Արցախ վերադարձի իրավունքի միջազգային ճանաչում է հարկավոր. Քոչարյան
ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է՝ արցախցիների՝ հայրենի բնօրրան վերադառնալու  հարցի լուծումը ժամանակ է պահանջում, առաջին քայլը պետք է լինի վերադարձի իրավունքի միջազգային ճանաչումը։
«Արցախ վերադառնալու համար նախ պետք է ճանաչվի այդ վերադառնալու իրավունքը։ Այսօր Հայաստանը, որպես պետություն, նույնիսկ չի ուզում ընդհանրապես խոսել այդ թեմայի շուրջ»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա հավելել է՝ իրենց պատկերացմամբ՝ առաջնային քայլից՝ վերադարձի իրավունքի ճանաչումից հետո պետք է աշխատել արցախցիների անվտանգության ապահովման ուղղությամբ. խոսքն այս պարագայում անվտանգ վերադարձի մասին է։
«Դա շատ դժվար է լինելու և ժամանակ է պահանջելու»,- նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Այնուհանդերձ, նրա խոսքով, նույնիսկ առաջին հայացքից անլուծելի թվացող խնդիրը կարող է լուծվել, եթե ճիշտ աշխատանք տարվի։
«Իմ կյանքում այնպիսի դրվագներ են եղել, որ անլուծելի թվացող հարցը հետևողական աշխատանքի ընթացքում լուծում ստացել է։ Եթե հարցի լուծմանը չես հավատում, այն լուծում չի ստանա։ Հարցի կարգավորման մոտեցումը, ալգորիթմը դա է։ Հիմա մենք խոսում ենք վերադարձի իրավունքի միջազգային ճանաչման մասին։ Դրանից է պետք սկսել»,- ասել է նա։

Необходимо международное признание права на возвращение в Арцах — Кочарян
Второй президент Армении, кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян заявил, что решение вопроса возвращения арцахцев на родину требует времени, и первым шагом должно стать международное признание их права на возвращение.
«Для того чтобы вернуться в Арцах, прежде всего должно быть признано право на возвращение. Сегодня Армения как государство даже не хочет обсуждать эту тему», — отметил Кочарян.
По его словам, после признания права на возвращение следует работать над обеспечением безопасности жителей Арцаха — речь идёт о безопасном возвращении.
«Это будет очень сложно и потребует времени», — подчеркнул Роберт Кочарян.
Тем не менее, по его мнению, даже проблема, кажущаяся с первого взгляда неразрешимой, может быть решена при правильной организации работы.
«В моей жизни были случаи, когда, казавшиеся неразрешимыми, вопросы находили решение благодаря последовательной работе. Если не верить в решение вопроса, оно не будет найдено. Подход и алгоритм к урегулированию именно таковы. Сейчас мы говорим о международном признании права на возвращение. С этого и нужно начинать», — добавил он.