ԱՄՆ-ում գոնե լավ են հասկացել, որ Սահմանադրությունը փոխելու պահանջը անհաղթահարելի խոչընդոտ է. Գևորգ Դանիելյան
19/03/2026 11:30
ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրենի աշխատակազմի գաղտնազերծած 2026 թ. «Տարեկան սպառնալիքների գնահատումը» զեկույցն ակնհայտ է դարձնում մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների առնչությամբ այդ գերտերության հաշվարկների ալգորիթմները, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը։
«Ամեն ինչ հիշեցնում է չոր հաշվարկ՝ առանց համարժեք իրավական գնահատականների, դե միջազգային իրավունքի չգոյության մասին զուր չէին հրապարակավ արտահայտվում: Բնորոշ է, հատկապես՝ Սահմանադրությունը փոխելու Ալիևի պահանջի վերլուծությունը. «Խաղաղության համաձայնագրի վերջնական կնքման ճանապարհին դեռևս կան խոչընդոտներ։ Օրինակ՝ նախագահ Ալիևը շարունակում է պնդել, որ Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը՝ հեռացնելով այն հղումը, որը նա մեկնաբանում է իբրև Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի մաս ներկայացնող դրույթ։ Այդ քայլը կպահանջի Հայաստանում սահմանադրական հանրաքվեի անցկացում, որի արդյունքը երաշխավորված չէ»:
Այսպիսով, ԱՄՆ-ին անհանգստացնում է ոչ թե Հայաստանի ինքնիշխանությունը ակներև խաթարելով Ադրբեջանի նախագահի կողմից սեփական մտավոր կարողություններից ելնելով, Հայաստանին պահանջներ թելադրելու հանցավոր կեցվածքը, այլ այն մտավախությունը, որ այդ քայլը պարզապես կպահանջի հանրաքվե, որի արդյունքը երաշխավորված չէ: Այն, որ Հայաստանում ներկա իրավաքաղաքական մթնոլորտում, երբ նույնիսկ հանրապետական ընտրություններին հնարավոր չի լինում ապահովել առնվազն 50 տոկոս մասնակցություն, ինչը պարտադիր պայման է հանրաքվեի համար, անվիճելի փաստ է: Անգամ Երևանի ավագանու 2023թ. ընտրություններին մասնակցությունը հազիվ կազմեց 28,4 տոկոս: Ընդ որում, այս կարևոր հանգամանքը հրապարակավ հնչեցրել ենք դեռևս 4 տարի առաջ, երբ առաջին անգամ խնդրահարույց համարվեց «Անկախության մասին» հռչակագիրը:
Մեկ անգամ ևս ընդգծենք երկու խիստ առանցքային վերապահում՝ ա) «Անկախության մասին» հռչակագիրը բովանդակում է ոչ թե տարածքային հավակնություն, այլ սոսկ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգում, ինչը միջազգային իրավունքի նորմ է, բ)  Սահմանադրության նախաբանով նախատեսվել է հիմք ընդունել  ոչ թե Հռչակագրի բոլոր 12 կետերը (դրանց մի մասն անտեսվել է դեռևս 1991թ., երբ ներդրվեց նախագահի ինստիտուտը), այլ «հռչակագրում հաստատագրված հայոց պետականության հիմնարար սկզբունքները և համազգային նպատակները»:
Հ.Գ. ԱՄՆ-ում գոնե լավ են հասկացել, որ վերը նշված հիմքով Սահմանադրությունը փոխելու պահանջը անհաղթահարելի խոչընդոտ է, իսկ եթե ավելի համալիր դիտարկենք, ապա կարող ենք փաստել, որ դա փակուղի տանող ճանապարհ է, քանզի հանրաքվեի ձախողման դեպքում՝ անխուսափելիորեն մենք մեր ձեռքով հաստատագրում ենք իբր մայր օրենքով տարածքային հավակնություններ ունենալու իրավական փաստը՝ դրանից բխող անխուսափելի բացասական հետևանքներով հանդերձ: Ընտրողների ցուցակները «վերանայելու» քայլերը ևս ապարդյուն են: Դեռ ուշ չէ …»,- գրել  է նա։

В США, по крайней мере, понимают, что требование изменить Конституцию является непреодолимым препятствием — Геворг Даниелян
19/03/2026 11:52
Доктор юридических наук, профессор Геворг Даниелян в своей записи на Facebook отметил, что рассекреченный аппаратом директора Национальной разведки США ежегодный доклад «Оценка глобальных угроз — 2026» наглядно демонстрирует алгоритмы расчётов этой сверхдержавы в отношении событий, происходящих в нашем регионе.
«Всё это напоминает сухой расчёт без надлежащей правовой оценки — недаром ведь публично говорилось о фактическом отсутствии международного права. Показателен, в частности, анализ требования Алиева изменить Конституцию: "На пути к окончательному заключению мирного соглашения всё ещё остаются препятствия. Например, президент Алиев продолжает настаивать на том, что Армения должна изменить свою Конституцию, устранив положение, которое он интерпретирует как представляющее Нагорный Карабах частью Армении. Это потребует проведения конституционного референдума в Армении, результат которого не гарантирован".
Таким образом, США обеспокоены не преступной позицией президента Азербайджана, который, очевидно посягая на суверенитет Армении, диктует ей требования, а тем, что реализация этого шага потребует референдума, исход которого не гарантирован. Между тем в нынешней правовой и политической атмосфере Армении даже на республиканских выборах не удаётся обеспечить явку не менее 50%, что является обязательным условием для референдума — это неоспоримый факт. Даже на выборах в Совет старейшин Еревана в 2023 году явка едва составила 28,4%. Причём на этот важный аспект мы публично указывали ещё четыре года назад, когда впервые была поставлена под сомнение Декларация о независимости.
Ещё раз подчеркнём два принципиально важных обстоятельства:
а) Декларация о независимости содержит не территориальные притязания, а лишь закрепляет право народа на самоопределение, что является нормой международного права;
б) в преамбуле Конституции предусмотрено опираться не на все 12 пунктов Декларации (часть из них была проигнорирована ещё в 1991 году с введением института президентства), а на «основополагающие принципы армянской государственности и общенациональные цели, закреплённые в Декларации».
P.S. В США, по крайней мере, понимают, что требование изменить Конституцию на указанном основании является непреодолимым препятствием. Если же рассматривать вопрос шире, можно констатировать, что это путь в тупик: в случае провала референдума мы фактически собственными руками зафиксируем наличие якобы территориальных притязаний в Основном законе — со всеми вытекающими негативными последствиями. Попытки «пересмотра» списков избирателей также окажутся безрезультатными. Ещё не поздно…», — написал он.