ՀՀ-ի ու Թուրքիայի էներգետիկ համակարգերի իրար միացումը տնտեսական լուրջ ազդեցություն կունենա. Դավիթ Խուդաթյան (Տեսանյութ)
19/03/2026 15:14
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարի հետ քննարկել ենք ՀՀ-ի և Թուրքիայի էներգետիկ համակարգերի միացման հարցը, Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը: Նրա խոսքով՝ այն տնտեսական լուրջ ազդեցություն կարող է ունենալ մեր տնտեսության վրա:
Խուդաթյանը մանրամասնեց, որ երկու երկրները որոշել են այդ հարցով ուսումնասիրություններ իրականացնել՝ հասկանալու անհրաժեշտ ներդրումների ծավալը:
«Մենք պատրաստակամ ենք այդ ներդրումներն իրականացնել, օր առաջ այդ աշխատանքները սկսել, այն պատկերացմամբ, որ դա կանեն նաև Թուրքիայի գործընկերները, ինչը լրացուցիչ ամրություն կտա ՀՀ-ի և Թուրքիայի էներգետիկ համակարգերին»,- ընդգծեց նախարարը:
Դիտարկմանը՝ անվտանգային խնդիրների առաջացման ռիսկ չի՞ տեսնում՝ Դավիթ Խուդաթյանն արձագանքեց. «ՀՀ էներգետիկ համակարգը միացված է Իրանի, Վրաստանի էներգետիկ համակարգերին, այս երկրներից էլեկտրաէներգիա ենք ներմուծում և արտահանում, նույնը պատրաստվում ենք անել նաև Թուրքիայի հետ»։

Соединение энергетических систем Армении и Турции окажет серьёзное экономическое влияние — Давид Худатян (видео)
19/03/2026 15:33
Мы обсудили вопрос о соединении энергетических систем Армении и Турции с министром энергетики Турции. Об этом, отвечая на вопрос Aysor.am, сообщил министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян.
По его словам, реализация данного проекта может оказать существенное экономическое влияние на экономику страны.
Худатян уточнил, что стороны договорились провести исследования по этому вопросу, чтобы определить необходимый объём инвестиций.
«Мы готовы осуществить эти инвестиции и как можно скорее приступить к работам, исходя из того, что турецкие партнёры также будут действовать в этом направлении. Это придаст дополнительную устойчивость энергетическим системам Армении и Турции», — подчеркнул министр.
Отвечая на замечание о возможных рисках для безопасности, Давид Худатян заявил: «Энергетическая система Армении уже соединена с системами Ирана и Грузии — мы импортируем и экспортируем электроэнергию с этими странами. Аналогичный формат сотрудничества планируется и с Турцией».