Ղարաբաղցիներն իրենց ճակատագիրը պետք է հարատև կապեն Հայաստանի հետ. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Հայաստանի կառավարությունը պետք է աջակցի Ղարաբաղից տեղահանված հայերին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում տնավորվելու համար, «Ներառական զարգացում. ձեռքբերումներ և անելիքներ» խորագրով համաժողովի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շատ կարևոր եմ համարում, որ մենք օգնենք Ղարաբաղից տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին, որ իրենք հոգեբանական փնտրտուքի վիճակից դուրս գան, կարծում եմ՝ մենք պետք է կենտրոնանանք նրա վրա, որ օգնենք, ամեն ինչով աջակցենք, որ նրանք ստանան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, տնավորվեն Հայաստանում և հարատև իրենց ճակատագիրը կապեն Հայաստանի հետ»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ 2023 թվականից ի վեր՝ Հայաստանի պետական բյուջեից տարբեր ծրագրերով շուրջ 145 մլրդ դրամ է հատկացվել Ղարաբաղից տեղահանված անձանց  կարիքները հոգալու համար։

People of Karabakh should permanently link their fate with Armenia – Nikol Pashinyan (video)
The Armenian government should support Armenians displaced from Karabakh in settling in the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan said during the conference titled “Inclusive Development: Achievements and Things to Do.”
“I consider it very important that we help our sisters and brothers displaced from Karabakh to move beyond a state of psychological uncertainty. We should focus on assisting and supporting them in every possible way, so that they can obtain citizenship of the Republic of Armenia, settle in Armenia, and permanently link their fate with Armenia,” he stated.
According to Pashinyan, since 2023, about 145 billion drams have been allocated from the Armenian state budget under various programs to meet the needs of people displaced from Karabakh.