Պատանդ պահելով Գարեգին Բ-ին և արգելելով նրան մեկնել Թբիլիսի՝ այս վարչախումբն ապացուցում է, որ զուրկ է որևէ սրբությունից
20/03/2026 12:03
Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհրդի նախագահ Հարություն Աղա-Սարգսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով Հայաստանի իշխանությունների կողմից Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին Թբիլիսի մեկնելու և Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլիա Բ-ի հուղարկավորությանը մասնակցելու հնարավորությունից զրկելուն։
«Սա այլևս հատակն է։ Օրվա իշխանությունները ցուցադրեցին իրենց հիվանդագին վրեժխնդրության ու բարոյական այլասերման ամենազավեշտալի աստիճանը։ Փաստացի պատանդ պահելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և արգելելով նրան մեկնել Թբիլիսի՝ վերջին հրաժեշտը տալու Ամենայն Վրաց Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Բ-ին, այս վարչախումբն ապացուցում է, որ վերջնականապես զուրկ է որևէ սրբությունից։
Սա մանրախնդիր ու վախկոտ խուլիգանություն է։ Երբ պետական ապարատը չի կարողանում զսպել իր էժանագին քենը անգամ մահվան, սգի և վերջին հրաժեշտի առաջ, մենք գործ ունենք ոչ թե իշխանության, այլ ազգային խայտառակության հետ։
Սա հարված է մեր պետության արժանապատվությանը։ Ամենայն Հայոց Հովվապետին իր հոգևոր եղբոր հուղարկավորությանը մասնակցելուց զրկելով՝ դուք չեք նվաստացնում Վեհափառին։ Դուք ծաղրուծանակի եք վերածում Հայաստանը՝ աշխարհին ցույց տալով, որ մեր երկիրը ղեկավարվում է հոգեկան հիվանդությամբ տառապողների կողմից, ովքեր թքած ունեն դարավոր հայ-վրացական հարաբերությունների վրա։
Սա բացահայտ սրբապղծություն է։ Այնտեղ, որտեղ նորմալ մարդիկ լռում են և գլուխ խոնարհում, դուք կառուցում եք ձեր էժանագին մոլագար պատերը։ Սա ոտնձգություն է ոչ միայն եկեղեցական կարգի, այլև մարդկային տարրական բարոյականության դեմ։
Մենք խստագույնս պահանջում ենք՝ անհապաղ և առանց էժանագին իրավական շղարշների վերացնել Կաթողիկոսի դեմ կիրառվող այս խայտառակ արգելքը։ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ ձեր վարած թշնամական ու կործանարար արշավը հատել է խելագարության բոլոր սահմանները։
Սթափվե՛ք։ Ով այսօր լռում և հանդուրժում է այս խայտառակությունը, դառնում է պետական մակարդակով իրականացվող այս հոգևոր տեռորի հանցակիցը։ Դուք չեք խոցում Եկեղեցին, դուք մերկացնում եք ձեր իսկ բարոյական սնանկությունը, ձեր վախն ու մանրությունը։ Ձեր կերպարը զզվանքից ու խղճահարությունից բացի այլ զգացումներ չի առաջացնում»,- ասվում է հայտարարությունում։

By holding Karekin II hostage and forbidding him from leaving for Tbilisi, this regime proves that it lacks any sanctity
20/03/2026 12:45
The Chairman of the Pan-Armenian Council for the Preservation of the Armenian Church, Harutyun Agha-Sargsyan, has issued a statement regarding the denial by the authorities of Armenia of the opportunity for the Catholicos of All Armenians, Karekin II, to travel to Tbilisi and attend the funeral of the Catholicos-Patriarch of All Georgia, Ilia II.
“This is the bottom. The authorities of the day have demonstrated the most absurd degree of their vindictiveness and moral degradation. By effectively holding the Catholicos of All Armenians, Karekin II, hostage and forbidding him from traveling to Tbilisi to bid his final farewell to the Catholicos-Patriarch of All Georgia, Ilia II, this regime proves that it is completely devoid of any sanctity.
This is petty and cowardly hooliganism. When the state apparatus cannot restrain its anger even in the face of death, mourning, and a final farewell, we are dealing not with a government, but with a national disgrace.
This is an affront to the dignity of our state. By depriving the Patriarch of All Armenians of the opportunity to attend the funeral of his spiritual brother, you are not humiliating His Holiness – you are turning Armenia into a laughing stock, showing the world that our country is ruled by people who do not care about centuries-old Armenian-Georgian relations.
This is blatant blasphemy. Where normal people remain silent and bow their heads, you are building your petty, obsessive barriers. This is an encroachment not only on church order, but also on basic human morality.
We strongly demand that you immediately and without legal tricks lift this shameful ban against the Catholicos. Your hostile and destructive campaign against the Armenian Apostolic Church has crossed all boundaries. Come to your senses. Whoever remains silent and tolerates this disgrace today becomes an accomplice in this spiritual terror carried out at the state level.
You are not attacking the Church – you are exposing your own moral bankruptcy, fear, and pettiness. Your actions evoke nothing but disgust and pity,” the statement reads.