Ալիևն է արդեն թքելու իր երեսին․ Մելիք-Շահնազարյան
Նիկոլի դժբախտությունն այն չէ, որ ամեն քայլափոխին ժողովուրդը թքում է իր երեսին։ Նիկոլի դժբախտությունն այն է, որ Արցախի հարցը չի ստացվում փակել, գրել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Իսկ դա նշանակում է, որ վաղը-մյուս օր Ալիևն է արդեն թքելու իր երեսին։ Թքելու է, որովհետև գլխավոր խնդիրը չի կարողանում լուծել։ Իսկ եթե Արցախի հարցը չի փակվում, ապա Ալիևի էլ ինչի՞ն է պետք Նիկոլը։ Հետևաբար, ինչու՞ շարունակել օգնել նրան։
2021թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ալիևին 44-օրյա պատերազմն ու Հայաստանի կապիտուլյացիան լեգիտիմացնող Նիկոլ էր պետք։ Այդ ծառայությունը Նիկոլն այն ժամանակ բարձր կարգով մատուցեց Ալիևին։ Շատ կազմակերպված գործեց, նույնիսկ ընդդիմությանը ներգրավեց այդ գործում։
Այսօր Ալիևին Արցախի հայաթափումը լեգիտիմացնող Նիկոլ է պետք։ Ինքն իր ուժերով Նիկոլը այդ հարցը դեռևս չի կարողանում լուծել։ Վստահ եմ՝ չի էլ կարողանալու, եթե իհարկե… Հուսով եմ՝ իշխանություն տենչացող ընդդիմությունն այս անգամ էլ չի օգնի նրան՝ կամա, թե ակամա», - գրել է քաղաքագետը։
Մեկ այլ գրառմամբ էլ Մելիք-Շահնազարյանն անդրադարձել է Փաշինյանի՝ արցախցի կնոջից ներողություն խնդրելու պատրաստակամությանը՝ նշելով․
«Թե բա՝ հրավիրում եմ ՀՀ կառավարություն, կամ Երևանի մետրոպոլիտեն, կամ բնակության վայր՝ ներողություն խնդրելու…
Իսկ իրականությունն այն է, որ միակ վայրը, որտեղ այդ ներողությունն ընդունվելու նվազագույն շանս ունի, դա արցախցի կնոջ, հերոս նահատակ ընկեր Մերուժի դստեր՝ Արմինե Մոսիյանի տանն է՝ ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ մայրաքաղաք ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏՈՒՄ»։

Теперь уже Алиев плюнет ему в лицо — Грант Мелик-Шахназарян
Беда Никола не в том, что народ на каждом шагу плюёт ему в лицо. Беда Никола в том, что вопрос Арцаха не удаётся закрыть, — написал политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«А это означает, что завтра-послезавтра уже Алиев будет плевать ему в лицо. Будет плевать, потому что он не может решить главную задачу. А если вопрос Арцаха не закрывается, то зачем Алиеву нужен Никол? Следовательно, зачем продолжать ему помогать?
Во время парламентских выборов 2021 года Алиеву был нужен Никол, легитимизирующий 44-дневную войну и капитуляцию Армении. Эту услугу Никол тогда оказал Алиеву на высоком уровне. Он действовал очень организованно, даже вовлёк в этот процесс оппозицию.
Сегодня Алиеву нужен Никол, легитимизирующий деарменизацию Арцаха. Самостоятельно Никол эту задачу пока решить не может. Уверен — не сможет и дальше, если, конечно… Надеюсь, что жаждущая власти оппозиция и на этот раз не поможет ему — ни сознательно, ни невольно», — написал политолог.
В другой записи Грант Мелик-Шахназарян также затронул готовность Пашиняна попросить прощения у арцахской женщины, отметив:
«Мол, приглашаю в правительство Республики Армения, или в Ереванский метрополитен, или по месту жительства — чтобы извиниться…
А реальность такова, что единственное место, где у этих извинений есть минимальный шанс быть принятыми, — это дом арцахской женщины, дочери героя-погибшего товарища Меружа — Армине Мосиян, в столице Республики Арцах — СТЕПАНАКЕРТЕ».