Հնարավոր չէ խաղաղություն առանց կայուն ազգային անվտանգային համակարգի ու բանակի. ԱՄՆ նախկին դիվանագետ (Տեսանյութ)
18/03/2026 15:36
Տեսնում ենք՝ միջազգային հարթակներում Հայաստանի սուբյեկտայնության ոչնչացում, տարածաշրջանում հնարավոր էսկալացիաներին համարժեք արձագանքելու ունակությունների բացակայություն, այս մասին Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ խաղաղություն»  անվտանգային ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ նշեց ԱՄՆ նախկին դիվանագետ Միքայել Դարբինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն իր ամենախոցելի ժամանակներն է ապրում, զսպող մեխանիզմներից զուրկ թե՛ ռազմական, թե՛ դիվանագիտական առումով:
Ըստ Միքայել Դարբինյանի՝ հնարավոր չէ խաղաղություն առանց կայուն, զարգացած ազգային անվտանգային համակարգի ու բանակի:

Невозможно обеспечить мир без стабильной национальной системы безопасности и армии — бывший дипломат США
18/03/2026 16:20
На презентации программы «Сильный мир» Самвела Карапетяна бывший дипломат США Майкл Дарбинян заявил, что сегодня наблюдается уничтожение субъектности Армении на международной арене и отсутствие способности адекватно реагировать на возможную эскалацию в регионе.
По его словам, Армения переживает самые уязвимые периоды, лишённая сдерживающих механизмов как в военной, так и в дипломатической сферах.
«Невозможно обеспечить мир без стабильной, развитой национальной системы безопасности и сильной армии», — подчеркнул Дарбинян.