Ապարանի «Մայլեռ» լեռնադահուկային հանգստի գոտում փրկարարները 6մ խորությամբ ձնահյուսի տակ հայտնաբերել են աշխատակցի մարմինը
17/03/2026 17:15
Երեկ՝ մարտի 16-ին, ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության Փրկարար ծառայության Արագածոտնի մարզային փրկարարական վարչության ծառայողները որոնողական աշխատանքներ են իրականացրել Եղիպատրուշ բնակավայրում «Մայլեռ Մաունթին ռեզորթ» լեռնադահուկային հանգստի գոտու հարևանությամբ գտնվող ձյունապատ տարածքում։
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, ժամը 11:30-ի սահմաններում ՀՀ ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ էր ստացվել, որ քաղաքացին բարձրացել է սարը և կարճ ժամանակ անց նրա հետ կապը կորել է, և նշված վայրում տեղի է ունեցել նաև ձնահոսք ու հնարավոր է, որ քաղաքացին մնացել է ձնահոսքի տակ։
Նշված վայր են ժամանել փրկարարները, ովքեր մեծ դժվարությամբ, նույնիսկ վտանգելով իրենց կյանքը, որոնողական աշխատանքների արդյունքում մոտ 6 ժամ անց գրեթե 6 մետր խորությամբ ձնահյուսի տակ հայտնաբերել են Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի 37-ամյա Անտոն Գուլեզանի դին։
Դեպքի փաստով քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Քննիչի որոշմամբ նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։

В горнолыжном курортном комплексе «Майлер» в Апаране спасатели обнаружили тело сотрудника под снежной лавиной на глубине 6 метров
16 марта сотрудники Регионального спасательного управления Арагацотнской области Спасательной службы Министерства внутренних дел РА проводили поисковые работы в снежном массиве возле горнолыжного курортного комплекса «Майлер Маунтин Резорт» в населённом пункте Египатруш.
Как сообщает фотокорреспондент Гагик Шамшян, около 11:30 в Оперативный центр 112 МВД РА поступило сообщение о том, что гражданин поднялся на гору и вскоре была потеряна с ним связь. В указанном районе произошёл также сход снежной лавины, и есть вероятность, что гражданин оказался под снегом.
На место прибыли спасатели, которые с большими трудностями, рискуя собственной жизнью, спустя около шести часов поисков обнаружили под снежной лавиной на глубине почти 6 метров тело 37-летнего Антона Гулезана, гражданина Российской Федерации.