Անվնաս է մնացել միայն «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը. կորեացի բլոգերը ներկայացրել է Արցախի դատարկ փողոցներն ու ջնջվող հիշողությունները (Տեսանյութ)
20/03/2026 16:58
Կորեացի բլոգեր Յոնգմին Սքայեսը վավերագրական ֆիլմ է նկարահանել Արցախ այցելության մասին՝ ներկայացնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող փոփոխությունները։ Շուշիում, Ասկերանում և Ստեփանակերտում նա արձանագրել է ավերածություններն ու հայկական հետքերի վերացման փորձերը։ Ստեփանակերտը նկարագրել է որպես դատարկ ու տխուր քաղաք՝ լի լքված տներով։
Բլոգերը նշել է ադրբեջանական խորհրդանիշների ակտիվ ներկայությունը, ինչպես նաև այն, որ բազմաթիվ հայկական հուշարձաններ ավերվել կամ վերափոխվել են․ անվնաս է մնացել միայն «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը։ Նա նաև փաստել է, որ տարածքում տեղաշարժը խիստ վերահսկվում է, մի շարք վայրեր փակ են այցելուների համար։
Նրա խոսքով՝ փոխվել են նաև կարևոր կառույցները՝ նախկին խորհրդարանի ու համալսարանի շենքերը վերափոխվել են նոր նպատակներով։ Բլոգերը դժգոհել է նաև հյուրանոցների սպասարկումից՝ նշելով, որ այն չի համապատասխանել վճարված գումարին։

Невредимым остался только памятник «Мы — наши горы»: корейский блогер показал пустые улицы Арцаха и стираемые воспоминания (видео)
20/03/2026 17:13
Корейский блогер YoungMin Skies снял документальный фильм о своём визите в Арцах, демонстрируя изменения, происходящие в регионе. В Шуши, Аскеране и Степанакерте он зафиксировал разрушения и попытки уничтожения армянских следов. Степанакерт он описал как пустой и грустный город с множеством заброшенных домов.
Блогер отметил активное присутствие азербайджанской символики, а также то, что многие армянские памятники были разрушены или переоборудованы — невредимым остался только памятник «Мы — наши горы». Он также зафиксировал строгий контроль передвижения по территории: ряд мест закрыт для посетителей.
По его словам, изменились и важные здания — бывшие здания парламента и университета были переоборудованы для новых целей. Блогер также выразил недовольство обслуживанием в отелях, отметив, что оно не соответствовало оплаченной сумме.