Հասարակությանը պիտի վերջապես բացատրվի, որ սա պաշտոնի կամ ցուցակի ընտրություն չէ. սա պատմական- քաղաքակրթական ընտրություն է. Վահե Հովհաննիսյան
Ինձ և վստահաբար հանրային գործիչներից շատ այլոց հարցրել են` ո՞նց էր Ռ. Քոչարյանի ելույթը, «Հայաստան» դաշինքի միջոցառումը։ Իմ պատասխանը մեկն է՝ լավն էր։
Լավն էր «Ուժեղ Հայաստանի» համագումարը և ծրագրային դրույթները։ Լավն է Թաթոյանի ասելիքը, վստահաբար լավն է «Առաջարկ Հայաստանին» նախագիծը և լավն են լինելու ԲՀԿ-ի առաջիկա համագումարը և ուղերձները։
Լավն է Աժ ընտրություններին չմասնակցող հակաիշխանական այլ ուժերի, պարկեշտ հանրային մեծ խումբ գործիչների ասելիքը։
Բայց որպեսզի այս լավ ասելիքը դառնա հաղթանակ, պետք է անել շատ կարևոր գործ` փոխել մթնոլորտը, ձևավորել մեր իրավիճակին ադեկվատ հանրային մթնոլորտ։ Դա պետք է արվի պարզ, բայց միասնական քայլերով։
Յուրաքանչյուր ընտրողի և ամբողջական հասարակությանը պետք է դնել հստակ հարցադրման առաջ. դու, այս իշխանության հետ միաձայն, Ալիևին ասո՞ւմ ես շնորհակալություն։ Թե՞ ոչ։ Ամեն տուն այս հարցը պետք է մտնի։
Նման մարտավարությամբ մենք կստանանք 20/ 80 համամասնություն, և մայիսին կունենանք արդեն իսկ սկզբունքային ընտրություն կատարած քաղաքացի ու հասարակություն։ Դրանից հետո արդեն մեր ծրագրային մոտեցումները, քննարկումները, առաջարկները կլինեն այդ 80 տոկոսի համար։ Ու մենք հունիսի 7-ին կունենանք ընտրություն կատարած հասարակության (Ալիևին շնորհակալություն ՉԱՍՈՂՆԵՐԻ) քվեարկություն ու կլինի հաղթանակ՝ այս կամ համամասնությամբ, բայց` հաղթանակ։ Բայց այս ընթացքն ունենալու համար համակարգված աշխատանք է պետք, ոչ թե ընդդիմադիր էգոցենտրիզմ։
Հասարակությանը պիտի վերջապես բացատրվի, որ սա հերթական, պաշտոնի կամ ցուցակի ընտրություն չէ: Սա պատմական- քաղաքակրթական ընտրություն է։ Հասկանու՞մ է այսօր. վստահ չեմ։ Եթե մենք սա չանենք, չհասկանանք, որ սա է բեկումնային պահը, ապա մենք առնչվելու ենք ընտրական հայկական անոմիալիա հետ։ Առաջիկա շաբաթներին ընտրողից պետք է քաղաքացի ստանալ։ Եթե սա չարեցինք՝ շատերը չեն հասկանալու, թե ինչու շեֆի, տնօրենի, բարեկամի, քավորի, ձայն բերողի հորդորով կամ սեփական փոքր շահի թելադրանքով չպետք է աշխատեն և քվեարկեն ՔՊ-ի օգտին։

Обществу необходимо, наконец, объяснить, что это не выбор должности или списка — это историко-цивилизационный выбор — Ваге Ованнисян
18/03/2026 10:58
Меня и, уверен, многих других общественных деятелей спрашивали: каким было выступление Р. Кочаряна, мероприятие блока «Армения». Мой ответ один — хорошим.
Хорошим был съезд «Сильной Армении» и его программные положения. Содержательны выступления Татояна, безусловно, заслуживает оценки и проект «Предложение для Армении», как и предстоящий съезд партии «Процветающая Армения» и его послания.
Значимы также заявления иных оппозиционных сил, не участвующих в парламентских выборах, и большой группы порядочных общественных деятелей.
Однако для того, чтобы эти правильные посылы привели к победе, необходимо сделать крайне важное — изменить атмосферу, сформировать общественную среду, адекватную текущей ситуации. Это должно быть достигнуто простыми, но согласованными шагами.
Каждого избирателя и общество в целом необходимо поставить перед четким выбором: ты вместе с этой властью говоришь Алиеву «спасибо» — или нет? Этот вопрос должен прийти в каждый дом.
При такой тактике мы получим соотношение 20/80, и уже в мае будем иметь гражданина и общество, сделавшие принципиальный выбор. После этого наши программные подходы, обсуждения и предложения будут адресованы этим 80 процентам. И 7 июня мы получим голосование общества, уже сделавшего выбор (тех, кто НЕ говорит Алиеву «спасибо»), что и приведет к победе — в той или иной пропорции, но к победе. Однако для этого необходима системная работа, а не оппозиционный эгоцентризм.
Обществу, наконец, нужно объяснить, что это не очередные выборы должностей или списков. Это историко-цивилизационный выбор. Понимают ли это сегодня — не уверен. Если мы этого не сделаем, если не осознаем, что это переломный момент, то столкнемся с армянской электоральной аномалией. В ближайшие недели из избирателя необходимо сформировать гражданина. Если этого не произойдет, многие так и не поймут, почему не следует действовать и голосовать в пользу «Гражданского договора» по указке начальника, директора, родственника, кума или «сборщика голосов», либо исходя из личной мелкой выгоды.
Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян