«Փաստ». Փաշինյանը Ալիևից ու Էրդողանից թույլտվություն է հայցում՝ զորահանդես անելու և սպառազինություն ցուցադրելու համար
17/03/2026 08:49
«Փաստ» թերթը գրում է. «Նախօրեին «ուրախավտոբուսային» քարոզչական հերթական այցի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է, որ զորահանդեսանման մի բան, այնուամենայնիվ, նախատեսում է անցկացնել: Փաշինյանը դա մասնավորապես «փաթեթավորել» է այն կերպ, որ բազմապատկած արտաքին պարտքն իբր ծախսել է բացառապես սպառազինություն ձեռք բերելու վրա: Նա, ի մասնավորի, ասել է. «Մտածում ենք, որ առաջիկայում հրապարակային ցույց տանք, որ մեր քաղաքացիները տեսնեն, թե ինչի մասին է խոսքը: Մենք ժողովրդի առաջ հաշվետվություն ենք ներկայացնելու, դա երևի մայիսին տեղի կունենա, որ ցույց տանք՝ ինչ ենք արել, ինչ ենք ձեռք բերել: Ընդ որում, մենք ցուցադրելու ենք միայն մեր իշխանության օրոք և 2022 թվականից հետո ձեռք բերված սպառազինությունը»:
Դե, դա հասկանալի է: Նկատի ունենք այն, որ միայն «2022-ից հետո ձեռք բերածը» ցուցադրեն: Չէ՞ որ նախորդ տարիներին հայ ժողովրդի համահավաք ջանքերով ձեռք բերած սպառազինության ու ռազմամթերի մի շատ մեծ մասը (տարբեր տվյալներով՝ 3-5 միլիարդ դոլարի) Փաշինյանի վարած «քաղաքականության» ու պատերազմի «ինքնատիպ» կառավարման հետևանքով թողնվեց թշնամուն՝ որպես ռազմավար: Հետո էլ, միևնույնն է, իրենց նպատակը «ապացուցելն» է, թե նախկինում բան չի եղել, իրենք են լիքը բան առել:
Այն, որ Փաշինյանն ընտրություններից առաջ անգամ տեսախցիկների առաջ ջերմեռանդորեն կրծվող եգիպտացորենի կողրի թելիկներն է փորձելու օգտագործել քարոզչության կամ փիարվելու համար, ակնհայտ էր: Բայց նույնիսկ դա չէ բուն հարցը, այլ այն, թե ինչպես է Փաշինյանը ավանսով համարյա ներողություն խնդրում այդ քարոզչական, ակնհայտորեն նախընտրական զորահանդեսի համար: Փաշինյանը հայտարարում է. «Մենք, սակայն, դա անում ենք խաղաղությունն ընդգծելով և խաղաղության համատեքստում. խաղաղություն է, մեր հարևանների հետ լարվածություն չկա, մեր հարևանները, հույս ունենք, որ դա չեն ընկալի որպես ագրեսիվության ցուցադրություն»:
Եթե վերծանենք Փաշինյանի այս խոսքերը ավելի պարզ արտահայտություններով, ապա նա, ըստ էության, Ալիևից ու Էրդողանից թույլտվություն է հայցում՝ զորահանդես անելու և սպառազինություն ցուցադրելու համար: Ոնց որ ասի. «Մի անհանգստացեք ու չնեղանաք, այս սպառազինությունը, այս զենքերը ձեր դեմ չեն ուղղված, ձեզանից պաշտպանվելու համար չեն, ձեզ նեղացնելու համար չեն, ինձ ուղղակի «վիզ» պետք է ընտրվել»:
Պարզ ասած՝ չի էլ թաքցնում, որ նույնիսկ զորահանդեսն է միմիայն նախընտրական դրսևորում: Իսկ թե որքան վիրավորական է այս ամենը երկրի, պետության համար, ավելորդ է նշել...
Այնինչ, կար ժամանակ, երբ զորահանդեսը պետության, պետականության խորհրդանիշ էր, ուժի ցուցադրություն, ամրության ցուցադրություն, գործոն լինելու ցուցադրություն: Երևի տեղին է հիշել հայտնի «անեկդոտանման» երկխոսությունը, երբ մեկը մյուսին հարցնում է. «Ախր, ե՞րբ է լավ լինելու»: «Արդեն եղել է»,-ասում է մյուսը: «Ե՞րբ»: «Երբ կարծում էինք, թե վատ է»»։

«Факт»: Пашинян запрашивает разрешение у Алиева и Эрдогана на проведение парада и демонстрацию вооружения
17/03/2026 09:54
«Накануне, в ходе очередной агитационной поездки на так называемом "весёлом автобусе", Никол Пашинян подтвердил, что всё же намерен провести некое подобие военного парада. При этом он представил это в том ключе, будто увеличенный внешний долг был якобы направлен исключительно на приобретение вооружения.
В частности, он заявил: "Мы думаем в ближайшее время публично продемонстрировать это, чтобы наши граждане увидели, о чём идёт речь. Мы отчитаемся перед народом, вероятно, это произойдёт в мае — покажем, что мы сделали и что приобрели. Причём будем демонстрировать только то вооружение, которое было приобретено при нашей власти и после 2022 года"».
«Это, конечно, понятно — речь о демонстрации только того, что "приобретено после 2022 года". Ведь значительная часть вооружения и военного имущества, приобретённого в предыдущие годы усилиями армянского народа (по разным данным — на сумму 3–5 млрд долларов), в результате проводимой Пашиняном "политики" и своеобразного управления войной была оставлена противнику в качестве трофея.
А затем, как обычно, преследуется цель "доказать", что раньше ничего не было, а всё приобретено нынешней властью».
«Было очевидно, что перед выборами Пашинян попытается использовать в агитационных целях всё — вплоть до демонстративного поедания кукурузы перед камерами. Однако суть не в этом, а в том, как он фактически заранее извиняется за этот пропагандистский, очевидно предвыборный парад.
Пашинян заявляет: "Мы, однако, делаем это, подчёркивая мир и в контексте мира: у нас мир, напряжённости с соседями нет, и мы надеемся, что наши соседи не воспримут это как демонстрацию агрессии"».
«Если перевести эти слова на более простой язык, то, по сути, он запрашивает разрешение у Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана на проведение парада и демонстрацию вооружения.
Будто говорит: "Не волнуйтесь и не обижайтесь — это вооружение не направлено против вас, не предназначено для защиты от вас, не для того, чтобы вас задеть, мне просто нужно переизбраться"».
«Проще говоря, он даже не скрывает, что сам парад носит исключительно предвыборный характер. А насколько всё это унизительно для государства — излишне объяснять…
Между тем было время, когда военный парад являлся символом государственности, демонстрацией силы, устойчивости и значимости страны.