Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրումը կարող է ազդեցություն ունենալ Հայաստանում գնաճի վրա, ինչը բավականին անցանկալի երևույթ է լինելու. ԿԲ նախագահ
17/03/2026 14:30
Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրումը հնարավոր է՝ ազդեցություն ունենա Հայաստանում գնաճի վրա։
Կենտրոնական բանկի գնահատականներով՝ դա կկազմի 1.2-ից 1.7 տոկոս։
«Սա ռիսկերի տիրույթում է, մենք չենք ասում, որ սա տեղի է ունենալու, բայց տեղի ունենալու պարագայում գնաճի վրա ազդեցությունը կլինի 1.2-ից 1.7 տոկոս»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝  Միջին Արևելքում հակամարտությունը մի կողմից ավելացնում է տնտեսության դանդաղման ռիսկերը, մյուս կողմից իր մեջ ունի որոշակի ներուժային պոտենցիալ՝ գնաճի ավելացման տեսանկյունից։
«Դա բավականին անցանկալի երևույթ է լինելու մեզ համար, որովհետև, եթե համաշխարհային տնտեսությունում նկատվելու է տնտեսական ակտիվության անկում, դա անդառնալիորեն ազդելու է Հայաստանի ներսում տնտեսական աճի ու տնտեսական զարգացումների վրա»,- ընդգծեց Գալստյանը։
ԿԲ նախագահն ասաց, որ եթե արտաքին պահանջարկը նվազեց, բնականաբար, կազդի Հայաստանի տնտեսության արդյունքների վրա։
«Դրանք ոչ միայն լինելու են տնտեսական, այլև՝ հոգեբանական, օրինակ՝ մարդիկ, ովքեր տրամադրվել էին, որ այս տարի պետք է այցելեն Հայաստան, տեսնելով, որ Հայաստանի շուրջ զարգացումները գնում են ինչ-որ վատ սցենարներով՝ կարող է զերծ մնան այս տարի Հայաստան այցելելուց»,- ասաց նա։
Պոտենցիալ ռիսկերի տեսանկյունից խնդիր կարող է լինել նաև հայկական ընկերությունների կողմից Միջին Արևելքի շուկաներում  ապրանքների իրացման հնարավորության սահմանափակումը։
ԿԲ նախագահն ասաց, թե գնաճի մասով այս պահին դեռ դիտարկում չկա, արդեն մարտի գնաճի մեջ պետք է երևա, իսկ մարտ ամսվա գնաճի թվերը դեռ չկան, կա փետրվարինը, որտեղ արտացոլված չեն այն զարգացումները, որոնք տեղի են ունենում։

Эскалация конфликта на Ближнем Востоке может привести к инфляции в Армении на уровне 1,2-1,7% — председатель ЦБ
17/03/2026 14:58
Обострение конфликта на Ближнем Востоке может повлиять на уровень инфляции в Армении: по оценкам, рост составит от 1,2% до 1,7%. Об этом сегодня, 17 марта, на пресс-конференции заявил председатель Центрального банка Мартин Галстян.
«Есть такой риск — мы не утверждаем, что это обязательно произойдёт, но в случае реализации влияние на инфляцию составит 1,2–1,7%», — отметил он.
По его словам, конфликт на Ближнем Востоке, с одной стороны, увеличивает риски замедления экономики, а с другой — содержит определённый потенциал для роста инфляции.
«Это довольно нежелательное явление для нас, поскольку снижение экономической активности в мировой экономике неизбежно отразится на темпах роста и развитии экономики Армении», — подчеркнул Галстян.
Глава ЦБ отметил, что сокращение внешнего спроса неизбежно скажется на экономических показателях страны.
«Это будут не только экономические, но и психологические факторы: например, люди, которые планировали посетить Армению в этом году, увидев неблагоприятное развитие событий в регионе, могут отказаться от поездки», — добавил он.
С точки зрения потенциальных рисков проблемой может стать и ограничение возможностей армянских компаний по реализации продукции на рынках Ближнего Востока.
Галстян также отметил, что на данный момент конкретных наблюдений по инфляции ещё нет: данные за март пока отсутствуют, а февральские показатели не отражают текущие события.
Кроме того, он подчеркнул, что возможный рост цен на нефть может привести к удорожанию товаров со стороны предложения, поскольку увеличивается себестоимость продукции.