ՍԴ դատավորների աշխատավարձերը կբարձրացվեն ըստ տարիների ստաժի՝ միջինը գուցե մինչև 400 հազար դրամի չափով. նախարար
18/03/2026 12:31
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հաստատեց, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորների աշխատավարձերը կբարձրացվեն՝ հաշվի առնելով նրանց աշխատանքային փորձը։
Պետաիրավական հանձնաժողովի նիստում նախարարը նշել էր, որ աշխատավարձերը վերանայելու անհրաժեշտություն կա, քանի որ դրանք չեն համապատասխանում զբաղեցրած բարձր պաշտոնին։
«ՍԴ դատավորների աշխատավարձերը ենթարկվելու են հստակ փոփոխության՝ ներառելով մինչ այս կատարված բոլոր փոփոխությունները, այդ թվում՝ հավելավճարների հաշվարկման մեխանիզմները, որոնք փուլային տարբերակով են ներդրվում և իրենց տեղը կգտնեն գործակիցներ սահմանող պետական պաշտոնատար զբաղեցնող անձանց մասին օրենքներում»,- ասաց նա։
Գալյանը նշեց, որ չի կարող հստակ ասել, թե որքանով կավելանան աշխատավարձերը. «Քանի որ տարբեր դատավորներ ունեն տարբեր ստաժ․ մեկը կարող է 3 տարի պաշտոնավարել և այլն։ Միջին աճը ևս դժվար է նշել, բայց այն կարող է կազմել մոտ 200-300 հազար դրամ, հնարավոր է՝ նաև մինչև 400 հազար դրամ»,- ասաց նա։

Зарплаты судей Конституционного суда будут повышены с учётом стажа — в среднем, возможно, до 400 тысяч драмов — министр
Министр юстиции Сурбуи Галян подтвердила в беседе с журналистами в парламенте, что зарплаты судей Конституционного суда будут повышены с учётом их трудового стажа.
На заседании Комиссии по государственно-правовым вопросам министр отметила необходимость пересмотра зарплат, поскольку текущие оклады не соответствуют занимаемым высоким должностям.
«Зарплаты судей Конституционного суда претерпят чёткие изменения, включая все ранее внесённые изменения, в том числе механизмы расчёта надбавок, которые внедряются поэтапно и будут закреплены в законах о государственных должностных лицах с коэффициентами», — заявила она.
Галян отметила, что не может точно назвать размер повышения: «Поскольку у разных судей разный стаж: кто-то занимает должность 3 года и так далее. Средний рост также трудно определить, но он может составить около 200–300 тысяч драмов, возможно, до 400 тысяч драмов».