ՀՀ-ի ու Թուրքիայի էներգետիկ համակարգերի իրար միացումը տնտեսական լուրջ ազդեցություն կունենա. Դավիթ Խուդաթյան (Տեսանյութ)
19/03/2026 15:14
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարի հետ քննարկել ենք ՀՀ-ի և Թուրքիայի էներգետիկ համակարգերի միացման հարցը, Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը: Նրա խոսքով՝ այն տնտեսական լուրջ ազդեցություն կարող է ունենալ մեր տնտեսության վրա:
Խուդաթյանը մանրամասնեց, որ երկու երկրները որոշել են այդ հարցով ուսումնասիրություններ իրականացնել՝ հասկանալու անհրաժեշտ ներդրումների ծավալը:
«Մենք պատրաստակամ ենք այդ ներդրումներն իրականացնել, օր առաջ այդ աշխատանքները սկսել, այն պատկերացմամբ, որ դա կանեն նաև Թուրքիայի գործընկերները, ինչը լրացուցիչ ամրություն կտա ՀՀ-ի և Թուրքիայի էներգետիկ համակարգերին»,- ընդգծեց նախարարը:
Դիտարկմանը՝ անվտանգային խնդիրների առաջացման ռիսկ չի՞ տեսնում՝ Դավիթ Խուդաթյանն արձագանքեց. «ՀՀ էներգետիկ համակարգը միացված է Իրանի, Վրաստանի էներգետիկ համակարգերին, այս երկրներից էլեկտրաէներգիա ենք ներմուծում և արտահանում, նույնը պատրաստվում ենք անել նաև Թուրքիայի հետ»։

Connecting the energy systems of Armenia and Turkey will have a serious economic impact: David Khudatyan (Video)
19/03/2026 15:30
We discussed the issue of connecting the energy systems of Armenia and Turkey with the Turkish Minister of Energy, David Khudatyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure, said in response to a question from Aysor.am. According to him, it could have a serious economic impact on Armenia’s economy.
Khudatyan noted that the two countries have decided to conduct studies on this issue to understand the scale of the necessary investments.
“We are ready to make these investments and start the work in advance, with the understanding that our Turkish partners will also do the same, which will provide additional strength to the energy systems of Armenia and Turkey,” the minister emphasized.
When asked whether he sees risks of security problems, David Khudatyan responded: “The energy system of Armenia is connected to the energy systems of Iran and Georgia. These countries import and export electricity, and we are going to do the same with Turkey.”