Բաքվում հայ գերիների կարգավիճակը մնում է չպարզաբանված. Ռուբեն Վարդանյանի կինը դիմել է ԿԽՄԿ նախագահին
19/03/2026 16:21
Բաքվում պահվող հայ գերիների հարազատներն ավելի քան երկու տարի զրկված են նրանց տեսնելու հնարավորությունից: Ընտանիքները խորապես մտահոգված են  նրանց առողջական վիճակով: Հայ գերիներին անկախ հասանելիություն վերջին անգամ ունեցել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները: ԿԽՄԿ-ն միակ կազմակերպությունն էր, որն այցելում էր նրանց պահման վայրերում, սակայն 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ին դադարեցրել է գործունեությունն Ադրբեջանում՝ այդ երկրի կառավարության պահանջով: Այս մասին ասված է Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի կողմից տարածած հայտարարության մեջ:
«Այս պայմաններում բանտարկյալների իրավական կարգավիճակի հարցը՝ այն իմաստով, որով այն դիտարկում է միջազգային հումանիտար իրավունքը, հատուկ նշանակություն է ստանում: Հենց այս հարցի հետ կապված պարզաբանում ստանալու խնդրանքով էլ Վերոնիկա Զոնաբենդը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերին։
Մենք հրապարակում ենք նամակը և կրկնում խնդրանքը՝ պարզաբանում տրամադրելու հայ բանտարկյալների իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ այն ժամանակահատվածի համար, երբ ԿԽՄԿ  ներկայացուցիչներն այցելում էին նրանց.
«Հարգելի՛ նախագահ,
Ձեզ եմ գրում իմ ամուսնու՝ Հայաստանի քաղաքացի, բարերար և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի անունից, ում Ադրբեջանի իշխանություններն ապօրինի կալանավորել են 2023-ի սեպտեմբերի 27-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան անցնելու ժամանակ։
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ գնահատանքը հայտնել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեության առնչությամբ։ ԿԽՄԿ-ի դերը և մանդատն իսկապես բացառիկ ու աննախադեպ են։ Դաժանությունների, պատերազմների և անարդարության ժամանակներում ԿԽՄԿ-ն մնում է արժանապատվության, կարեկցանքի և մարդկայնության հազվագյուտ խորհրդանիշ՝ իրականացնելով խոցելի մարդկանց պաշտպանելու ազնիվ առաքելություն։ ԿԽՄԿ-ն միջազգային այն փոքրաթիվ կազմակերպություններից է, որի անդամները չեն կորցրել իրենց առաքելության զգացումն ու շարունակում են սրտացավությամբ  և հոգատարությամբ վերաբերվել իրենց աշխատանքին։ Մենք անկեղծորեն գնահատում ենք Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչների այցերը Ռուբենին՝  ադրբեջանական կալանավայրում։ Մեր և, վստահ եմ, կալանավորված մյուս հայերի ընտանիքների համար ձեր այցելությունները շատ ավելի մեծ նշանակություն ունեն, քան պարզապես պաշտոնական ընթացակարգ լինելը։
Գրում եմ Ձեզ՝ ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական մանդատի, գաղտնիության, անաչառության և չեզոքության՝ վաղուց ի վեր հաստատված սկզբունքների լիակատար գիտակցումով։ Միևնույն ժամանակ, ապօրինի կալանավորվածների ընտանիքների համար չափազանց կարևոր է իմանալ, թե Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցելությունների պահին իրավական ինչ կարգավիճակ են ունեցել իրենց հարազատները։
Պարզաբանման անհրաժեշտությունն առավել հրատապ է դառնում Ադրբեջանում ակնհայտորեն թերի դատական վարույթների լույսի ներքո՝ հաշվի առնելով հիմնարար երաշխիքներից զուրկ դատավարությունները և փաստական ու իրավական հիմքերից զուրկ մեղադրանքները։ Ապօրինի կալանքի և անհիմն դատավարությունների պատճառով նրանց ընտանիքներին հասցված տառապանքն ավելի է խորանում, երբ ադրբեջանական իշխանություններն այդ մարդկանց հրապարակային ձևով ու պարբերաբար անվանում են «ահաբեկիչներ»՝ խեղաթյուրելով կալանավորվածների կարգավիճակը և տարածելով ապակողմնորոշող տեղեկություններ։
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ ամենայն հարգանքով, խնդրում եմ պարզաբանել այն կոնկրետ իրավական կարգավիճակը, որի հիման վրա ԿԽՄԿ պատվիրակները այցելել են Ռուբենին և մյուս հայ բանտարկյալներին։  Մասնավորապես, մենք փորձում ենք հասկանալ՝ արդյո՞ք ԿԽՄԿ-ն նրանց դիտարկել է իբրև ազատությունից զրկված անձանց, որոնց ազատությունից զրկելը կապված է եղել զինված հակամարտության հետ, ըստ այդմ՝ նրանք դիտարկվել են որպես ռազմագերինե՞ր, անվտանգության նկատառումներով կալանավորվածնե՞ր, ինտերնացվածնե՞ր, թե՞ ունեցել են որևէ այլ կարգավիճակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում։
Այս հարցի պարզաբանումը չափազանց կարևոր է։ Ընտանիքներին դա կտա խիստ անհրաժեշտ վստահեցում և պատկերացում այն մասին, թե ինչպես են կալանավորվածները դիտարկվում միջազգային մարդասիրական իրավունքի և ԿԽՄԿ մարդասիրական այցելությունների չափորոշիչների շրջանակում։
Թո՛ւյլ տվեք եզրափակել՝ արտահայտելով անկեղծ երախտագիտությունս այն սրտացավության և արժանապատվության համար, որն իր աշխատանքով ապահովում է Կարմիր Խաչը։ Սրանք անփոխարինելի հատկանիշներ են, որոնց պակասը զգացվում է ամբողջ աշխարհում։
Վերջում ցանկանում եմ դիմել ձեզ ոչ միայն պարզապես պաշտոնական նամակի ձևով, այլև խորապես անձնական բնույթի կոչով՝ որպես մի կազմակերպության, որի առաքելությունը միշտ եղել է մարդու կյանքը, արժանապատվությունն ու արդարությունը ձևականություններից ու քաղաքական նկատառումներից վեր դասելը։ Մեզ նման ընտանիքների համար, որոնք ապրում են հարազատի երկարատև ու ապօրինի կալանքի ցավը, ԿԽՄԿ-ի մարդասիրության նկատմամբ հավատը հույսի աղբյուր է։ Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ այդ ոգին կուղղորդի ձեզ՝ ուշադրություն դարձնել Ռուբեն Վարդանյանի և կալանավորված մյուս հայերի հետ կատարվողին։
Հարգանքով,
Վերոնիկա Զոնաբենդ»»:

После ухода МККК статус армянских пленных в Баку остаётся неясным — супруга Рубена Варданяна обратилась к президенту МККК
19/03/2026 16:33
Письмо супруги Рубена Варданяна Вероники Зонабенд президенту Красного Креста Мирьяне Сполярич-Эггер о правовом статусе армянских заключённых в Азербайджане
"Уважаемая госпожа Президент!
Обращаюсь к Вам от имени моего мужа, Рубена Варданяна, гражданина Армении, филантропа и бывшего Государственного министра Нагорно-Карабахской Республики, который был незаконно задержан азербайджанскими властями 27 сентября 2023 года при попытке выехать из Нагорного Карабаха в Армению.
Позвольте выразить искреннюю признательность за работу Международного Комитета Красного Креста. Роль и полномочия МККК поистине уникальны и не имеют себе равных. Во времена войн, жестокости и несправедливости МККК остаётся редким символом человеческого достоинства, сострадания и гуманности и неизменно следует своей благородной миссии – защищать наиболее уязвимых. Это одна из немногих международных организаций, сотрудники которой остаются верны своей миссии и продолжают выполнять свою работу с человечностью и заботой о ближних. Я и вся наша семья глубоко благодарны представителям МККК, которые навещали Рубена в месте его содержания под стражей в Азербайджане. Для нас и, я уверена, для семей всех задержанных армян эти посещения – нечто несравнимо большее, чем формальная процедура.
Я пишу это письмо, полностью понимая гуманитарные полномочия МККК, его давно устоявшиеся принципы конфиденциальности, беспристрастности и нейтралитета. Вместе с тем для семей людей, которых продолжают незаконно удерживать под стражей, принципиально важно получить беспристрастную и профессионально обоснованную оценку правового статуса задержанных в Азербайджане на момент их посещения представителями МККК.
Необходимость прояснить этот вопрос ещё более важна в свете вопиюще ненадлежащего судопроизводства в Азербайджане – судебных разбирательств, лишённых основополагающих процессуальных гарантий, и обвинений, которые представляются не имеющими фактических и правовых оснований. Незаконное содержание под стражей и проведение разбирательств без соблюдения фундаментальных стандартов правосудия причиняют семьям задержанных тяжкие страдания. Эти страдания усугубляются тем, что азербайджанские власти распространяют вводящую в заблуждение информацию и намеренно искажают статус задержанных, публично и неоднократно именуя их «террористами».
В связи с этим я прошу Вас разъяснить конкретный правовой статус Рубена и других армянских задержанных на момент их посещения представителями МККК. В частности, нам важно понять, рассматривал ли их МККК как лиц, лишённых свободы в связи с вооружённым конфликтом и, если да, считались ли они военнопленными, лицами, задержанными по соображениям безопасности, интернированными лицами или имели иной статус в соответствии с применимыми нормами международного гуманитарного права.
Подобное разъяснение имеет исключительное значение. Оно дало бы семьям столь необходимое понимание ситуации и внесло бы существенный вклад в объективное осмысление того, как положение задержанных оценивается в свете норм международного гуманитарного права и гуманитарных стандартов посещений МККК.
Позвольте завершить это письмо выражением искренней благодарности за человечность и достоинство, которые МККК привносит в свою работу, – качества, незаменимые в мире, где их так часто не хватает.
Я обращаюсь с глубоко личной просьбой не только к Вам как к официальному лицу, но и к организации, чья миссия всегда состояла в том, чтобы ставить защиту человеческой жизни, достоинства и справедливости выше формальностей и политических соображений. Для таких семей, как наша, переживающих муку долгого и незаконного заключения близких, вера в дух гуманизма МККК стала источником надежды. Я искренне надеюсь, что этот дух обратит Ваше внимание на положение Рубена и других армянских задержанных.
Вероника Зонабенд
Супруга Рубена Варданяна".