Ադրբեջանից վերադարձած Դավիթ Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ իր խնդիրները ուշադրության կենտրոնում պահելու համար
Պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է Ադրբեջանից վերադարձած Դավիթ Դավթյանի հետ, հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից։
«Մարտի 19-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է 2020 թվականի նոյեմբերից Ադրբեջանում ազատությունից զրկված և 2026 թվականի հունվարին Հայաստան վերադարձած Դավիթ Դավթյանին։
Ողջունելով հյուրին՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ վերջինիս իրավունքներին վերաբերող հարցերն ի սկզբանե գտնվել են իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում և շարունակաբար հասցեագրվել են ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներպետական իրավասու մարմիններին։
Դավիթ Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ այս ամբողջ ժամանակահատվածում իր խնդիրները մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու և այդ ուղղությամբ գործադրված ջանքերի համար:
Հանդիպման ընթացքում բարձրացվել են առողջության պահպանման, սոցիալ-տնտեսական և այլ իրավունքներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ այդ հարցերը ևս ՄԻՊ աշխատակազմում կդառնան ուսումնասիրության առարկա, կհասցեավորվեն ըստ իրավասության և կցուցաբերվի շարունակական հետևողականություն դրանց լուծումներ գտնելու հարցում»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Вернувшийся из Азербайджана Давид Давтян поблагодарил Защитника прав человека за то, что его проблемы находятся в центре внимания омбудсмена
19/03/2026 19:31
Защитник прав человека Анаит Манасян встретилась с Давидом Давтяном, вернувшимся из Азербайджана, сообщили в офисе Защитника прав человека.
«19 марта Защитник прав человека Анаит Манасян приняла Давида Давтяна, который с ноября 2020  года был лишён свободы в Азербайджане и вернулся в Армению в январе 2026 года.
Приветствуя гостя, Анаит Манасян отметила, что вопросы, касающиеся прав Давтяна, с самого начала находились в центре её личного внимания и постоянно адресовались как международным, так и национальным компетентным органам.
Давид Давтян выразил благодарность омбудсмену за то, что в течение всего этого времени его проблемы находились в центре внимания и за приложенные усилия для их решения.
Во время встречи были подняты вопросы, касающиеся здоровья, социально-экономических и других прав.
Анаит Манасян подчеркнула, что эти вопросы также будут рассмотрены в аппарате Защитник прав человека, адресованы соответствующим компетентным органам и будет обеспечено последовательное сопровождение до их решения», — говорится в сообщении.