Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային կայունությամբ և դինամիկ տնտեսական գործընկերությունների խթանմամբ. Արարատ Միրզոյան
Մարտի 18-ին Մասկատում, Օման պաշտոնական այցի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Օմանի Սուլթանության տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Սաիդ բին Համուդ Ալ-Մավալիի հետ։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ, թեև այցի հիմնական նպատակը Մասկատում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության պաշտոնական բացումն է, այն լավ հնարավորություն է տվել անցկացնել նաև ոլորտային հանդիպումներ:
Զրուցակիցները մասնավորապես քննարկել են ավիացիայի, տրանսպորտային փոխկապակցվածության խթանման հարցեր՝ երկուստեք ընդգծելով Երևան-Մասկատ ուղիղ չվերթի հաստատումը խթանելու պատրաստակամությունը:
Տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացման ՀՀ տեսլականի համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային կայունությամբ և դինամիկ տնտեսական գործընկերությունների խթանմամբ:
Արարատ Միրզոյանը և Սաիդ բին Համուդ Ալ-Մավալին մտքեր են փոխանակել նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման և նորարարական կրթության, արհեստական բանականության որոտներում լավագույն փորձի փոխանակման հնարավորությունների շուրջ:

Армения заинтересована в региональной стабильности и развитии динамичных экономических партнёрств — Арарат Мирзоян
18 марта в Маскате, в рамках официального визита в Оман, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провёл встречу с министром транспорта, связи и информационных технологий Султаната Оман Саидом бин Хамудом Аль-Мавали.
Министр Мирзоян подчеркнул, что хотя основной целью визита было официальное открытие резидентского посольства Армении в Маскате, он также предоставил отличную возможность для проведения отраслевых встреч.
Стороны обсудили, в частности, вопросы авиации и транспортной взаимосвязанности, взаимно подтвердив готовность способствовать установлению прямого рейса Ереван — Маскат.
В контексте видения Армении по развитию региональной взаимосвязанности министр Мирзоян представил инициативу «Перекрёсток мира», отметив, что Армения заинтересована в обеспечении региональной стабильности и развитии динамичных экономических партнёрств.
Кроме того, Арарат Мирзоян и Саид бин Хамуд Аль-Мавали обменялись мнениями о возможностях сотрудничества в области информационных технологий, цифровизации, инновационного образования и искусственного интеллекта с целью обмена лучшими практиками.