Իրանը ստեղծում է նախադրյալներ՝ հետպատերազմական տարածաշրջանը վերաձևավորելու համար. Ոսկանյան
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ընդգծում է՝ Իրանը ոչ միայն պատերազմում է, այլև փորձում է ստեղծել նախադրյալներ՝ հետպատերազմական տարածաշրջանն իր շահերին համահունչ վերաձևավորելու համար.
«Այժմ Կատարում գտնվող՝ Թուրքիայի ԱԳՆ նախարար Ֆիդանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատմում էր, որ երեկ, հենց այն ժամանակ, երբ Իրանի ԱԳ նախարար Արաղչին իր հետ խոսում էր դիվանագիտությունից, իրանական հրթիռները հարվածներ էին հասցնում ողջ տարածաշրջանով մեկ։
Դրանում իրականում ոչ մի «արտասովոր» բան չկա. Իրանի ԱԳ նախարարի գործը հենց դիվանագիտությունից խոսելը և այդ դիվանագիտությունը վարելն է, իսկ ըստ Իրանում իր դիրքերն ամրապնդած ԻՀՊԿ-ի՝ դիվանագիտությունը շատ ավելի արդյունավետ է դառնում, երբ իրանական հրթիռներն «աջակցում են» դրան։
Տարածաշրջանում դեռևս դժվար է ընկալվում այն իրողությունը, որ Իրանում այժմ իշխող միասնական ռազմաքաղաքական թիմը ոչ միայն իրականացնում է ընթացիկ պատերազմի օպերատիվ կառավարում, այլ փորձում է ստեղծել նախադրյալներ հետպատերազմական տարածաշրջանն իր երկրի շահերի շրջանակում վերաձևավորելու առումով։
Որքանով դա կստացվի, ցույց կտան առաջիկա շաբաթները և ամիսները, սակայն այն, որ Իրանը հենց հիմա գնում է դրան, անկասկած է»։

Иран создает предпосылки для переустройства поствоенного региона — Восканян
Иранист Вардан Восканян подчеркивает, что Иран не только ведет войну, но и пытается создавать предпосылки для того, чтобы переустроить поствоенный регион в соответствии со своими интересами.
«Министр иностранных дел Турции Фидан, находящийся в настоящее время в Дохе, на пресс-конференции рассказывал, что вчера, в то самое время, когда министр иностранных дел Ирана Араки говорил с ним о дипломатии, иранские ракеты наносили удары по всему региону.
В этом на самом деле нет ничего «необычного». Работа министра иностранных дел Ирана — говорить о дипломатии и вести дипломатическую работу, а по версии КСИР, укрепившего свои позиции в Иране, дипломатия становится гораздо эффективнее, когда ей «содействуют» иранские ракеты.
В регионе пока еще трудно осознать, что единая военно-политическая команда, правящая сейчас в Иране, не только осуществляет оперативное управление текущей войной, но и пытается создавать предпосылки для переустройства поствоенного региона в рамках интересов своей страны.
Насколько это удастся, покажут ближайшие недели и месяцы, но то, что Иран уже сейчас движется в этом направлении, бесспорно».