Ուզում ենք կառուցել այնպիսի բանակ, որտեղ սպան և զինվորը չեն դառնում քաղաքական ձախողումների մեղավոր. Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ)
18/03/2026 15:26
Մենք ուզում ենք կառուցել այնպիսի բանակ, որտեղ սպայակազմը ոգևորող է, ոչ թե պարտադրող, այնպիսի բանակ, որտեղ ծառայելը պատիվ է և հպարտություն, այս մասին Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ խաղաղություն»  անվտանգային ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Արթուր Միքայելյանը:
Նա շեշտեց, որ ուզում են կառուցել այնպիսի բանակ, որտեղ սպան և զինվորը չեն դառնում քաղաքական ձախողումների մեղավոր: Միքայելյանի խոսքով՝ այդ ճանապարհն ունի երեք հենասյուն՝ պատիվ, պատասխանատվություն և արժանապատվություն:
«Այսօր կա մեկ խնդիր. զինծառայողն իր ծառայությունն իրականացնում է սոցիալական և ֆինանսական անորոշության պայմաններում, իսկ ծառայությունից հետո շատ երիտասարդներ տուն են վերադառնում առանց հստակ կրթական, մասնագիտական և բնակարանային հեռանկարների: Սա միայն սոցիալական հարց չէ, այլ նաև՝ ազգային անվտանգային»,- հավելեց նա:

Мы хотим построить армию, где офицер и солдат не будут виноваты в политических неудачах — Артур Микаелян
18/03/2026 15:40
«Мы хотим создать такую армию, где офицеры поощряют, а не принуждают; армию, где служба — это честь и гордость», — заявил член партии «Сильная Армения» Артур Микаелян на презентации программы «Сильный мир» Самвела Карапетяна.
Он подчеркнул, что цель — построить армию, где ни офицеры, ни солдаты не будут становиться виновными в политических неудачах. По словам Микаеляна, этот путь опирается на три столпа: честь, ответственность и достоинство.
«Сегодня существует одна проблема: военнослужащие выполняют службу в условиях социальной и финансовой неопределённости, а после службы многие молодые люди возвращаются домой без ясных образовательных, профессиональных и жилищных перспектив. Это не только социальный вопрос, но и вопрос национальной безопасности», — добавил он.