Արփինե Սարգսյանը հրահանգել է ուսումնասիրել, թե ինչու են Փաշինյանի դեմ գրառման համար արցախցի կնոջը փոքրիկի հետ գիշերը տարել ՔԿ
20/03/2026 14:36
Փաշինյանի դեմ գրառման համար արցախցի կնոջը փոքրիկի հետ գիշերը ՔԿ տանելու դեպքով ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հրահանգել է ուսումնասիրություն սկսել։
«Ես ևս տեսել եմ, թե ինչ է ներկայացնում տվյալ անձը, և եթե այդպես է, շատ մտահոգիչ է։ Ես հանձնարարել եմ Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությանն ուսումնասիրել իրավիճակը, լսել նաև կնոջը և հասկանալ, եթե նմանատիպ իրավիճակ կա, միանշանակ կլինի արձագանք իմ կողմից»,– ասաց Սարգսյանը։
Նրա խոսքով` պետք է ուսումնասիրվեն բոլոր դրվագները, որոնք բարձրաձայնվել են՝ սկսած գործողություն իրականացնելու ժամից, հայտարարություններից՝ «գոհ եղեք, որ ձեռնաշղթաներով չենք տանում, կամ դիմակներով չենք մտել»։
«Պետք է գնահատել տվյալ ժամին գործողության հրատապության աստիճանը»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ արցախցի բազմազավակ մայր Գայանե Մեսրոպյանին ՔԿ տանելու  պատճառը մեկ տարի առաջվա ինչ-որ մի գրառում է եղել Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին, որում օգտագործել էր «սատկացնել» բառը։ Ոստիկանները դա որակել են բռնության կոչ, քրեական գործ հարուցել ու մեկ տարի անց եկել հինգ երեխայի մոր հետևից և նրան յոթ տարեկան աղջկա հետ Նոր Հաճնից Դիլիջան տարել։
Կնոջը երկու օր հարցաքննել են, նա ասել է, որ Փաշինյանի դեմ մեկնաբանության հեղինակն ինքն է: Այժմ կինը որևէ կարգավիճակ չունի, բայց նրա հեռախոսն առգրվված է։

Глава МВД дала поручение выяснить, почему женщину из Арцаха с ребёнком ночью доставили в Следственный комитет за комментарий против Пашиняна
20/03/2026 15:16
Министр внутренних дел Арпина Саргсян поручила провести расследование по факту того, что ночью в Следственный комитет доставили женщину из Арцаха с ребенком за комментарий в соцсети против Никола Пашиняна.
«Я сама видела, что именно представила данная женщина, и если это так, то это очень тревожно. Я поручила Управлению внутренней безопасности выяснить ситуацию, выслушать женщину и понять, если есть подобные случаи, то с моей стороны последует однозначная реакция», — заявила Саргсян.
По её словам, необходимо изучить все эпизоды, которые были озвучены — начиная с времени проведения действий и комментариев вроде «Радуйтесь, что не ведём в наручниках и не в масках».
«Нужно оценить степень срочности действий в конкретное время», — добавила она.
Напомним, что женщину из Аецаха, многодетную мать Гаяне Месропян, доставили в Следственный комитет из-за публикации годичной давности против Никола Пашиняна, где она использовала слово «убить». Полиция квалифицировала это как призыв к насилию, возбудила уголовное дело и спустя год пришла за матерью пятерых детей, забрав её вместе с семилетней дочерью из Нор Ачина в Дилижан.
Женщину допрашивали два дня, она призналась, что является автором комментария против Пашиняна. В настоящее время у женщины нет официального статуса, но её телефон изъят.