Իրանն ազդանշաններ ունի, որ ԱՄԷ-ի տարածքից պատրաստվում են հարձակումներ Պարսից ծոցի իրանական կղզիների ուղղությամբ․ Ոսկանյան
Դատելով իրանական ԶԼՄ-ների հրապարակումներից, ինչպես նաև իրանական ԶՈւ-ի «Խաթամ ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբի տարածած զգուշացումից, իրանական կողմը, հավանաբար, որոշակի ազդանշաններ ունի, որ ԱՄԷ-ի տարածքից պատրաստվում են հարձակումներ Պարսից ծոցի իրանական կղզիների ուղղությամբ, գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Այս պատերազմի համատեքստում Իրան-ԱՄԷ հարաբերություններում լարվածության մակարդակը պարբերաբար աճ է գրանցում՝ հատկապես այն բանից հետո, երբ Իրանի ԱԳ նախարար Արաղչին ուղիղ տեքստով մեղադրեց ԱՄԷ-ին այդ երկրի տարածքն իրանական Խարգ կղզու վրա ամերիկյան հարձակման համար տրամադրելու մեջ։
Միջազգային ԶԼՄ-ներում տևական ժամանակ է, ինչ պարբերաբար շրջանառվում են կարծիքներ, որ ԱՄՆ-ն կարող է ցամաքային գործողություն իրականացնել իրանական կղզիները գրավելու նպատակով, ինչը պատերազմին կհաղորդի էլ ավելի վտանգավոր և արյունալի բնույթ», - գրել է իրանագետը։

Иран располагает сигналами о возможных атаках с территории ОАЭ на иранские острова в Персидском заливе — Восканян
Судя по публикациям иранских СМИ, а также по предупреждению, распространённому центральным штабом «Хатам аль-Анбия» Вооружённых сил Ирана, иранская сторона, вероятно, располагает определёнными сигналами о подготовке атак с территории ОАЭ в направлении иранских островов в Персидском заливе. Об этом написал иранист Вардан Восканян.
«В контексте данного конфликта уровень напряжённости в отношениях Ирана и ОАЭ периодически возрастает, особенно после того, как министр иностранных дел Ирана Арагчи прямо обвинил ОАЭ в предоставлении своей территории для нанесения американского удара по иранскому острову Харк.
В международных СМИ уже продолжительное время циркулируют мнения о том, что США могут предпринять сухопутную операцию с целью захвата иранских островов, что придаст конфликту ещё более опасный и кровопролитный характер», — написал эксперт.