Մենք նախորդ ընտրություններին, այո՛, ավանդական հայկական ՔՊ-դաշնակցական ծրագրով մտանք ընտրական պրոցես, բայց ուրիշ ծրագրով դուրս եկանք. Փաշինյան
19/03/2026 13:50
Մենք մի նախընտրական ծրագրով մտել ենք ընտրական պրոցես, որը եղել է, այո՛, ավանդական հայկական ՔՊ-դաշնակցական ծրագիր, բայց մենք ուրիշ ծրագրով դուրս ենք եկել․ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով կառավարության իրենց նախկին ծրագրին, որն առնվազն Արցախի մասով ամբողջովին չեն կատարել։
Փաշինյանն արդարացավ, որ գոնե նախընտրական շրջանում Կառավարության ծրագրի նախաբանում հստակ գրված էր, որ ՀՀ ժողովրդի առաջ կառավարության ստանձնած մեծագույն առաքելությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումն է։
Նա նշեց, որ իրենք պատգամ են ստացել՝ խաղաղությունը դարձնել բացարձակ առաջնահերթություն։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ արցախյան պատերազմի մեղավորները նախկին ուժերն էին, որոնք տոնում էին, թե «Ղարաբաղում իշխանությունը վերցրել են իրենց ձեռքը»։
«Եվ ընդամենն օրեր հետո տեսանք՝ ամեն ինչ ոնց ավարտվեց... հիմա նույն ուժերը բացարձակապես նույնն ուզում են անել Հայաստանում»,- ասաց նա։

Да, на предыдущих выборах мы вступили в избирательный процесс с традиционной программой «Гражданского договора», но вышли с другой программой: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге с журналистами прокомментировал предыдущую правительственную программу, которая, по его словам, как минимум в части Арцаха была полностью не выполнена.
«Мы вступили в избирательный процесс с одной предвыборной программой — да, это была традиционная армянская программа «Гражданского договора», но вышли мы с другой программой», — сказал Пашинян.
Он отметил, что в предвыборном периоде в анонсе программы правительства чётко было указано: главной миссией правительства перед народом Армении является установление мира в регионе.
Премьер подчеркнул, что им был дан мандат сделать мир абсолютным приоритетом.
Пашинян также заявил, что виновниками войны в Арцахе были прежние силы, которые праздновали, что «власть в Карабахе перешла в их руки».
«И всего через несколько дней мы увидели, чем всё закончилось… Сейчас те же силы хотят сделать абсолютно то же самое в Армении», — добавил он.