Փաշինյանն ու Մարթա Կոսը քննարկել են համագործակցության ընթացքը
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Վարչապետը ողջունել է տիկին Կոսի այցը Հայաստան և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է քննարկելու ՀՀ–ԵՄ համագործակցության հարուստ օրակարգը, որը հետևողականորեն շարունակում է ընդլայնվել։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այսօրվա հանդիպմանը ցանկանում է լսել նաև տիկին Կոսի տպավորությունները երկկողմ գործընթացների վերաբերյալ և քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերը։
Վարչապետը վերահաստատել է Հայաստանի Կառավարության հանձնառությունը՝ շարունակելու ժողովրդավարական բարեփոխումները, ամրապնդելու օրենքի գերակայությունը և զարգացնելու ինստիտուցիոնալ կարողությունները։
Մարթա Կոսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումները և դրանց ուղղությամբ դրսևորվող քաղաքական կամքը։ Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է աջակցել Հայաստանին երկկողմ համագործակցության, մասնավորապես, բարեփոխումների օրակարգին, Հայաստանի քաղհասարակությանն ու ԶԼՄ–ներին։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ–ԵՄ համագործակցության օրակարգի ընթացքը, տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև վիզաների ազատականացման գործընթացին առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։ Մարթա Կոսը շեշտել է ԵՄ լիակատար աջակցությունը խաղաղությանն ուղղված ՀՀ Կառավարության ջանքերին:
Կողմերը կարևորել են շարունակական բարձր մակարդակի երկխոսությունը և համագործակցության խորացման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի հետևողականությունը»։

Пашинян и Марта Кос обсудили региональные развития и шаги по установлению мира
"Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос.
Премьер-министр приветствовал визит г-жи Кос в Армению и отметил, что это хорошая возможность обсудить насыщенную повестку сотрудничества Армения-ЕС, которая продолжает последовательно расширяться. Никол Пашинян подчеркнул, что на сегодняшней встрече хотел бы также услышать впечатления г-жи Кос о двусторонних процессах и обсудить все вопросы, представляющие взаимный интерес.
Премьер-министр подтвердил приверженность правительства Армении продолжению демократических реформ, укреплению верховенства права и развитию институционального потенциала.
Марта Кос поблагодарила за прием и отметила, что ЕС высоко ценит проводимые Арменией реформы и проявленную в этом плане политическую волю. Она подчеркнула, что ЕС продолжит поддерживать Армению в контексте двустороннего сотрудничества, в частности, поддержку реализации повестки реформ, гражданского общества и средств массовой информации.
Собеседники обсудили прогресс в реализации повестки сотрудничества Армения-ЕС, возможности расширения экономических и инвестиционных программ, а также вопросы, связанные с процессом либерализации визового режима. Были также затронуты региональные развития и шаги по установлению мира. Марта Кос подчеркнула полную поддержку ЕС усилий правительства Республики Армения по установлению мира.
Стороны подчеркнули важность продолжительного диалога на высоком уровне и последовательности совместных усилий по углублению сотрудничества".