Պատանդ պահելով Գարեգին Բ-ին և արգելելով նրան մեկնել Թբիլիսի՝ այս վարչախումբն ապացուցում է, որ զուրկ է որևէ սրբությունից
20/03/2026 12:03
Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհրդի նախագահ Հարություն Աղա-Սարգսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով Հայաստանի իշխանությունների կողմից Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին Թբիլիսի մեկնելու և Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլիա Բ-ի հուղարկավորությանը մասնակցելու հնարավորությունից զրկելուն։
«Սա այլևս հատակն է։ Օրվա իշխանությունները ցուցադրեցին իրենց հիվանդագին վրեժխնդրության ու բարոյական այլասերման ամենազավեշտալի աստիճանը։ Փաստացի պատանդ պահելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և արգելելով նրան մեկնել Թբիլիսի՝ վերջին հրաժեշտը տալու Ամենայն Վրաց Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Բ-ին, այս վարչախումբն ապացուցում է, որ վերջնականապես զուրկ է որևէ սրբությունից։
Սա մանրախնդիր ու վախկոտ խուլիգանություն է։ Երբ պետական ապարատը չի կարողանում զսպել իր էժանագին քենը անգամ մահվան, սգի և վերջին հրաժեշտի առաջ, մենք գործ ունենք ոչ թե իշխանության, այլ ազգային խայտառակության հետ։
Սա հարված է մեր պետության արժանապատվությանը։ Ամենայն Հայոց Հովվապետին իր հոգևոր եղբոր հուղարկավորությանը մասնակցելուց զրկելով՝ դուք չեք նվաստացնում Վեհափառին։ Դուք ծաղրուծանակի եք վերածում Հայաստանը՝ աշխարհին ցույց տալով, որ մեր երկիրը ղեկավարվում է հոգեկան հիվանդությամբ տառապողների կողմից, ովքեր թքած ունեն դարավոր հայ-վրացական հարաբերությունների վրա։
Սա բացահայտ սրբապղծություն է։ Այնտեղ, որտեղ նորմալ մարդիկ լռում են և գլուխ խոնարհում, դուք կառուցում եք ձեր էժանագին մոլագար պատերը։ Սա ոտնձգություն է ոչ միայն եկեղեցական կարգի, այլև մարդկային տարրական բարոյականության դեմ։
Մենք խստագույնս պահանջում ենք՝ անհապաղ և առանց էժանագին իրավական շղարշների վերացնել Կաթողիկոսի դեմ կիրառվող այս խայտառակ արգելքը։ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ ձեր վարած թշնամական ու կործանարար արշավը հատել է խելագարության բոլոր սահմանները։
Սթափվե՛ք։ Ով այսօր լռում և հանդուրժում է այս խայտառակությունը, դառնում է պետական մակարդակով իրականացվող այս հոգևոր տեռորի հանցակիցը։ Դուք չեք խոցում Եկեղեցին, դուք մերկացնում եք ձեր իսկ բարոյական սնանկությունը, ձեր վախն ու մանրությունը։ Ձեր կերպարը զզվանքից ու խղճահարությունից բացի այլ զգացումներ չի առաջացնում»,- ասվում է հայտարարությունում։

Удерживая Гарегина II в качестве заложника и запрещая ему выезд в Тбилиси, эта власть демонстрирует полное отсутствие каких-либо святостей
20/03/2026 12:30
Президент Всеармянского совета по сохранению Армянской церкви Арутюн Ага-Саргсян выступил с заявлением, в котором прокомментировал ситуацию с запретом для Гарегина II выехать в Тбилиси для участия в похоронах Илия II.
«Это уже дно. Действующая власть продемонстрировала крайнюю степень болезненной мстительности и моральной деградации. Фактически удерживая Католикоса всех армян Гарегина II и не позволяя ему отправиться в Тбилиси, чтобы проститься с Католикосом-Патриархом всея Грузии Илией II, этот режим окончательно доказал своё полное отсутствие каких-либо святостей.
Это мелочное и трусливое хулиганство. Когда государственный аппарат не в состоянии сдержать свою дешёвую злобу даже перед лицом смерти, скорби и последнего прощания, мы имеем дело не с властью, а с национальным позором.
Это удар по достоинству нашего государства. Лишая Верховного Патриарха возможности присутствовать на похоронах духовного брата, вы не унижаете Его Святейшество — вы превращаете в посмешище Армению, демонстрируя миру, что страной управляют люди, пренебрегающие многовековыми армяно-грузинскими отношениями.
Это откровенное кощунство. Там, где нормальные люди склоняют головы в тишине, вы возводите стены своей дешёвой одержимости. Это посягательство не только на церковный порядок, но и на элементарную человеческую мораль.
Мы настоятельно требуем немедленно, без каких-либо формальных оправданий, снять этот позорный запрет в отношении Католикоса. Проводимая вами враждебная и разрушительная кампания против Армянской Апостольской Церкви перешла все границы разумного.
Опомнитесь. Тот, кто сегодня молчит и терпит это, становится соучастником этого духовного террора на государственном уровне. Вы не наносите удар по Церкви — вы обнажаете собственную моральную несостоятельность, страх и мелочность. Ваш образ вызывает лишь отвращение и сожаление», — говорится в заявлении.