ՆԳ նախարարը չբացառեց՝ 1 տարեկան երեխայի սպանության փորձի գործով կարող է մեղադրանք առաջադրվել նաև ընտանիքի այլ անդամների (Տեսանյութ)
20/03/2026 13:21
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում չբացառեց, որ խորթ մոր կողմից բռնության ենթարկված երեխայի սպանության փորձի դեպքով մեղադրանք կարող է առաջադրվել նաև ընտանիքի այլ անդամների։
«Այս պահին կարգավիճակի հարցն ենք ճշգրտում։ Չեմ բացառում մեղադրանքը՝ կախված այն տվյալներից, որ կստանանք»,- ասաց նա։
Միաժամանակ նախարարը նշեց, որ երբ բուժկենտրոնից հաղորդում են ստացել, ահազանգն այնպիսին է եղել, որ «հանցագործության հետ գործ չունենք, երեխան վատ է զգացել, արդյունքում տեղափոխվել է բուժհաստատություն»։
«Անմիջապես ձեռնամուխ ենք եղել օպերատիվ աշխատանքներին, և դրանց արդյունքում հաստատվել է, որ հոր հետ բնակվող կնոջ միջամտությունն առկա է։ Այժմ շարունակվում են Քննչական կոմիտեի հետ համատեղ աշխատանքները։ Խափանման միջոցն ընտրված է, որպեսզի նաև ընտանիքի մյուս անդամների վերաբերյալ իրավիճակին գնահատական տրվի»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով հարցին, թե որտե՞ղ էր համայնքային ոստիկանությունը և ինչու նախապես տեղեկացված չի եղել այդ միջավայրի մասին, նախարար Սարգսյանն արձագանքեց․ «Երեխայի պաշտպանության նոր համակարգը ներդրված է այն տրամաբանությամբ, որ առաջին տեղեկատվություն ստացողը չպետք է լինի ոստիկանությունը։ Ազդակը պետք է գա համայնքից, սոցիալական ծառայողներից։ Վստահ եմ՝ իմ գործընկերները նույնպես դիտարկում են՝ արդյո՞ք եղել է ազդակ, թե՞ ոչ։ Մենք ևս ուսումնասիրում ենք, և եթե որևէ խախտում հայտնաբերվի ոստիկանության աշխատանքի մեջ, արձագանքը չի ուշանա»։

Глава МВД не исключила возможность предъявления обвинений другим членам семьи по делу о попытке убийства годовалого ребёнка (видео)
20/03/2026 14:09
Министр внутренних дел Арпине Саргсян в ходе прямого общения с журналистами не исключила, что по делу о попытке убийства ребёнка, подвергшегося насилию со стороны мачехи, обвинения могут быть предъявлены и другим членам семьи.
«На данный момент уточняется статус подозреваемых. Я не исключаю возможность предъявления обвинения — всё будет зависеть от полученных данных», — сказала она.
Вместе с тем министр отметила, что когда поступило сообщение из медицинского центра, оно звучало так, что «не имело отношения к преступлению: ребёнок почувствовал себя плохо и был направлен в медучреждение».
«Сразу были начаты оперативные мероприятия, в ходе которых было установлено вмешательство женщины, проживающей с отцом. В настоящее время продолжается совместная работа с Следственным комитетом. Мера пресечения выбрана также для того, чтобы оценить ситуацию относительно других членов семьи», — добавила она.
Отвечая на вопрос, где находилась общинная полиция и почему заранее не была проинформирована о ситуации в этой среде, министр Саргсян заявила:
«Новая система защиты ребёнка внедрена с логикой, что первой информацией не должна обладать полиция. Сигнал должен поступать от общины, социальных работников. Я уверена, что мои коллеги также анализируют, был ли сигнал или нет. Мы тоже проводим проверку, и если будут выявлены какие-либо нарушения в работе полиции, реакция последует незамедлительно».