Մարթա Կոսը գալիս է Հայաստան. նպատակ ունի էլ ավելի խորացնել ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը և խթանել տարածաշրջանային կապակցվածությունը
Հինգշաբթի և ուրբաթ օրերին Եվրոպական միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը կգտնվի Հայաստանում՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի խորացնել ԵՄ–Հայաստան համագործակցությունը և խթանել տարածաշրջանային կապակցվածությունը, հայտնում են Հայաստանում ԵՄ դեսպանությունից։
«Հինգշաբթի օրը Երևանում հանձնակատարը կհանդիպի Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Քննարկումների առանցքում կլինեն առաջիկա ԵՄ–Հայաստան գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, ինչպես նաև ԵՄ կապակցվածության օրակարգին համահունչ տրանսպորտային, թվային, էներգետիկ և առևտրային կապերի ամրապնդումը։ Նախատեսվում է նաև մտքերի փոխանակում տարածաշրջանային իրավիճակի և Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանը վերաբերող հարցերի շուրջ։
Հանձնակատար Կոսը կհանդիպի նաև Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ՝ քննարկելու Հայաստանի համար նախատեսված ԵՄ 270 միլիոն եվրո արժողությամբ Դիմակայունության և աճի ծրագրի իրականացման առաջընթացը։ Հանդիպումից հետո տեղի կունենա համատեղ hայտարարարություն մամուլի համար։
Ուրբաթ օրը Գյումրիում հանձնակատար Կոսը կայցելի ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող ձեռնարկություններ, որոնք նպաստում են սոցիալական ներառմանը, տեղական տնտեսական աճին և աշխատատեղերի ստեղծմանը։ Միայն 2024 թվականին ԵՄ ծրագրերի աջակցությամբ Հայաստանում աջակցություն է տրամադրվել ավելի քան 7000 ձեռնարկությունների, ինչի արդյունքում ստեղծվել է ավելի քան 20,000 աշխատատեղ։
Հանձնակատարը կայցելի նաև Գյումրու պատմական շուկան, որը ներկայում վերականգնվում է ԵՄ ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաև նորարարական կենտրոն, որը խթանում է երիտասարդների հմտությունների զարգացումը տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտներում։
Հանձնակատար Կոսը հանդես կգա ելույթով Շիրակի պետական համալսարանում։
Այնուհետև նախատեսվում է նրա հանդիպումը «Երիտասարդ եվրոպական դեսպաններ» նախաձեռնության մասնակիցների հետ, ինչպես նաև հանդիպում ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերում ներգրավված տեղական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և լրագրողների հետ՝ նրանց գործունեությանը ծանոթանալու և Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունության պահպանման գործում նրանց դերը քննարկելու նպատակով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Marta Kos to visit Armenia to further reinforce EU-Armenia cooperation and advance regional connectivity
On Thursday and Friday, Commissioner for Enlargement, Marta Kos will be in Armenia to further reinforce cooperation between the EU and Armenia, and advance regional connectivity, EU Embassy in Armenia reports.
“On Thursday in Yerevan, the Commissioner will meet Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan. Discussions will focus on the preparation of the upcoming EU-Armenia Summit, as well as strengthening transport, digital, energy and trade links, in line with the EU Connectivity Agenda. They will also exchange on the regional situation as well as the democratic resilience of Armenia.
Commissioner Kos will also meet Deputy Prime Minister of Armenia, Mher Grigoryan to review progress on the EU's €270 million Resilience and Growth Plan for Armenia. A joint press statement will follow their meeting.
On Friday in Gyumri, Commissioner Kos will visit EU-funded enterprises supporting social inclusion, local economic growth and job creation. In 2024 alone, EU programmes supported more than 7,000 Armenian businesses, creating more than 20,000 jobs.
The Commissioner will also visit Gyumri’s historic marketplace, currently under EU-funded restoration, as well as an innovation hub promoting youth skills in technology and design.
Commissioner Kos will deliver a speech at Shirak State University.
She is then set to meet with Young European Ambassadors, as well as with the local civil society representatives and journalists involved in EU-funded projects to exchange views on their work and discuss their role in in safeguarding Armenia’s democratic resilience,” the press release reads.