Ղարաբաղցիներն իրենց ճակատագիրը պետք է հարատև կապեն Հայաստանի հետ. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Հայաստանի կառավարությունը պետք է աջակցի Ղարաբաղից տեղահանված հայերին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում տնավորվելու համար, «Ներառական զարգացում. ձեռքբերումներ և անելիքներ» խորագրով համաժողովի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շատ կարևոր եմ համարում, որ մենք օգնենք Ղարաբաղից տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին, որ իրենք հոգեբանական փնտրտուքի վիճակից դուրս գան, կարծում եմ՝ մենք պետք է կենտրոնանանք նրա վրա, որ օգնենք, ամեն ինչով աջակցենք, որ նրանք ստանան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, տնավորվեն Հայաստանում և հարատև իրենց ճակատագիրը կապեն Հայաստանի հետ»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ 2023 թվականից ի վեր՝ Հայաստանի պետական բյուջեից տարբեր ծրագրերով շուրջ 145 մլրդ դրամ է հատկացվել Ղարաբաղից տեղահանված անձանց  կարիքները հոգալու համար։

Переселенцы из Карабаха должны навсегда связать свою судьбу с Арменией — Никол Пашинян (видео)
Правительство Армении должно содействовать переселённым из Карабаха армянам в обустройстве на территории Республики Армения, заявил премьер-министр Никол Пашинян на конференции «Инклюзивное развитие: достижения и задачи».
«Считаю крайне важным, чтобы мы помогли нашим сёстрам и братьям, переселённым из Карабаха, выйти из состояния психологического поиска. Полагаю, нам следует сосредоточиться на том, чтобы поддержать их во всём — помочь получить гражданство Республики Армения, обустроиться в стране и прочно связать свою судьбу с Арменией», — сказал он.
По словам Пашиняна, с 2023 года из государственного бюджета Армении по различным программам было выделено около 145 млрд драмов на обеспечение потребностей переселённых из Карабаха лиц.