Ոչ մի զբաղվածություն չի կարող արդարացում լինել Աստծո հետ հանդիպումից փախչելու համար. Տեր Աբրահամ
Ոչ մի զբաղվածություն չի կարող արդարացում լինել Աստծո հետ հանդիպումից փախչելու համար, նշում է՝ Դաշտավանի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Աբրահամ քահանա Մարտիրոսյանը։
Տեր Հոր խոսքով՝ Աստված միշտ պատրաստ է լսելու մեր աղոթքը, բայց այդ լսելիությունը պահանջում է մեր սրտի անկեղծությունն ու հաստատակամությունը։
««Տերն ինձ լսեց և ողորմեց, Տերն ինձ օգնական եղավ» (Սաղմոս 29:11)։
​Մեծ Պահքի այս օրերը մեզ հիշեցնում են մի կարևոր հոգևոր ճշմարտություն։ Աստված միշտ պատրաստ է լսելու մեր աղոթքը, բայց այդ լսելիությունը պահանջում է մեր սրտի անկեղծությունն ու հաստատակամությունը։ Դավիթ թագավորը, լինելով հզոր առաջնորդ, շրջապատված լինելով անթիվ թշնամիներով ու բազմազբաղ հոգսերով, երբեք թույլ չտվեց, որ աշխարհիկ աղմուկը խլացնի իր աղոթքի ձայնը։ Նա ուներ աղոթքի հստակ ժամանակ, երբ թագավորական թագն ու գավազանը մի կողմ դնելով՝ կանգնում էր Արարչի առջև որպես պարզ ու անկեղծ հավատացյալ։ Այդ անկեղծությունն էր, որ բացում էր Երկնքի դռները։
Նա մեզ սովորեցնում է, որ ոչ մի զբաղվածություն չի կարող արդարացում լինել Աստծո հետ հանդիպումից փախչելու համար։ Երբ մենք ևս, Դավիթ թագավորի նման, կարողանում ենք մեր առօրյա վազքի մեջ գտնել այն առանձնության պահը, որտեղ մեր հոգին խոսում է առանց ձևականության, տեղի է ունենում մեծագույն հրաշքը, մենք սկսում ենք լսել Աստծուն, իսկ Նա պատասխանում է մեր աղոթքին։
Երանի՜ մեզ, եթե այս պահքի ընթացքում մեր հաստատակամության շնորհիվ կարողանանք Դավթի պես հաստատել, որ Տերը լսեց մեր ձայնը, և պահքից դուրս գանք Նրա առատ ողորմությունն ու օգնականությունը ստացած»,- նշել է Տեր Աբրահամը։

Никакая занятость не может служить оправданием для бегства от встречи с Богом — отец Абраам
Никакая занятость не может быть оправданием для бегства от встречи с Богом, отмечает духовный пастырь церкви Сурб Аствацацин села Даштаван священник отец Абраам Мартиросян.
По словам священника, Бог всегда готов услышать наши молитвы, но для того, чтобы они были услышаны, необходимы искренность и твердость сердца.
«Услышь, Господи, и помилуй меня! Будь мне помощником, Господи!»(Псалом 29:11).
Дни Великого поста напоминают нам важную духовную истину. Бог всегда готов услышать наши молитвы, но для того, чтобы они были услышаны, необходимы искренность и твердость сердца. Царь Давид, будучи могущественным правителем, окружённым бесчисленными врагами и множеством забот, никогда не позволял мирской суете заглушить голос своей молитвы. У него было определённое время для молитвы, когда, отложив царскую корону и скипетр, он представал перед Творцом как простой и искренний верующий. Именно эта искренность открывала врата Небес.
Он учит нас тому, что никакая занятость не может служить оправданием для уклонения от встречи с Богом. Когда и мы, подобно царю Давиду, находим в повседневной суете тот момент уединения, где наша душа говорит без всякой формальности, происходит величайшее чудо: мы начинаем слышать Бога, и Он отвечает на нашу молитву.
Блаженны мы, если в эти дни поста благодаря нашему постоянству сможем, подобно Давиду, засвидетельствовать, что Господь услышал наш голос, и выйдем из поста, обретя Его щедрую милость и помощь», — отметил отец Абраам.