Հիստերիկ գործիչները եթե ասեն այս «ապերախտ», «փախած» արցախցիները չեն սիրում Նիկոլին, ապա բացատրեք՝ ՀՀ բյուջեն Արցախից ավելի շատ գումար է ստացել, քան տվել վարկի տեսքով. Խանումյան
22/03/2026 13:19
Այս գրառումը Հայաստանում երբևէ հարկ վճարած անձանց համար է։ Այս մասին գրել է Արցախի քաղաքական գործիչ, Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախկին նախարար Հայկ Խանումյանը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը 1998 թվականից սկսած ամեն տարի Արցախին տրամադրում էր միջպետական վարկ, որը ոչ այլ ինչ էր, քան Հայաստանի հարկային/մաքսային մարմինների կողմից հավաքագրվող արցախյան մաքսատուրքերի ու տարբեր հարկատեսակների վերադարձ Արցախի բյուջե։ Այսպես, օրինակ մինչև 2020թ. պատերազմ` 2010֊2020թթ. միջպետական վարկի գումարը 45֊60 միլիարդ դրամ էր։
Համեմատության համար նշեմ, որ Արցախի տարածքում գործող, բայց Հայաստանում հարկ վճարող մի խոշոր տնտեսվարող այդ տարիներին վճարում էր 20֊30 միլիարդ դրամ հարկեր և տուրքեր։ Սրան պետք է գումարենք Արցախ մտնող արտասահմանյան ապրանքների մաքսատուրքերը, Հայաստանից եկող բոլոր ապրանքների ավելացված արժեքի հարկը, որը գանձում էր ՀՀ ՊԵԿ֊ը։ Այս ամենը երբ վերածենք զուտ թվերի, կտեսնենք, որ Հայաստանից եկող միջպետական վարկը գրեթե հավասար էր, իսկ որոշ տարիների զգալիորեն քիչ էր, քան Արցախի շնորհիվ հավաքվող հարկերը և մաքսատուրքերը։
Սիրելի' հարկատուներ, այս նախընտրական շրջանում, եթե հանդիպեք քաղաքական գործիչների, որոնք հիստերիկ ձևով կբացատրեն, որ Հայաստանի հարկատուները աշխատում էին, արցախցիներին պահում, իսկ այս «ապերախտ», «փախած» արցախցիները չեն սիրում Նիկոլին, ապա ուղղակի բացատրեք, որ նախ հպարտ եք եղել, որ կարողացել եք որևէ բանով օգնել Արցախին, այդ զոհողությանը գնացել եք գիտակցաբար, դա հայությանը բերել է հզորություն, հպարտություն, արժանապատվություն ու ինքնիշխանություն, երկրորդն էլ Հայաստանի բյուջեն Արցախից ավելի շատ գումար է ստացել, քան տվել է միջպետական վարկի տեսքով»,-գրել է նա։
Նշենք, որ այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մետրոյում արցախցի կնոջն ասել էր. «Մյուս անգամ փախածներով չփորձեք ասել, որ ես Ղարաբաղ եմ տվել»՝ պնդելով, որ նրանք Արցախում ապրել են ՀՀ հարկատուների հաշվին։

Ханумян: если истеричные деятели будут утверждать, что эти «неблагодарные» и «сбежавши» арцахцы не любят Никола, объясните, что бюджет Армении получал из Арцаха больше средств, чем дал ему в виде кредита
22/03/2026 14:19
Эта запись адресована всем, кто когда-либо платил налоги в Армении. Бывший министр территориального управления и инфраструктуры Арцаха, политик Айк Ханумян написал:
«С 1998 года Республика Армения ежегодно предоставляла Арцаху межгосударственный кредит, который, по сути, был возвратом собранных налоговыми и таможенными органами Армении арцахских таможенных пошлин и различных налогов в бюджет Арцаха. Например, до войны 2020 года сумма межгосударственного кредита в период 2010–2020 годов составляла 45–60 млрд драм.
Для сравнения: крупный предприниматель, действующий на территории Арцаха, но платящий налоги в Армении, в те годы уплачивал 20–30 млрд драм налогов и пошлин. К этому нужно добавить таможенные пошлины на импортируемые в Арцах иностранные товары и налог на добавленную стоимость всех товаров, поступающих из Армении, который собирал Налоговый комитет Республики Армения. Если перевести всё это в цифры, то межгосударственный кредит из Армении почти равнялся, а в некоторые годы значительно уступал налогам и пошлинам, собранным благодаря Арцаху.
Дорогие налогоплательщики, в этот предвыборный период, если вы встретите политиков, которые истерично будут объяснять, что налогоплательщики Армении трудились, содержали арцахцев, а эти "неблагодарные" и "сбежавшие" арцахцы не любят Никола, просто объясните, что вы прежде всего гордились возможностью хоть чем-то помочь Арцаху, сделали это сознательно, и эта жертва принесла армянскому народу силу, гордость, достоинство и суверенитет. А во-вторых — бюджет Армении получил из Арцаха больше средств, чем дал ему в виде межгосударственного кредита».
Отметим, что сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян в метро сказал арцахской женщине: «В следующий раз, вы, "сбежавшие", не смейте говорить, что я сдал Карабах», утверждая при этом, что они жили в Арцахе за счёт налогоплательщиков Армении.