ՀՀ-ում վտանգված են ժողովրդավարությունն ու կրոնական ազատությունը. Ամստերդամը բաց նամակով ԵԽ-ին հորդորում է անկախ փաստահավաք առաքելություն ստեղծել
22/03/2026 22:17
Միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարման, կրոնական ազատության և ընտրական պայմանների վերաբերյալ խնդիրների առնչությամբ բաց նամակ է ուղղել Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլային։
«Հարգելի՛ տիկին նախագահ Մեցոլա,
Ես գրում եմ Ձեզ պարոն Սամվել Կարապետյանի անունից, ով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդն է։ Կուսակցությունը պաշտոնապես հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետությունում կայանալիք առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու իր որոշման մասին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները Հայ Առաքելական Եկեղեցու վերաբերյալ չեն արտացոլում հայ ժողովրդի ճնշող մեծամասնության տեսակետներն ու զգացմունքները։ Հայաստանը համաշխարհային ճանաչում ունի որպես աշխարհում առաջին քրիստոնյա ազգ, և հայ ժողովուրդը դարեր շարունակ ամուր կապված է եղել իր Եկեղեցուն, մշակույթին և պատմական ինքնությանը։ Հայ Առաքելական Եկեղեցին մնում է հայ հասարակության ամենահարգված և համախմբող կառույցներից մեկը։
Այս իրողությունների լույսի ներքո՝ եկեղեցու դեմ վարչապետի վերջին արշավը նախադեպը չունի Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ և լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում Հայաստանի սահմանադրական իրավունքի, մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների և միջազգային իրավունքի ընդհանուր սկզբունքների տեսանկյունից։ Կառավարության միջամտությունը Եկեղեցու ներքին գործերին, հոգևորականների կալանավորումները, պառակտիչ նախաձեռնությունների խրախուսումը և դատական անկախության համատարած էրոզիան մանրամասնորեն փաստագրվել են մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող մի խումբ անվանի միջազգային իրավաբանների կողմից պատրաստված վերջին զեկույցում։
Այս զարգացումները պետք է լուրջ մտահոգության առարկա դառնան Եվրոպական խորհրդարանի համար։ Դրանք ոչ միայն քաղաքական վեճ են, այլև՝ մարտահրավեր կրոնական ազատությանը, իրավունքի գերակայությանը և այն ժողովրդավարական արժեքներին, որոնց Հայաստանը բազմիցս հանձնառություն է հայտնել Եվրոպայի հետ իր հարաբերություններում։
Մենք հատկապես մտահոգված ենք վարչապետ Փաշինյանի կողմից իր պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում արված մի շարք հանրային հայտարարություններով, որոնք ուղղված են Կաթողիկոսին և Հայ Եկեղեցուն։ Այդ հայտարարությունները պարունակում են այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք բազմաթիվ հայեր համարում են խորապես վիրավորական մի կրոնական հաստատության հասցեին, որը ազգային ինքնության առանցքային տարրն է։
Հատկանշական է, որ նույն անձնավորությունը, ով արել է այդ հայտարարությունները, ընդամենը օրեր առաջ ելույթ ունեցավ Եվրոպական խորհրդարանում և արժանացավ ծափահարությունների։ Ողջամիտ կլիներ ակնկալել, որ նման ճանաչում շնորհելուց կամ Խորհրդարանի ներսում հարթակ տրամադրելուց առաջ պատշաճ ուշադրություն կդարձվեր բանախոսի հանրային վարքագծին և գործունեությանը։
Մտահոգությունները սրանով չեն սահմանափակվում։ Այն ժամանակ, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված իրադարձություններից հետո Հայաստանի քաղաքացիները շարունակում են ապօրինի պահվել Բաքվի բանտերում, հայ հասարակությունը գործող կառավարության կողմից նրանց ազատ արձակումն ապահովելու ուղղությամբ քիչ նշանակալի ջանքեր է տեսել։ Այս իրավիճակն է՛լ ավելի է խորացրել հանրային տագնապը երկրի ղեկավարության որդեգրած ուղղության և իր քաղաքացիների հիմնարար շահերը պաշտպանելու հանձնառության վերաբերյալ։
Հարկ է նշել, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ պարոն Սամվել Կարապետյանը ձերբակալված է 2025 թվականի հունիսի 18-ից։ Պարոն Կարապետյանն այժմ գտնվում է տնային կալանքի տակ՝ նախկինում շուրջ 200 օր պահվելով հատկապես ծանր կալանավորման պայմաններում։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված ընտրություններին ընդառաջ քաղաքական կուսակցությունների գործողությունների և պարտավորությունների ժամանակացույցը։ Սակայն, քանի որ դատարանը երկարաձգել է պարոն Կարապետյանի տնային կալանքը ևս մեկ ամսով, ակնհայտ է դառնում, որ հունիսի 7-ի ընտրություններին լիարժեք մասնակցելու նրա հնարավորությունը կտրուկ կնվազի։
Նման ընթացակարգային գործողությունները ոչ միայն քաղաքական հետապնդման վկայություն են, այլև կարող են դիտարկվել որպես ուղղակի միջամտություն ընտրական գործընթացին։ Որպես քաղաքական կուսակցության առաջնորդ՝ պարոն Կարապետյանը փաստացի զրկված է կարևոր քաղաքական գործունեությանը մասնակցելու հնարավորությունից, ներառյալ խորհրդակցությունները և ներկուսակցական ընտրությունները, որոնք անհրաժեշտ են ընտրական ցուցակների պատրաստման համար (վերջիններս Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով պետք է ներկայացվեն մինչև 2026 թվականի ապրիլի 23-ը)։
Ելնելով այս զարգացումներից՝ մենք հարգալից կերպով հորդորում ենք Եվրոպական խորհրդարանին քննարկել անկախ փաստահավաք առաքելություն ստեղծելու հարցը՝ Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարման, դատական անկախության և կրոնական ազատության ներկա վիճակն ուսումնասիրելու նպատակով։ Նման առաքելությունը կարևոր դեր կխաղա նախընտրական զգայուն ժամանակահատվածում հիմնարար ազատությունների հետագա թուլացումը կանխելու գործում։
Հայ ժողովուրդը վաղուց է Եվրոպային դիտարկում որպես գործընկեր՝ ժողովրդավարական արժեքների, մարդկային արժանապատվության և խղճի ազատության պաշտպանության հարցում։ Հենց այդ պատճառով ենք մենք հավատացած, որ Եվրոպական խորհրդարանի ուշադրությունն ու ներգրավվածությունն այս պահին թե՛ անհրաժեշտ են, թե՛ տեղին։
Մենք պատրաստակամ կլինենք Խորհրդարանին և նրա համապատասխան հանձնաժողովներին տրամադրել վերոհիշյալ փաստաթղթերը»։

В Армении под угрозой демократия и религиозная свобода: Амстердам в открытом письме призывает Европарламент создать независимую миссию по установлению фактов
22/03/2026 23:17
Международный юрист Роберт Амстердам обратился с открытым письмом к председателю Европейского парламента Роберте Метсоле, в котором затронул вопросы демократического управления, религиозной свободы и условий проведения выборов в Армении.
«Уважаемая госпожа председатель Метсола,
Я пишу Вам от имени господина Самвела Карапетяна, лидера партии «Сильная Армения». Партия официально объявила о своем решении принять участие в предстоящих парламентских выборах в Республике Армения.
Недавние заявления премьер-министра Никола Пашиняна относительно Армянской Апостольской Церкви не отражают точку зрения и чувства подавляющего большинства армянского народа. Армения имеет мировое признание как первая христианская нация, и на протяжении веков армянский народ был тесно связан со своей Церковью, культурой и исторической идентичностью. Армянская Апостольская Церковь остается одной из наиболее уважаемых и объединяющих институтов армянского общества.
В свете этих реалий последняя кампания премьер-министра против Церкви не имеет прецедентов в новейшей истории Армении и вызывает серьезную обеспокоенность с точки зрения конституционного права Армении, европейских стандартов прав человека и общих принципов международного права. Вмешательство правительства во внутренние дела Церкви, аресты духовенства, поощрение разделительных инициатив и повсеместная эрозия независимости судебной власти подробно задокументированы в недавнем докладе, подготовленном группой известных международных юристов по правам человека.
Эти процессы должны стать предметом серьезной обеспокоенности для Европейского парламента. Речь идет не только о политическом споре, но и о вызове религиозной свободе, верховенству права и демократическим ценностям, приверженность которым Армения неоднократно подтверждала в своих отношениях с Европой.
Мы особенно обеспокоены рядом публичных заявлений премьер-министра Пашиняна на его официальной странице в Facebook, адресованных Католикосу и Армянской Церкви. Эти заявления содержат формулировки, которые многие армяне считают глубоко оскорбительными в отношении религиозного института, являющегося ключевым элементом национальной идентичности.
Примечательно, что тот же человек, сделавший эти заявления, всего несколькими днями ранее выступал в Европейском парламенте и был встречен аплодисментами. Было бы разумно ожидать, что перед предоставлением подобного признания или платформы внутри парламента должное внимание будет уделено публичному поведению и деятельности выступающего.
Обеспокоенность этим не ограничивается. В то время как после событий, связанных с конфликтом вокруг Нагорного Карабаха, граждане Армении продолжают незаконно содержаться в тюрьмах Баку, армянское общество видит мало значимых усилий со стороны действующего правительства по обеспечению их освобождения. Эта ситуация еще более усилила общественную тревогу относительно выбранного руководством страны курса и его приверженности защите фундаментальных интересов своих граждан.
Следует отметить, что лидер партии «Сильная Армения» господин Самвел Карапетян находится под арестом с 18 июня 2025 года. В настоящее время он находится под домашним арестом, до этого около 200 дней содержался в особо тяжелых условиях заключения. Центральная избирательная комиссия опубликовала график действий и обязательств политических партий в преддверии выборов, назначенных на 7 июня 2026 года. Однако, учитывая продление судом домашнего ареста господина Карапетяна еще на один месяц, становится очевидным, что его возможность полноценно участвовать в выборах 7 июня существенно ограничена.
Подобные процессуальные действия не только свидетельствуют о политическом преследовании, но и могут рассматриваться как прямое вмешательство в избирательный процесс. В качестве лидера политической партии господин Карапетян фактически лишен возможности участвовать в важной политической деятельности, включая консультации и внутрипартийные выборы, необходимые для подготовки избирательных списков (которые должны быть представлены в Центральную избирательную комиссию до 23 апреля 2026 года).
Исходя из этих обстоятельств, мы уважительно призываем Европейский парламент рассмотреть вопрос о создании независимой миссии по установлению фактов с целью изучения текущего состояния демократического управления, судебной независимости и религиозной свободы в Армении. Такая миссия сыграла бы важную роль в предотвращении дальнейшего ослабления основных свобод в чувствительный предвыборный период.
Армянский народ давно рассматривает Европу как партнера в вопросах защиты демократических ценностей, человеческого достоинства и свободы совести. Именно поэтому мы убеждены, что внимание и вовлеченность Европейского парламента в данный момент являются как необходимыми, так и своевременными.