц
«ЕС приходит «защитить» власть Пашиняна», — написал на своей странице в Facebook политолог Сурен Суренянц.
«По просьбе властей Армении Евросоюз готов направить в Ереван группу быстрого реагирования для противодействия гибридному вмешательству во время парламентских выборов. Об этом заявила глава европейской дипломатии Кая Каллас, подчеркнув, что «Европа не оставит Армению одну в борьбе с внешним вмешательством».
Парадокс очевиден. Чтобы защитить избирательный процесс Армении от внешнего вмешательства, власти обращаются за помощью к ещё одному внешнему актору. Таким образом, в формирование выборной среды Армении вовлекается ещё одна внешняя сила, под предлогом предотвращения возможного влияния других стран. В такой ситуации неизбежно возникает вопрос: где заканчивается «защита» и где начинается политическое вмешательство?
Никол Пашинян прибегает к любым мерам, включая репрессивные, с целью сохранения и воспроизводства своей власти.
Фактически формируется ситуация, когда власти пытаются создать вокруг выборов рамки внешней легитимности. Если после выборов их результаты будут оспорены, власть сможет сослаться на международное участие, представив процесс как контролируемый и защищённый внешними партнёрами.
Однако такой подход несёт и опасные последствия. Когда легитимность выборов связывается с внешними акторами, неизбежно возникает проблема суверенитета избирательного процесса. В демократическом государстве легитимность выборов должна основываться на свободном волеизъявлении граждан и доверии к национальным институтам, а не на поддержке внешних политических центров.
«Европеизация» избирательного процесса может усилить внутреннюю политическую поляризацию. В этом случае выборы начинают восприниматься как поле геополитической конкуренции. В Армении поляризация уже глубока. Если группа ЕС будет воспринята как «сторонник Пашиняна», это усилит недоверие у значительной части общества, независимо от того, насколько «технической» является помощь.
Легитимность выборов в Армении может быть обеспечена только одним способом — свободным, конкурентным и контролируемым внутренними институтами процессом. Если в формирование выборной среды начнут играть значительную роль внешние акторы, даже самая качественная техническая помощь не сможет полностью устранить сомнения, которые неизбежно возникнут у части общества.
В этом смысле проблема не в том, поможет ли группа быстрого реагирования ЕС противостоять гибридным угрозам. Более важный вопрос заключается в том, не создаёт ли этот шаг новую политическую реальность, в которой выборы в Армении постепенно оказываются в сфере внешнего влияния», — написал Сурен Суренянц.