«Ադրբեջանը չպիտի խառնվի ՀՀ ներքին գործերին» հարցին ՔՊ-ն «ձեռնպահ է» քվեարկել. Հայկ Մամիջանյանը մանրամասներ է հայտնում (տեսանյութ)
19/03/2026 16:08
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը Բրյուսելից մանրամասներ է հաղորդել։
Նա նշել է՝ «Ադրբեջանը չպիտի խառնվի Հայաստանի ներքին գործերին և տարածքային ամբողջականությանը» հարցին ՔՊ-ականները «ձեռնպահ» են քվեարկել:
Մամիջանյանն ասել Է, թե ՔՊ-ականները կրկին դեմ են քվեարկել, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առաջարկը ներառվի հայտարարության մեջ։

The Civil Contract voted “abstain” on the question “Azerbaijan should not interfere in the internal affairs of Armenia:” Hayk Mamijanyan provides details (video)
19/03/2026 16:53
Hayk Mamijanyan, head of the I Have Honor faction in the National Assembly of Armenia, provided details from Brussels.
He noted that members of Civil Contract “abstained” on the question stating that Azerbaijan should not interfere in the internal affairs and territorial integrity of Armenia.
Mamijanyan also said that Civil Contract members once again voted against including a proposal on the Armenian Genocide in the statement.