Վերաքննիչ դատարանը մերժել է վարչական պաասխանատվության ենթարկել Բագրատ Սրբազանին՝ hավաքներ անցկացնելու կարգը խախտելու համար
17/03/2026 17:07
Վերաքննիչ դատարանը մերժել է վարչական պաասխանատվության ենթարկել Բագրատ Սրբազանին hավաքներ անցկացնելու կարգը խախտելու համար, այս մասին հայտնել է փաստաբան Տաթևիկ Սողոյանը։
Նա նշել է, որ «Սրբազան պայքարի» դեմ իրավական արշավանքները ո՛չ սկսվել ո՛չ էլ, ցավոք սրտի, ավարտվում են «տեռորիզմի տխրահռչակ մեղադրանքներով»։
Բոլոր գործերի մասին առանձին խոսելու առիթներ դեռ կլինեն։
Ու մինչ 18 արդարների գործով հանրային մեղադրողները վայքաբովթ հիմնավորումներ են բերում ահաբեկչություն նախապատրաստելու մասին, Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները վիճարկում են 2024թ. իբրև թե կարգազանց խաղաղ հավաքների կազմակերպումը։
Կոնկրետ այս գործով ասում են՝ երբ Լիդյա Մանթաշյանը ծանուցել է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հավաքի մասին, իսկ Բագրատ Սրբազանը փաստացի առաջնորդել է այդ հավաքը, այն այդ փաստի ուժով դարձել է ապօրինի։
Դատարանները, ի դեպ, հայցի մերժման հիմքում դրել են այն պատճառաբանությունը, որ վարչական իրավախախտման արձանագրություն կարող էր կազմել միայն անձամբ քաղաքապետը, և չէր կարող այդ լիազորությունը վերապահել այլ անձի»,- նշել է փաստաբանը։

Апелляционный суд отказался привлечь привлечь архиепископа Баграта к административной ответственности за нарушение порядка проведения собраний
17/03/2026 17:17
Апелляционный суд отказался привлечь архиепископа Баграта к административной ответственности за нарушение порядка проведения собраний, сообщила адвокат Татевик Согоян.
Она отметила, что правовые кампании против «Священной борьбы» ни начались, ни, к сожалению, не заканчиваются «печально известными обвинениями в терроризме».
«О каждом деле ещё будут отдельные возможности для обсуждения», — добавила адвокат.
В то время как по делу «18 справедливых» публичные обвинители приводят аргументы о подготовке терроризма, представители мэрии Еревана оспаривают якобы нарушение порядка организации мирных собраний в 2024 году.
По конкретному делу утверждалось, что когда Лидия Манташян уведомила о проведении собрания движения «Тавуш во имя Родины», а архиепископ Баграт фактически руководил этим собранием, это автоматически сделало мероприятие незаконным.
Суды, кстати, отклонили иск с аргументом, что административный протокол мог составлять только сам мэр, и он не имел права передавать это полномочие другому лицу, — отметила адвокат.