«Փաշինյանական իշխանության կողմից անարգանք է դրսևորվում հարևան Վրաստանի նկատմամբ». Աբրահամյան
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարգեին Երկրորդին թույլ չեն տալիս մեկնել Վրաստան ու մասնակցել  Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարքի հուղարկավորությանը։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը դատապարտել է այս փաստը՝ նշելով.
«Իշխանության բուրգում գործում են բացառապես ներկուսակցական նարատիվներով, իսկ այդտեղ պետություն, ինստիտուտներ, արժեհամակարգ գոյություն չունեն։
Այդ տրամաբանության մեջ էլ պետք է դիտարկել քաղաքական իշխանության թելադրանքով Ամենայն Հայոց Հայրապետի՝ Վրաստան այցի արգելքը։
Սա փաշինյանական իշխանության՝ ոչ այնքան Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ իրականացվող հերթական «կրակոցն» է, որքան անարգանք՝ հարևան Վրաստանի նկատմամբ։

Правительство Пашиняна проявляет неуважение к соседней Грузии — Абрамян
Католикосу всех армян Гарегину II не разрешают поехать в Грузию и принять участие в похоронах Католикоса-Патриарха всей Грузии.
Депутат фракции «Честь имею» Национального собрания Армении Тигран Абрамян осудил этот факт, отметив:
«В пирамиде власти действуют исключительно внутрипартийные нарративы, а государства, институтов и системы ценностей там нет.
И именно в этом контексте следует рассматривать запрет на поездку Католикоса всех армян в Грузию по указанию политической власти.
Это не столько очередной «выстрел» пашиняновской власти против Армянской Апостольской Церкви, сколько проявление неуважения к соседней Грузии.