Եվրախորհրդարանում տեղի է ունեցել Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 5-րդ նիստը
Եվրոպական խորհրդարանում մարտի 19-ին կայացել է Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 5-րդ նիստը, հայտնում է Բելգիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Նշվում է, որ նիստը համանախագահել են ԵԽ պատգամավոր, Հարավային Կովկասի հարցերով պատվիրակության նախագահ Նիլս Ուշակովսը և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը։
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգին, խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերին, մուտքի վիզաների ազատականացման ուղղությամբ տարվող լայնածավալ աշխատանքին, ինչպես նաև ենթակառուցվածքային ծրագրերին։
Նշվում է, որ միջոցառմանը մասնակցել են նաև ԱԳԵԾ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, Եվրամիություն-Հայաստան քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը, ինչպես նաև ԵՄ կառույցների այլ պաշտոնյաներ։
Միջոցառմանը հեռավար ձևաչափով մասնակցել է նաև ԵՄ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Տիգրան Բալայանը, որը ներկայացրել է ԵՔՀ և ՀՀ-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովների նախապատրաստական աշխատանքները և հայկական կողմի ակնկալիքները, ինչպես նաև անդրադարձել է ենթակառուցվածքային նախագծերին՝ ընդգծելով Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը Եվրամիության գործընկերների հետ։

В Европарламенте состоялось пятое заседание Комитета партнерства Армения-ЕС
19 марта в Европарламенте состоялось пятое заседание Комитета по партнерству Армении и ЕС, сообщает посольство Армении в Бельгии.
Заседание проходило под сопредседательством члена Совета Европы, председателя Делегации по вопросам Южного Кавказа Нильса Ушакова и депутата Национального Собрания Республики Армения, председателя постоянной комиссии по европейской интеграции Армана Егояна.
В ходе заседания обсуждались новая повестка дня партнерства Армении и ЕС, усилия правительства Армении по укреплению мира, масштабная работа по либерализации визового режима, а также инфраструктурные программы.
Отмечается, что в мероприятии также приняли участие высокопоставленные должностные лица Комитета по партнерству Армении и ЕС, представители гражданского общества ЕС-Армения, заместитель министра внутренних дел Республики Армения Армен Казарян, а также другие должностные лица институтов ЕС.
В работе заседания дистанционно участвовал посол Республики Армения в ЕС Тигран Балаян, который представил подготовительную работу к саммиту в Ереване и первому саммиту РА-ЕС, а также ожидания армянской стороны, затронул вопросы инфраструктурных проектов, подчеркнув готовность Армении к углублению сотрудничества со своими партнерами по ЕС.