Զրոյական ներառականությամբ խնդրահարույց ծրագրեր․ Բեգլարյանը՝ անհայտ արցախցիների հետ ձևական հանդիպումներ անող Փաշինյանի թատրոնի մասին
19/03/2026 12:26
Քանի որ ՀՀ իշխանությունները, Փաշինյանի գլխավորությամբ, երեկ արցախցիների սոցիալ-տնտեսական ինտեգրման հիմնախնդիրներն են քննարկել՝ միաժամանակ նախընտրական ոգուն հարիր որոշ լուծումներ խոստանալով, այդ առումով մի քանի շեշտադրում անեմ։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«1. Երբ անընդհատ ասում էինք, որ գրեթե զրոյական ներառականությամբ խնդրահարույց ծրագրեր են որոշվում ու իրականացվում կառավարության կողմից, որոնք որևէ կերպ շահառուների կարիքներն ու կարծիքները և փորձագիտական առաջարկները խորքային առումով հաշվի չեն առնում, իշխանությունները կա՛մ բոլոր ականջներն ու դռները փակում էին, կա՛մ էլ երբեմն-երբեմն ներառականության թատրոն բեմադրում՝ անհայտ արցախցիների հետ ձևական հանդիպումներ անելով, ինչպես երեկ արեց Փաշինյանը:
2. Երբ բնակարանային ծրագրի մեկնարկին ահազանգում էինք, որ վատ ծրագիր է, իսկ ընթացքում էլ ասում էինք, որ ձախողված է, մեզ բոլոր ձևերով թիրախավորում ու վիրավորում էին՝ չուզենալով որևէ կերպ ներառական գործընթացով լսել շահառուներին ու փորձագետներին: Հիմա Փաշինյանն ինքն է փաստում, որ արդեն գրեթե երկու տարի գործող ծրագրից օգտվել է միայն 1,700 ընտանիք, որը նախատեսված ընդհանուր թվի մոտ 7%-ն է:
3. Երբ մենք անընդհատ ահազանգում էինք, որ նախատեսված գումարները մեծապես չեն համապատասխանում բնակարանների շուկայական գներին, կրկին խուսափում էին իրականությանն առերեսվել՝ հղում անելով կադաստրում հայտարարագրված ոչ իրական գներին: Հիմա՝ երկար ուշացումից հետո որոշակի վերանայումներ են խոստանում Երևանից դուրս գտնվող բնակավայրերի համար, որն ինքնին լավ է հազարավոր ընտանիքների համար, բայց կիսատ ու ուշացած որոշում է, քանի որ բարձիթողի երկրորդային շուկան կրկին արձագանքելու է և մեծապես չեզոքացնի աջակցության չափի բարձրացումը:
4. Երբ ասում էինք, որ փոքրակազմ ընտանիքների, զոհվածների ընտանիքների և այլ լրացուցիչ խոցելի ենթախմբերի հատուկ կարիքներն ու կարգավիճակները լրիվությամբ անտեսում են՝ սոցիալական ու արդարության լրացուցիչ հիմնախնդիրներ հարուցելով, ծույլ, անտարբեր և ուլտրալիբերալ բյուրոկրատների տրամաբանությամբ ինչ-ինչ վարչարարական առերևույթ դժվարություններ էին մատնացույց անում:
5. Երբ առաջարկում էինք, որ խթանեն տների կառուցումը՝ երկրորդային շուկայից գնելու փոխարեն, որպեսզի շուրջ 2 մլրդ դոլլարով պետական պարտքի ավելացման արդյունքում գոնե հավելյալ արժեք ստեղծվի տնտեսության մեջ ու բնակֆոնդն էլ թարմանա, կրկին անիմաստ վարչարարական դժվարությունների մասին էին խոսում, որոնց կարգավորումն ու հաղթահարումը հենց պաշտոնատար անձանց պարտավորությունների մեջ են մտնում:
6. Երբ խորհուրդ էինք տալիս զբաղվածության արդյունավետ ծրագրեր իրականացնել և դրանք ինտեգրել բնակարանային ծրագրի հետ, որոշում կայացնողները կա՛մ կրկին չէին լսում, կա՛մ էլ որոշ խնդիրներ ընդունում էին՝ դրանից հետո ոչ մի բարելավում չապահովելով:
7. Երբ պնդում էինք, որ բնակվարձի համար տրվող աջակցության կրճատումը և սոցիալական հրատապ աջակցության ծրագիրը սխալ որոշումներ են, որոնք հանգեցնելու են արցախցիների շրջանում աղքատության մակարդակի էական բարձրացմանը, կրկին անտեսում էին ահազանգերը, ինչի հետևանքով առ այսօր էական ու մեծամասշտաբ խնդիրներ կան ոչ միայն աջակցության չափի, այլև՝ շահառուների արհեստական մերժման մասով, իսկ բնակվարձի աջակցության ծրագրի մասնակի երկարաձգումը տեղի է ունեցել զուտ նախընտրական նպատակներից ելնելով:
8. Երբ ահազանգում էինք, որ բոլոր արցախցիներին հակասահմանադրական որոշմամբ են զրկել ՀՀ քաղաքացու կարգավիճակից, ինչպես նաև առաջարկում էինք գոնե ՀՀ քաղաքացու խմբային ձեռքբերման մեխանիզմը կիրառել՝ զանգվածային ու ձգձգվող իրավախախտումներից ու վարչարարական քաշքշուկներից խուսափելու համար, կրկին որոշեցին ամենաբարդ ու ամենահյուծող մեխանիզմները կիրառել՝ զուգահեռաբար չմոռանալով առիթից առիթ թիրախավորել արցախցիներին՝ ՀՀ քաղաքացիության չդիմելու համար:
9. Երբ ահազանգում էինք հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի դեմ թշնամանք ու խտրականություն հրահրող քաղաքականության ու հռետորաբանության վերաբերյալ, որը վարվում ու թույլատրվում է բարձրագույն մակարդակով՝ ապահովելով դրա հեղինակների ու կատարողների բացարձակ անպատժելիությունը նույնիսկ քրեական վարույթների առկայության պայմաններում, հիմա էլ զարմանում են, թե ինչու են արցախցիները անվստահությամբ լցված իրենց ու իրենց հեղինակած կիսատ-պռատ ծրագրերի հանդեպ:
Եվ այս շարքը, ցավոք, շատ երկար է: Հիմա էլ «մտահոգված» Փաշինյանն ու իր պալատականները պնդում են, որ իրենք ցանկանում են աջակցել արցախցիներին Հայաստանում տնավորման ու հոգեբանական դժվարությունների հաղթահարման հարցում: Պարոնա՛յք ու տիկնա՛յք պաշտոնյաներ, ձեր բոլոր ծրագրերն ու ջանքերը ձախողվելու են, քանի դեռ անկեղծ, սրտացավ ու արհեստավարժ կերպով չեք ապահովում այդ ծրագրերի ներառականությունն ու հարգանքը Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու ինքնության հանդեպ, որը հակասում է ձեզնից շատերի արժեհամակարգին, քաղաքական փիլիսոփայությանը և կառավարման սկզբունքներին»,- գրել է նա:

Проблемные программы с нулевой инклюзивностью: Бегларян о «театре» Пашиняна с формальными встречами с неизвестными арцахцами
Поскольку власти Армении во главе с Пашиняном вчера обсуждали вопросы социально-экономической интеграции жителей Арцаха, одновременно обещая некоторые решения в предвыборном ключе, в этом отношении хочу сделать несколько уточнений. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян.
Нулевой уровень инклюзивности. Когда мы постоянно говорили, что правительство принимает и реализует проблемные программы практически с нулевой инклюзивностью, не учитывая глубинно потребности бенефициаров, их мнение и экспертные рекомендации, власти либо полностью закрывали уши и двери, либо иногда устраивали «театр инклюзивности», проводя формальные встречи с неизвестными арцахцами, как это сделал Пашинян вчера.
Проблемы жилищной программы. Когда на запуск программы по приобретению квартиры мы сигнализировали, что это плохая программа, а затем указывали на её провал, нас во всех формах подвергали нападкам и оскорблениям, не желая слушать бенефициаров и экспертов. Сейчас Пашинян сам признаёт, что за почти два года действующей программы воспользовались лишь 1 700 семей, что составляет около 7% от общего числа предполагаемых участников.
Несоответствие бюджетов рыночным ценам. Когда мы постоянно указывали, что выделенные средства существенно не соответствуют рыночным ценам на жильё, власти снова избегали реальной оценки ситуации, ссылаясь на кадастровые, не отражающие действительные цены. Сейчас после долгой задержки обещаются некоторые корректировки для населённых пунктов за пределами Еревана, что само по себе хорошо для тысяч семей, но это неполное и запоздалое решение, поскольку проблемная вторичная недвижимость снова отреагирует, и повышение объёмов поддержки будет значительно нивелировано.
Игнорирование особых потребностей уязвимых групп. Когда мы указывали, что особые потребности малых семей, семей погибших и других уязвимых подгрупп полностью игнорируются, создавая дополнительные социальные и справедливостные проблемы, ленивые, равнодушные и ультралиберальные бюрократы указывали лишь на формальные административные «трудности».
Поддержка строительства нового жилья. Когда мы предлагали стимулировать строительство новых домов вместо покупки на вторичном рынке, чтобы при увеличении государственного долга на $2 млрд хотя бы создавалась дополнительная ценность для экономики и обновлялся жилищный фонд, снова говорили о бесполезных бюрократических сложностях, решение которых входит в обязанности должностных лиц.
Эффективные программы занятости. Когда мы советовали реализовать эффективные программы занятости и интегрировать их с жилищной программой, принимающие решения либо не слушали, либо принимали отдельные предложения без последующего улучшения.
Сокращение поддержки арендаторов. Когда мы указывали, что сокращение поддержки по аренде жилья и программы экстренной социальной помощи — ошибочные решения, приводящие к значительному росту бедности среди жителей Арцаха, предупреждения снова игнорировались, что привело к масштабным проблемам не только с объёмом поддержки, но и с искусственным отказом бенефициаров. Частичное продление программы поддержки аренды произошло лишь из предвыборных соображений.
Лишение гражданства. Когда мы сигнализировали, что всех жителей Арцаха лишили гражданства Армении антиконституционным решением, и предлагали хотя бы применить механизм коллективного приобретения гражданства, чтобы избежать массовых, затянувшихся нарушений и бюрократических препон, власти вновь применили самые сложные и изнурительные механизмы, при этом периодически целенаправленно преследуя жителей Арцаха за то, что они не подают заявление на гражданство.
Враждебная политика и риторика. Когда мы сигнализировали о проводимой и разрешаемой на высшем уровне политике вражды и дискриминации против армян Арцаха, обеспечивая абсолютную безнаказанность авторов и исполнителей даже при наличии уголовного преследования, сейчас власти удивляются, почему жители Арцаха полны недоверия к ним и к их неполноценным программам.
И этот список, к сожалению, очень длинный. Сейчас же «озабоченный» Пашинян и его окружение утверждают, что хотят поддержать жителей Арцаха в вопросах приобретения жилья и преодоления психологических трудностей. Господа и дамы чиновники, все ваши программы и усилия будут проваливаться до тех пор, пока вы искренне, заботливо и профессионально не обеспечите инклюзивность этих программ и уважение прав и идентичности народа Арцаха, что противоречит ценностной системе, политической философии и принципам управления многих из вас.