Դատախազությունը պահանջում է Բագրատ Սրբազանին 400 հազար դրամով օտարված հատուկ նշանակության տարածքը, այդ թվում՝ զորանոցը, վերադարձնել Հայաստանին
18/03/2026 14:45
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պահանջում է 2017 թվականին Բագրատ Սրբազանին 400 հազար դրամով օտարված հատուկ նշանակության տարածքը, այդ թվում՝ զորանոցը, վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը։
«2023 թվականի հունիսի 9-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում պարզվել է, որ Պաշտպանության նախարարությանն անհատույց (մշտական) օգտագործման ամրացված՝ Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Նավուր գյուղի 2-րդ փողոցի 1-ին նրբանցքում գտնվող՝ 1198.09 քմ մակերեսով անշարժ գույքը որից զորանոցը՝ 621.81 քմ, բնակելի շինությունը՝ 121.77 քմ, քարե շինությունը՝ 66.16 քմ, ճաշարանը՝ 225.7 քմ, պահեստը՝ 39.65 քմ, փայտե տնակը՝ 48 քմ, լոգարանը՝ 27 քմ, փայտե տնակը՝ 48 քմ և հատուկ նշանակության 6.0536 հա հողամասը 2014 թվականի հուլիսի 24-ի պայմանագրով 8.717.184 դրամով օտարվել է Ա.Ս.-ին:
Հետագայում, 2017 թվականի հուլիսի 17-ին Ա.Ս.-ն նշված հատուկ նշանակության հողատարածքը և շինությունները, այդ թվում՝ զորանոցը, ընդամենը 400.000 դրամով օտարել է Վ.Գ.-ին:
Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից 2014 թվականի հուլիսի 4-ին տրված միասնական տեղեկանքի և Վ.Գ.-ի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման վկայականի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ վկայակոչած պայմանագրով օտարված հողամասը օտարման պահին և առ այսօր ըստ նպատակային նշանակության հանդիսանում է հատուկ նշանակության հողամաս:
Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 13-րդ կետի համաձայն` արգելվում է քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով փոխանցել պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող այն հողամասերը, որոնք հատուկ նշանակության հողեր են: Քաղաքացիական օրենսգրքի 209-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և Հողային օրենսգրքի 87-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ արգելվում է օտարել պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող այն շենքերը կամ շինությունները, որոնք գտնվում են այնպիսի հողամասերի վրա, որոնց սեփականության իրավունքով փոխանցումն արգելված է օրենքով: Նման շենքերը կամ շինությունները կարող են տրամադրվել օգտագործման կամ կառուցապատման իրավունքով:
Վերոհիշյալ հոդվածների բովանդակային վերլուծությունից հետևում է, որ հատուկ նշանակության հողերը և դրանց վրա կառուցված շենքերն ու շինությունները չեն կարող լինել սեփականության իրավունքով այլ անձի փոխանցման առարկա, ուստի ենթակա չեն օտարման:
Քաղաքացիական օրենսգրքի 282-րդ հոդվածի կարգավորումներին համապատասխան, նկատի ունենալով, որ հատուկ նշանակության հողամասի և դրա վրա առկա զորանոցի նկատմամբ օրենքի ուժով չեր կարող ծագել Վ.Գ.-ի սեփականության իրավունքը, ուստի  2026 թվականի մարտի 16-ին Գլխավոր դատախազությունը հայց է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վ.Գ.-ի՝ պահանջելով  Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Նավուր գյուղի 2-րդ փողոցի 1-ին նրբանցքի 1-ին փակուղու թիվ 1 հասցեում գտնվող հատուկ նշանակության 6.0536 հա հողամասը և դրա վրա առկա՝ 39.78 քմ մակերեսով բնակելի շինությունը, 30.06 քմ մակերեսով քարե շինությունը, 696.01 քմ մակերեսով զորանոցը, 344.93 քմ մակերեսով ճաշարանը, 35.4 քմ մակերեսով պահեստը, 77.24 քմ մակերեսով փայտե տնակը, 26.84 քմ մակերեսով օժանդակ շինությունը վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը:
Միաժամանակ Գլխավոր դատախազությունը դեռևս 2023 թվականի նոյեմբերի 14-ին հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ  Ա.Ս.-ի և երրորդ անձանց, այդ թվում՝ Վ.Գ.-ի՝ առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով: Նշված հայցով կիրառվել է հայցային վաղեմություն, սակայն Գլխավոր դատախազության կողմից վճիռը բողոքարկվել է վերաքննության կարգով»,- ասվում է դատախազության հաղորդագրությունում։

Прокуратура требует вернуть Армении участок особого назначения и казарму, проданные Баграту Србазяну за 400 тысяч драмов
18/03/2026 15:00
Генеральная прокуратура Армении требует вернуть в собственность Республики Армения участок особого назначения, включая казарму, которые в 2017 году были отчуждены архиепископу Баграту за 400 000 драмов.
«В рамках уголовного производства, инициированного 9 июня 2023 года, установлено, что недвижимое имущество площадью 1198,09 кв.м, расположенное по адресу: Тавушская область, община Берд, деревня Навур, 2-я улица, 1-й переулок, закреплённое за Министерством обороны для безвозмездного (постоянного) пользования, включая казарму (621,81 кв.м), жилое здание (121,77 кв.м), каменное строение (66,16 кв.м), столовую (225,7 кв.м), склад (39,65 кв.м), деревянный домик (48 кв.м), баню (27 кв.м) и ещё один деревянный домик (48 кв.м), а также земельный участок особого назначения площадью 6,0536 га, были отчуждены А.С. по договору от 24 июля 2014 года за 8 717 184 драма.
В дальнейшем, 17 июля 2017 года А.С. продал указанный участок и здания, включая казарму, В.Г. всего за 400 000 драмов.
Изучение единого справочного документа, выданного Государственным комитетом кадастра недвижимости при Правительстве 4 июля 2014 года, и свидетельства о государственной регистрации права собственности В.Г. показало, что земельный участок, отчуждённый по указанному договору, как на момент отчуждения, так и в настоящее время, является участком особого назначения.
Согласно пункту 13 статьи 60 Земельного кодекса, запрещено передавать гражданам и юридическим лицам в собственность земельные участки, находящиеся в государственной или коммунальной собственности и имеющие особое назначение. В соответствии с частью 2 статьи 209 Гражданского кодекса и частью 2 статьи 87 Земельного кодекса, запрещено отчуждать здания и строения, расположенные на таких земельных участках; они могут предоставляться лишь для пользования или строительства.
Из анализа вышеуказанных норм следует, что земли особого назначения и возведённые на них здания и строения не могут быть предметом передачи в частную собственность, поэтому отчуждению не подлежат.
Согласно статье 282 Гражданского кодекса и учитывая, что В.Г. не мог в силу закона приобрести право собственности на участок особого назначения и казарму на нём, 16 марта 2026 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против В.Г. с требованием вернуть в собственность Республики Армения участок особого назначения площадью 6,0536 га по адресу: Тавушская область, община Берд, деревня Навур, 2-я улица, 1-й переулок, дом 1, а также находящиеся на нём объекты: жилое здание 39,78 кв.м, каменное строение 30,06 кв.м, казарму 696,01 кв.м, столовую 344,93 кв.м, склад 35,4 кв.м, деревянный домик 77,24 кв.м и вспомогательное строение 26,84 кв.м.
В то же время, ещё 14 ноября 2023 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против А.С. и третьих лиц, включая В.Г., с требованием признать договор купли-продажи недействительным и применить последствия недействительности. По данному иску была применена исковая давность, однако Генеральная прокуратура обжаловала решение в порядке повторного рассмотрения», — говорится в сообщении прокуратуры.