«Ականատեսը» հավատարմագրվել է ԱԺ ընտրությունները դիտարկելու համար. ԿԸՀ
ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մարտի 20-ի արտահերթ նիստում քննարկել է «Ականատես» դիտորդական առաքելության՝ ՀՀ ԱԺ 2026 թվականի հերթական ընտրությունները համատեղ դիտարկելու դիմումը։
«Ականատես» անվան ներքո հանդես են գալիս «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը և Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը։
Դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչ կազմակերպությունները ԿԸՀ են ուղարկել պահանջվող ամբողջ փաստաթղթերը, և հանձնաժողովը բավարարել է հավատարմագրման համար անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը։ Որոշումն ուժի մեջ է մտնում նիստում հրապարակելու պահից:

Наблюдательная миссия «Очевидец» официально аккредитована для наблюдения за выборами в Национальное собрание Армении — ЦИК
На внеочередном заседании 20 марта Центральная избирательная комиссия Армении рассмотрела заявку наблюдательной миссии «Очевидец» на совместное наблюдение за очередными выборами в Национальное собрание 2026 года.
Под названием «Очевидец» действуют общественная организация «Антикоррупционный центр Transparency International» и Фонд развития и защиты прав.
Представители миссии предоставили в ЦИК все необходимые документы, и комиссия подтвердила их для аккредитации. Решение вступает в силу с момента его оглашения на заседании.